Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΕΔΜΚ σε ρυμοτομούμενο


Recommended Posts

Γεια  σας. Ένας φίλος εχει ένα οικόπεδο 54τ.μ. με παλαιό κτίσμα που καταλαμβάνει όλο το οικόπεδο.  Μέρος του οικοπέδου, σε περιπτωση που γκρεμιστεί το κτίσμα θα γίνει δρόμος και πεζοδρομιο,( δεν υπάρχει τοπογραφικό άλλα ούτε και σχέδια για να γνωρίζω κάτι παραπάνω, ειναι χτισμένο το 1920. Το τελευταιο συμβόλαιο που υπάρχει είναι του 1973 το οποίο πρέπει να βρεί ). Θέλουν να κάνουν αλλαγές στο εσωτερικό του κτιρίου (κουφώματα, πλακάκια, υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, γκρέμισμα εσωτερικων τοίχων κ.τ.λ.).Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Μπορεί ο δήμος-κράτος χωρίς να γκρεμιστεί το κτίσμα να πάρει το κομματί που του ανηκεί και αν ναι με αποζημίωση ή χωρίς;

2. Για να κάνει τις εσωτερικές αλλαγές που θέλει μπορει να βγάλει άδεια μικρής κλίμακας; (οι αλλαγές που θα κάνει πρέπει να αφορούν το κομμάτι του οικοπέδου χώρις το κομμάτι που ανήκει στο δρόμο;)

3. Σε περίπτωση που κάνει τις αλλαγές παράνομα τι γίνεται με την μεταβίβαση κληρονομιάς αργότερα; 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, Nadia94 said:

... ειναι χτισμένο το 1920. .....

γκρέμισμα εσωτερικων τοίχων κ.τ.λ.).Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

....

εγώ θα έλεγα ότι το 1 και πιο σημαντικό ερώτημα θα πρέπει να είναι να μη γκρεμίσεις τοίχους φέροντες (90%) σε κτίριο 100 ετών.

2ο .... αφού είναι 100 ετών είσαστε σίγουροι ότι δεν θα χαρακτηριστεί ως διατηρητέο ??

για το 2 σου, αν κάνεις τακτοποίηση να αποκτήσει επίσημα σχέδια το κτήριο σίγουρα θα μπορείς να κάνεις εργασίες για την υγιεινή και την ασφάλεια του, και δεν μπορεί να βγεί μερική άδεια για πχ δυο δωμάτια και τα άλλα δύο είναι του δρόμου

για το 3. Δεν δίνουμε συμβουλές ούτε είναι καν επιτρεπτό για πράξεις παρανομίας. Φυσικά είναι αυτονόητο σε όλους τους Μηχανικούς, ότι ούτε ΗΤΚ θα μπορεί να αποκτήσει ούτε μεταβιβάσεις και φυσικά σημαντικά πρόστιμα. Βάζεις όμως ένα ΤΕΛΟΣ σ αυτό ως ερώτημα στο Δημόσιο Φόρουμ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Didonis said:

εγώ θα έλεγα ότι το 1 και πιο σημαντικό ερώτημα θα πρέπει να είναι να μη γκρεμίσεις τοίχους φέροντες (90%) σε κτίριο 100 ετών.

2ο .... αφού είναι 100 ετών είσαστε σίγουροι ότι δεν θα χαρακτηριστεί ως διατηρητέο ??

για το 2 σου, αν κάνεις τακτοποίηση να αποκτήσει επίσημα σχέδια το κτήριο σίγουρα θα μπορείς να κάνεις εργασίες για την υγιεινή και την ασφάλεια του, και δεν μπορεί να βγεί μερική άδεια για πχ δυο δωμάτια και τα άλλα δύο είναι του δρόμου

για το 3. Δεν δίνουμε συμβουλές ούτε είναι καν επιτρεπτό για πράξεις παρανομίας. Φυσικά είναι αυτονόητο σε όλους τους Μηχανικούς, ότι ούτε ΗΤΚ θα μπορεί να αποκτήσει ούτε μεταβιβάσεις και φυσικά σημαντικά πρόστιμα. Βάζεις όμως ένα ΤΕΛΟΣ σ αυτό ως ερώτημα στο Δημόσιο Φόρουμ.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω κανένα έγγραφο που να μου λέει ποτέ είναι όντως χτισμένο το οίκημα. Απλά παρέθεσα όσα μου είπε ο φίλος. Του ζήτησα να μου προσκομίσει το συμβόλαιο για να δω τι και πως. Και για ο 3 του είπα τα ίδια. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.