Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορα μέρους οικοπεδου εκτός οικισμου


Recommended Posts

Καλησπέρα

Μου προτείνουν αγορά μέρους οικοπεδου περίπου  1στρ. Από σύνολό 1940μ2

Είναι εκτός οικισμου και κτίζει κατά παρέκκλιση περίπου 180. Ο ιδιοκτήτης λόγω προθεσμιών έχει σχεδόν έτοιμη αδεια 90μ2 και πουλάει το υπόλοιπο 1στρ για να βγάλω εγώ αλλά 90μ2.αν συμφωνήσουμε θα κάνει λεει αναθεώρηση αδειας για να βγάλω αδεια  .

γενικά κάτι δηλ σαν συδιοκτησια και μετά θα γίνει κάποια σύσταση οριζόντια ή  καθετη .

Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί άκρη σε κάτι τέτοιο και να είναι όλα νόμιμα 

 

Ευχ

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, harkor said:

...οικοπεδου περίπου  1στρ. Από σύνολό 1940μ2

Είναι εκτός οικισμου και κτίζει κατά παρέκκλιση περίπου 180. ....

  1. Τα "οικόπεδα" εκτός σχεδίου ή οικισμού ονομάζονται Γήπεδα. Αφού λοιπόν γήπεδο πως θα κάνει κάθετη ιδιοκτησία για να σου μεταβιβάσει τμήμα της?
  2. Το κτίζει κατά παρέκκλιση είναι βάση νέου Τοπογραφικού ή βάση πρόσφατη απάντηση από την ΥΔΟΜ ή προ της απόφασης για τα εκτός σχεδίου από το ΣτΕ?

Γενικά το "κάτι σαν συνιδιοκτησία" δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Η καθετη θα γίνει μετά την έκδοση και της δικής μου αδειας ,από ότι ξέρω αυτό δεν επιτρέπεται 

Έχει πάρει όρους δόμησης, γενικά μου φαίνεται μπέρδεμα 

 

Ευχ

Link to comment
Share on other sites

ή είναι μπέρδεμα ή τα λες μπερδεμένα....

  • κάθετη εκτός σχεδίου = γιοκ
  • αρτιότητα και οικοδομησιμότητα με τους όρους δόμησης να έχεις πρόσφατη σφραγίδα ΥΔΟΜ επί Τοπογραφικού πρόσφατου (φρέσκο γάλα.... του μήνα και όχι μπαγιάτικο)

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία του ερωτήματος είναι ελλιπή. Δεν μπορούμε να εκφέρουμε άποψη κάνοντας υποθέσεις. Λάβε όλα τα απαιτούμενα έγγραφα, μελέτησέ τα και μπορείς να επανέλθεις για ερωτήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.