Μετάβαση στο περιεχόμενο

Smart Θερμοστάτης για έλεγχο fcu


Recommended Posts

Θέλω να εγκαταστήσω αντλία θερμότητας Inventor 12.1 KW τριφασική σε διαμέρισμα 85μ2 με 4 fancoil Midea MKH3-350-R3.

Από την εταιρεία που προμηθεύομαι τα μηχανήματα μου λένε ότι δεν υπάρχουν smart θερμοστάτες για έλεγχο των 4 fcu.

 Όλο το σπίτι έχει ανακαινιστεί με διακόπτες smart Vimar της σειράς Arke και όλες οι συσκευές , φώτα, ρολλά κτλ ελέγχονται από ένα Echo Dot ηχείο της Amazon Alexa που υπάρχει σε κάθε χώρο με φωνητικές εντολές. Θέλω να βρω μια λύση για τους επίτοιχους θερμοστάτες που θα ελέγχουν τα φανκοιλ ώστε να μπορώ από το κινητό αλλά και με φωνητικές εντολές σε πλατφόρμα Alexa αλλά και Apple Home Kit, να ανεβάζω θερμοκρασία ή να κατεβάζω, να δυναμώνω ή να χαμηλώνω την ανεμιστήρα ή και να σβήνω το κάθε φανκοιλ.

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις κατι.

Μπορεις να κανεις Home Assistant server να βαλεις μέσα ολα σου τα συμπραγκαλα (αν εχουν integration για το home assistant) και ελεγχεις απο εκει οτι θες οσα θες.

Εγω εχω moes θερμομετρα (5) (οχι θερμοστατες) σε καθε χωρο (υγρασια, θερμοκρασια, CO2) εχω Inventor ΑΘ (ενδοδαπεδια με 10 κυκλωματα με ηλεκτρα μοτερακια).
Με το Home Assistant μπορεις να ανεβαζεις η να ριχνεις τη θερμοκρασία των νερων ή να κοβεις κάποιο κύκλωμα της ενδοδαπεδιας ανάλογα με την θερμοκρασια στο εκαστοτε δωματιο. Integration εχει για Inventor (φασον στην Midea ειναι) και τα Midea fancoil. Οποτε απλα θες απλα θερμομετρα (wifi,bluetooth, zigbee etc) που να συνδεονται στο Home assistant και μετα απλα φτιαχνεις automations.

Αντι για θερμοστατη εχεις το κινητο σου ή καποιο tablet

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, immunity said:

Αν δεν βρεις κατι.

Μπορεις να κανεις Home Assistant server να βαλεις μέσα ολα σου τα συμπραγκαλα (αν εχουν integration για το home assistant) και ελεγχεις απο εκει οτι θες οσα θες.

Εγω εχω moes θερμομετρα (5) (οχι θερμοστατες) σε καθε χωρο (υγρασια, θερμοκρασια, CO2) εχω Inventor ΑΘ (ενδοδαπεδια με 10 κυκλωματα με ηλεκτρα μοτερακια).
Με το Home Assistant μπορεις να ανεβαζεις η να ριχνεις τη θερμοκρασία των νερων ή να κοβεις κάποιο κύκλωμα της ενδοδαπεδιας ανάλογα με την θερμοκρασια στο εκαστοτε δωματιο. Integration εχει για Inventor (φασον στην Midea ειναι) και τα Midea fancoil. Οποτε απλα θες απλα θερμομετρα (wifi,bluetooth, zigbee etc) που να συνδεονται στο Home assistant και μετα απλα φτιαχνεις automations.

Αντι για θερμοστατη εχεις το κινητο σου ή καποιο tablet

Δεν έχω καθόλου ασχοληθεί με home assistant. Είδα μετά το μύνημά σου ένα tutorial και μοπυ φάνηκε λίγο πολύπλοκο στο setup τουλάχιστον τώρα που δεν έχω καθόλου εμπειρία. Από την άλλη με το παραπάνω κείμενο σου καταλαβαίνω ότι θα μπορούσα να κάνω on/off το κάθε fan coil με automation και το απλό θερμόμετρο. Τα fan coil έχουν και 3 ταχύτητες ανεμιστήρα. Αυτό πως μπορείς να το ελέγξεις με το home assistant? Επίσης χωρίς να παραβιάζουμε τους κανόνες του forum μπορείς να συστήσεις κάποιον που να γνωρίζει και να μπορεί να σου σετάρει αρχικά ένα τέτοιο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Χμ τωρα ειδα τα fancoil αυτα δεν εχουν wifi ε? Εχουν καποια εισοδο για να ελεγχεις την σκαλα?(3 ταχυτητες)
Υπαρχουν zigbee και Shelly wifi ρελεδακια με 1-2-3-4 εξοδους και μπορεις με αυτα να ελεγχεις τις σκαλες εφοσον υπαρχει τετοια δυνατοτητα στα fancoil.

Δεν γνωριζω καποιον  xD εγω μονος μου το εκανα εγκατασταση σε ενα pcακι και επαιξα λιγο μαζι του και εφτιαξα τις εντολές (πχ αναψε 1 επαφη απο το Χ ρελε για να κατεβει το στορι, αναψε 2η επαφη απο το Χ ρελε για να ανεβει το στορι κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω αντλία LG με daikin fcu
Τα ελέγχω με αυτά https://www.mcohome.com/ProductDetail/3894174.html , είναι zwave και τα έχω κάνει integrate με home assistant.

Αν ήμουν στο μηδέν θα έβλεπα κι αυτά https://www.heltun.com/z-wave-fan-coil-thermostat , αν και είναι πιο ακριβά

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

Προσωπικά έχω αντλία LG με daikin fcu
Τα ελέγχω με αυτά https://www.mcohome.com/ProductDetail/3894174.html , είναι zwave και τα έχω κάνει integrate με home assistant.

Αν ήμουν στο μηδέν θα έβλεπα κι αυτά https://www.heltun.com/z-wave-fan-coil-thermostat , αν και είναι πιο ακριβά

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έριξα μια ματιά στους θερμοστάτες. Γνωρίζεις αν πρέπει τα fcu να έχουν κάποια συγκεκριμένη προδιαγραφή ώστε να μπορέσουν να συνδεθούν στους συγκεκριμένους θερμοστάτες? Τα fcu που σκέφτομαι είναι 3τμχ  MKH3-350-R3./ 3.85- 3.70 KW και 1τμχ MKΤ2-V400/ 3.60 – 5.40 ΚW

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, xbasis said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έριξα μια ματιά στους θερμοστάτες. Γνωρίζεις αν πρέπει τα fcu να έχουν κάποια συγκεκριμένη προδιαγραφή ώστε να μπορέσουν να συνδεθούν στους συγκεκριμένους θερμοστάτες? Τα fcu που σκέφτομαι είναι 3τμχ  MKH3-350-R3./ 3.85- 3.70 KW και 1τμχ MKΤ2-V400/ 3.60 – 5.40 ΚW

Παίζουν μια χαρά.

στην ουσία σου δίνει 3 εξόδους που πάνε στις 3 σκάλες του ανεμιστήρα και μία για την βάνα, αν βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alej said:

Ψάξε λίγο για KNX. Μετά μπορείς από kn σε Apple HomeKit. 

Έχω απορρίψει το KNX από την αρχή που έκανα την μελέτη για smart home. Είναι μεν πολύ καλό και σταθερό αλλά πολύπλοκο και θέλει πάντα άνθρωπο για προγραμματισμό , αλλαγές, αυτοματισμούς, σενάρια κτλ. Έχω προχωρήσει με σύστημα IoT με bluetooth της Vimar.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kostasinjeyan said:

Παίζουν μια χαρά.

στην ουσία σου δίνει 3 εξόδους που πάνε στις 3 σκάλες του ανεμιστήρα και μία για την βάνα, αν βάλεις.

στην θέση που θα μπει ο θερμοστάτης έχω καλώδιο 5χ1 που αρχικά είχαμε υπολογίσει για το κανονικό χειριστήριο του ίδιου του fcu. Λογικά είναι αρκετό για την λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.