Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβολή στατικής λειτουργίας προβόλου λόγω επιπλέον στηρίξεων


 
Nick D.

Recommended Posts

α)οι διανομές στον υπάρχοντα πρόβολο που βρίσκονται κάτω τι διανέμουν

Λάθος σχεδίαση είναι.

 

β) αν ανάμεσα στις 2;ή 3;νέες κολώνες των πχ 35Χ35 όπως λες υπάρχει ή όχι δοκάρι

Ναι θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατα τη γνωμη μου με τα σιδερα που έχει Φ12/20 άνω και Φ10/20 κάτω και τόσο μικρό μήκος και να αλλάξει το στατικό σύστημα λόγω τοιχοποιΐας δεν πρόκειται να έχει πρόβλημα.

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

1) Η τοιχοποιΐα έχει απόσταση από την πλάκα μεγαλύτερη από τη βύθιση της πλάκας στο σημείο εκείνο, οπότε η πλάκα συνεχίζει να έχει στατική λειτουργεία προβόλου και με τα σίδερα Φ12/20 άνω είσαι σίγουρα καλυμένος

2) Μετά από χ χρόνια η πλάκα κάθεται και εδράζεται στην τοιχοποΐα. Έτσι δημιουργείται μια διέριστη πλάκα που στην έδραση με την τοιχοποιΐα δεν έχει ικανότητα παραλαβής ροπών και ένας πολύ μικρός πρόβολος. Η διέριστη πλάκα ουσιαστικά θα έχει οπλισμό Φ10/20 κάτω που για το πλάτος της συγκεκριμένης πλάκας είναι υπεραρκετός, απλά δεν έχει ελάχιστο Φ8/25 άνω, αλλά εμένα δεν θα προβλημάτιζε. Ο πρόβολος που δημιουργείται έχει οπλσμό Φ12/20 άνω που για το πλάτος του είναι υπεραρκετός. Στη δυσμενέστερη περίπτωση (πιθανότητα 1:1000 θα δημιουργηθούν κάποιες ρωγμές στη διέριστη πλάκα λόγω έλλειψης εγκάρσιου οπλισμού διανομής Φ2/25 άνω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι να αλλάξεις την θέση της εξωτερικής κολώνας αλλά...

 

'Οσο πιο μέσα μπαίνει η κολώνα (πρασινο βελάκι) τόσο αυξάνεται η μέγιστη ροπή ακριβώς στην ένωση με την νέα πλάκα αλλά μειώνεται η ροπή στο ΚΑΤΩ μέρος της παλιάς (γαλάζια βελάκια)...

 

Νομίζω ότι περιορίζονται λιγάκι οι ροπές στο μη ενισχυμένο τμήμα της παλιάς πλάκας...

 

post-31429-131887239424_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.