Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αέριο ή Αντλία θερμότητας ή Πετρέλαιο ή Κλιματισμός;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, Χρόνια πολλά

Σε κτίριο του 1970 με πέντε διαμερίσματα στο οποίο επίκειται ανακαίνιση - ενεργειακή αναβάθμιση (τώρα έχει κεντρική θέρμανση με παλιό λέβητα), με σκοπό την επένδυση -ενοικίαση κ οχι ιδιοκατοικηση, θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας στις κάτωθι απορίες (θα έχω φυσικά συναντήσεις με επαγγελματίες απλώς ήθελα να έχω μια πρώτη εικόνα):

1) Πρώτη μου επιλογή θα ήταν αυτόνομη εγκατάσταση λεβητών φυσικού αερίου, ΌΜΩΣ το δίκτυο δεν περνά από μπροστά ακόμη, είναι στα 50 μέτρα απόσταση στον ίδιο κ σε κάθετο δρόμο. Άραγε μπορεί να γίνει αίτηση κατασκευής δικτύου για αυτά τα 50 μ. και τι κόστος θα ειχε; Γνωρίζει κάποιος;

2) Αντλίες θερμότητας θα ήταν μια επιλογή όμως το κόστος τεράστιο νομίζω.

3) Θα μπορούσα να φτιάξω το εσωτερικό δίκτυο για μέσα κ να περιμένουμε να περάσει το δίκτυο... Για θέρμανση ως προσωρινή λύση κλιματιστικά;

Έχω κάπως μπερδευτεί κ θα εκτιμούσα μια γνώμη.

Ευχαριστώ πολύ 

Edited by legion11
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε Ψύξη και Θέρμανση τότε ΑΘ με FCU είναι η καλύτερη και οικονομικότερη λύση (ανεξάρτητα συστήματα σε κάθε διαμέρισμα)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όσον αφορά το ΦΑ, αίτηση για επέκταση δικτύου γίνεται, αλλά μην υπολογίζετε νωρίτερα από χρόνο, την υλοποίηση της. Το κόστος μόνο η ΔΕΔΑ μπορεί να σας το πει.

Με ΦΑ θα μπορείτε βέβαια να έχετε κ ζεστό νερό χρήσης.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.