Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτέκτονας ή Αρχιτέκτονας Μηχανικός;


Pappos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καταρχην δεν κοιτας αν αναγνωριζεται το πανεπιστημιο και η σχολη αντιστοιχα. Γιατι κατι τετοια μπερδεμενα δεν τα βλεπει με καλο ματι το Δικατσα.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς cveng τι να κοιταξω.δεν κανω κανα ιδιωτικό πανεπιστημιο.πολυτεχνειο ειναι .αυτο ελειπε να μην αναγνωριστει.9 χρονια εφαγα .απλά ρωτησα μήπως ειχε κάποια ιδέα κανείς .το ξέρω οτι πρέπει να απευθυνθώ στο δικατσα αλλά ειμαι ιταλία κ θα το κάνω οταν επιστρεψω Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς cveng τι να κοιταξω.δεν κανω κανα ιδιωτικό πανεπιστημιο.πολυτεχνειο ειναι .αυτο ελειπε να μην αναγνωριστει.9 χρονια εφαγα .απλά ρωτησα μήπως ειχε κάποια ιδέα κανείς .το ξέρω οτι πρέπει να απευθυνθώ στο δικατσα αλλά ειμαι ιταλία κ θα το κάνω οταν επιστρεψω Ελλάδα.

 

Χμμμ, φαινεσαι "απειρος" με το φαινομενο Δικατσα !! Πραγματικα ελπιζω να ειναι οπως τα λες ! Απλα να ξερεις οτι υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που αποφοιτοι δεν καταφεραν να παρουν αναγνωριση / ισοτιμια / αντιστοιχια, λογω του οτι ή το πανεπιστημιο ή η ιδια η σχολη δεν αναγνωριζοταν.

Η προσωπικη εμπειρια ειναι απο Αγγλια, (5 χρονια + 1.5 Δικατσα + 1.5 ΔΠΘ).

 

Αυτα πρεπει να τα κοιταμε πριν κανουμε κινησεις......

 

ΥΓ1 Εδω ειναι ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ !! Αυτο να μην το ξεχνας ! ΠΟΤΕ...

 

ΥΓ2 Για δες εδω -> http://62.103.84.30/2.php

 

Πραγματικα σου ευχομαι καλη τυχη και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Δηλαδη στην Ιαπωνία ο Πολιτικος Μηχανικός είναι πολύ πιο σημαντικός από τον αρχιτέκτονα, όπως και στην Ελλάδα. Σας λέει αυτό κάτι?

 

Ενώ στην Αμερική που κάνουν ξύλινα σπιτια ή απο πεπιεσμένο χαρτί με συρματόσκοινο και λοιπά κουλά, ο αρχιτέκτονας θεωρείται σοβαρός ενώ ο civil δεν έχει καν αντικείμενο, γιαυτό και όλοι οι civil δουλεύουν σε εταιρείες που κάνουν μεγαλα έργα.

...

 

QUOTE]

 

howard στην Ιαπωνία ο αρχιτέκτων είναι και μηχανικός και μάλιστα δομοστατικός. Στην πράξη ασχολείται με τα κοινά κτιριακά όπως εδώ ένας πολιτικός μηχανικός ενώ οι πολιτικοί μηχανικοί με όλα τα υπόλοιπα και λιγότερο με τα κτιριακά. Ενδεικτικά η αρχιτεκτονική σχολή στο καλύτερο πολυτεχνείο της Ιαπωνίας φέρει τον τίτλο architecture and building engineering. < http://www.arch.titech.ac.jp/index-e.html >

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστ'ω πολυ cveng.η λιστα που μου εδωσες με διαφωτισε.πρώτο πρωτο ειναι το πολυτεχνειο που κανω.εξάλου αυτα τα ειχα κοιταξει πριν πολλ'α χρονια.άντε έτσι πάμε και σπουδαζουμε όπου να ναι?και η σχολή μου εχει και πιστοποιηση για ευρωπαικη ενωση.ουδεν λογος θέλω να πω στο οτι δεν αναγνωριζεται το πανεπιστημιο.σαν ονομασι'α με ενδιαφερει τωρα.όσο γιαυτό που λέει ο plouto δεν διαφωνω καθόλου ισα ισα το υποστηριζω γιατί και δω στην ιταλια ο μηχανικ'ος εχει τεραστια αξια.ακόμα περισσότερο και από την ελλάδα.αν πεις οτι εισαι μηχανικος υποκλινοντε.σε κοιτανε στα ματια.στην κυριολεξία.ο γιατρός δικηγόρος κτλ δεν μερ'ανε εδω οσο ο μηχανικός.μιας και εμεις στην ελλάδα θεωρουμε το γιατρό ¨" γιατρό" σε ολα...ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.