Μετάβαση στο περιεχόμενο

μετατροπή βόθρου σε συλλέκτη νερού


Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σας! Σε κατοικία μου που εξυπηρετείται αυτή τη στιγμή από βόθρο θα γίνει σύντομα σύνδεση με το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ. Σκέφτομαι αν θα ήταν δυνατή η μετατροπή του απενεργοποιημένου βόθρου σε συλλέκτη βρόχινου νερού για πότισμα φυτών. Θα ήθελα να μου λέγατε πως το βλέπετε σαν ιδέα και αν σας φαίνεται υλοποιήσιμο. Τι γίνεται συνήθως με τους βόθρους μετά την απενεργοποίησή τους; Πιστεύω ότι ο βόθρος είναι στεγανός καθώς χρειάζεται άδειασμα κάθε 20ήμερο περίπου. Η λογική μου μου λέει ότι μετά την απενεργοποίηση θα πρέπει να γίνει καθαρισμός της δεξαμενής, να συνδεθεί με (υπόγειες) σωληνώσεις οι οποίες θα μεταφέρουν το νερό της βροχής στη δεξαμενή και στη συνέχεια να μπει μια αντλία. Υπάρχει και η πιο απλή λύση της συλλογής βρόχινου νερού σε πλαστικούς κάδους αλλά αφού υπάρχει ήδη η δεξαμενή του βόθρου, κρίμα δεν είναι να μην αξιοποιηθεί;

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

ένα σημαντικό ερώτημα που θέλω να σου κάνω.

Ο "βόθρος" σε πόσα μέτρα απόσταση είναι από τα θεμέλια του σπιτιού που υπάρχει?

 

και να επισημάνω να μη έχεις 100% δεδομένο ότι είναι στεγανός μόνο με την αναγκαιότητα να αδειάζει συχνά.

Επικουρικά έτος κατασκευής περίπου έχεις?

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Didonis said:

ένα σημαντικό ερώτημα που θέλω να σου κάνω.

Ο "βόθρος" σε πόσα μέτρα απόσταση είναι από τα θεμέλια του σπιτιού που υπάρχει?

 

και να επισημάνω να μη έχεις 100% δεδομένο ότι είναι στεγανός μόνο με την αναγκαιότητα να αδειάζει συχνά.

Επικουρικά έτος κατασκευής περίπου έχεις?

θα έλεγα γύρω στα 3-4 μέτρα. Άδεια του'89, οπότε η κατασκευή του βόθρου θα έγινε 90-91.

 

Και ευχαριστώ για τη μεταφορά στα Θέματα Ιδιωτών.

Edited by Trinidad
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Επειδή πριν από πολλά χρόνια ασχολήθηκα με διαφωνίες όμορων τότε επειδή κατά  τον ΓΟΚ 73 -άρθ 99 προβλέπονταν 

7. Με την πραγματοποίηση της συνδέσεως του συστήματος αποχετεύσεως κτιρίου τινός μετά του δικτύου αποχετεύσεως, δέον όπως αχρηστεύονται με μέριμνα και δαπάναις των ιδιοκτητών, τυχόν υφιστάμενοι βόθροι απορροφητικοί ή στεγανοί ή και το εσωτερικόν δίκτυον αποχετεύσεων που δεν είναι αναγκαίο.

Η ως άνω αχρήστευσις δέον να πραγματοποιείται δια πλήρους εκκενώσεως των βόθρων, και δια πληρώσεως αυτών δια καθαρών γαιών, λιθορριπής, σκυροδέματος κ.λ.π

πελάτης μου όχι μόνο αναγκάσθηκε να τον κλείσει σύμφωνα με τα παραπάνω αλλά  ακολούθησε και επιτόπιος έλεγχος από την Υγειονομική Υπηρεσία Νομαρχίας για την πιστή εφαρμογή του

Βλέπω όμως ότι τα ίδια ισχύουν και κατά τον νέο κτιριοδομικό (άρθ 26)

3.15. Σε περίπτωση που υφιστάμενη εγκατάσταση αποχέτευσης συνδεθεί με νέο κατασκευασμένο υπόνομο, οι υφιστάμενοι στεγανοί και απορροφητικοί βόθροι,
καθώς και τα μη αναγκαιούντα τμήματα του δικτύου αποχέτευσης πρέπει να αχρηστεύονται ή αποξηλώνονται. Η αχρήστευση γίνεται με πλήρες άδειασμα των βόθρων και
με πλήρωσή τους με καθαρές γαίες ή λιθορριπή, σε κάθε όμως περίπτωση θα πρέπει να υπάρχει μια σφραγιστική στρώση από οπλισμένο σκυρόδεμα που θα εντοπίζει τη
θέση των βόθρων. Μελλοντική έδραση κτιρίων επ’ αυτών πρέπει να αντιμετωπίζει τους πιθανούς κινδύνους από την ύπαρξη αυτών.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΚΑΝΑ said:

καλημέρα

Επειδή πριν από πολλά χρόνια ασχολήθηκα με διαφωνίες όμορων τότε επειδή κατά  τον ΓΟΚ 73 -άρθ 99 προβλέπονταν 

7. Με την πραγματοποίηση της συνδέσεως του συστήματος αποχετεύσεως κτιρίου τινός μετά του δικτύου αποχετεύσεως, δέον όπως αχρηστεύονται με μέριμνα και δαπάναις των ιδιοκτητών, τυχόν υφιστάμενοι βόθροι απορροφητικοί ή στεγανοί ή και το εσωτερικόν δίκτυον αποχετεύσεων που δεν είναι αναγκαίο.

Η ως άνω αχρήστευσις δέον να πραγματοποιείται δια πλήρους εκκενώσεως των βόθρων, και δια πληρώσεως αυτών δια καθαρών γαιών, λιθορριπής, σκυροδέματος κ.λ.π

πελάτης μου όχι μόνο αναγκάσθηκε να τον κλείσει σύμφωνα με τα παραπάνω αλλά  ακολούθησε και επιτόπιος έλεγχος από την Υγειονομική Υπηρεσία Νομαρχίας για την πιστή εφαρμογή του

Βλέπω όμως ότι τα ίδια ισχύουν και κατά τον νέο κτιριοδομικό (άρθ 26)

3.15. Σε περίπτωση που υφιστάμενη εγκατάσταση αποχέτευσης συνδεθεί με νέο κατασκευασμένο υπόνομο, οι υφιστάμενοι στεγανοί και απορροφητικοί βόθροι,
καθώς και τα μη αναγκαιούντα τμήματα του δικτύου αποχέτευσης πρέπει να αχρηστεύονται ή αποξηλώνονται. Η αχρήστευση γίνεται με πλήρες άδειασμα των βόθρων και
με πλήρωσή τους με καθαρές γαίες ή λιθορριπή, σε κάθε όμως περίπτωση θα πρέπει να υπάρχει μια σφραγιστική στρώση από οπλισμένο σκυρόδεμα που θα εντοπίζει τη
θέση των βόθρων. Μελλοντική έδραση κτιρίων επ’ αυτών πρέπει να αντιμετωπίζει τους πιθανούς κινδύνους από την ύπαρξη αυτών.

Ευχαριστώ πολύ γι' αυτή την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.