Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτέκτονας ή Αρχιτέκτονας Μηχανικός;


Pappos

Recommended Posts

Άσχετο αλλά ο howard_roark φέρει σωστά τον τίλτο του Αρχιτέκτονα. Πράμα που δεν το έχω δει στην Ελλάδα. (πληροφοριακά ο σωστός τίτλος είναι Αρχιτέκτονας σκέτο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Άσχετο αλλά ο howard_roark φέρει σωστά τον τίλτο του Αρχιτέκτονα. Πράμα που δεν το έχω δει στην Ελλάδα. (πληροφοριακά ο σωστός τίτλος είναι Αρχιτέκτονας σκέτο)

σε πληροφορώ πως το πτυχίο μου γράφει Αρχιτέκτονας μηχανικός

 

(όσες φορές το σχολιάζεις τόσες φορές θα στο υπενθυμίζω)

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε χωρες του εξωτερικου, π.χ. Αγγλια που γνωριζω, υπαρχουν σχολες Architectural Engineering οπως και Civil Engineering. Απλα ποιο ειναι το παραξενο, οτι Civil Engineers βλεπουμε αρκετους που το γραφουν και δεν γραφουν σκετο Civil, αλλα Architect Engineer προσωπικα ΔΕΝ εχω πετυχει ποτε να δω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω bachelor με τίτλο architectural engineering, με τα ιδια συνθετικα θεματα με την αντιστοιχη αρχιτεκτονικη σχολή και εξτρα εμφαση σε θεματα στατικων, θεμελιώσεων, εγκαταστάσεων, μέχρι και γεφυροποιία και hydraylics μας έκαναν. Αρα θα ειχα το απολυτο δικαιωμα να αναγραφω "αρχιτεκτων μηχανικος" αλλα δεν ασκω το "μηχανικος" παρα ελαχιστα ως το αντιλαμβανομαι εγω και αφου δεν το λεω, ειπα και να το σβησω.

 

τα πτυχια αυτα ήταν μια προσπάθεια για γεφυρωμα των δυο πλευρων, και εξαπλωθηκαν με το που αλλάξαν πολλά polytechnics σε universities στην Αγγλία και αμεσως οι ιθυνοντες (που εκει σκεφτονται) δωσαν εντολη για δημιουργια σχολων που θα καλυψουν το κενο αντι να δημιουργουν αχρηστους επιστημονες (γκουχ γκουχ). Μην ξεχνάμε όμως οτι στην αγγλια οι αρχιτεκτονικες σπουδες δεν ειχαν καθολου μα καθολου μαθήματα απο αυτα που αντιλαμβανομαστε σαν "μηχανικων επιστημών" παρα μονο συνθεση, συνθεση, συνθεση σε αντιθεση πχ με το ΕΜΠ που εχω δει απο το προγραμμα σπουδων τουλαχιστον οτι δινει υποβαθρο πιο hardcore μηχανικων απο το φρου φρου κι αρωματα που κανουν στο εξωτερικο στα diploma και στα m.arch.

 

γιαυτο και οι καλυτεροι αρχιτεκτονες ειναι αγγλοι και αμερικανοι (προβοκαρω τωρα).

Link to comment
Share on other sites

 

γιαυτο και οι καλυτεροι αρχιτεκτονες ειναι αγγλοι και αμερικανοι (προβοκαρω τωρα).

 

Έρχεται το flame!!!!

 

Πάντως να πω και εγώ πως θεωρώ ίσως λανθασμένα ότι η αρχιτεκτονική οφείλει να είναι η κορυφαία σχολή καλών τεχνών για μένα. Δεν θεωρώ ότι μια τέτοια θέση την υποβιβάζει αλλά ότι απλά την θέτει στον σωστό της ρόλο της τέχνης, μπας και γλιτώσουμε δηλαδή από τις επικείμενες πόλεις-εκτρώματα (φιλική και καλοπροαίρετη "μπηχτή" προς τους συναδέλφους πολιτικούς που τα κάνουν όλα μόνοι τους-φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις).

 

Το έχω αναφέρει ξανά πάντως, μου το έχει πει γνωστός μου μη-μηχανικός "πήγα στον πολιτικό για να μην μου πέσει το σπίτι και στον αρχιτέκτονα για να μην το γκρεμίσω ο ίδιος".

 

Φιλικά πάντα...

 

Επίσης είμαι σίγουρος ότι κάπου υπάρχει θέμα σχετικό...

 

/off topic

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως για να κλεισω το θεμα, να πω πως όταν ένιωσα οτι είχα κάτι να πω σαν αρχιτεκτονας (ειναι 1-2 χρόνια τωρα που ενιωσα μια σχετική αυτοπεποίθηση) άρχισα να σκεφτομαι πως έπρεπε να ξέρω στατικά. Δηλαδή τη δημιουργικότητά μου την νιώθω τελείως κουτσουρεμένη που δεν έχω γνώση στατικών όσο έχω αρχιτεκτονικής σύνθεσης.

 

άρα καλώς στο παρελθόν το επάγγελμα ήταν ένα και το αυτό, τολμώ να πώ.

Link to comment
Share on other sites

σε πληροφορώ πως το πτυχίο μου γράφει Αρχιτέκτονας μηχανικός

 

(όσες φορές το σχολιάζεις τόσες φορές θα στο υπενθυμίζω)

 

Εδώ ολόκληρος Neufert και λοιποί αρχιτέκτονες ονομάζονται αρχιτέκτονες σκέτα. Το Αρχιτέκτων Μηχανικός εμένα δεν με πείθει. Απλά πράματα. Από εκεί και πέρα ο καθένας και η κάθε σχολή δίνει ότι τίτλο θέλει.

Το παραπάνω δεν σημαίνει ότι δεν σέβομαι και δεν ασπάζομαι την δουλειά του αρχιτέκτονα. Για να προλάβω μερικούς που τους βλέπω να έρχονται να με λιθοβολήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι στο εξωτερικό η Αρχιτεκτονική υπάγεται σε πολυτεχνεία, σε πανεπιστήμια μη πολυτεχνεία ή σε καλών τεχνών? Ιταλία πάντως νομίζω ότι είναι στην αντίστοιχη καλών τεχνών.

Link to comment
Share on other sites

σε άλλες χώρες είναι τεχνική η έμφαση (γερμανία, ελλάδα) σε άλλες τελείως καλλιτεχνική ειδικα στα 3 πρώτα χρόνια (αγγλια, αμερική). και τα δυο συστήματα καλά είναι. δεν είναι ανάγκη να είναι όλοι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

σε άλλες χώρες είναι τεχνική η έμφαση (γερμανία, ελλάδα) σε άλλες τελείως καλλιτεχνική ειδικα στα 3 πρώτα χρόνια (αγγλια, αμερική). και τα δυο συστήματα καλά είναι. δεν είναι ανάγκη να είναι όλοι ίδιοι.

 

Φαντάζομαι λοιπόν ότι από γερμανία και ελλάδα βγαίνουν οι αρχιτέκτονες μηχανικοί και από αγγλία και αμερική βγαίνουν οι αρχιτέκτονες σκέτο. Κάτι τέτοιο πίστευα ότι παίζεται και εγώ και νομίζω ότι εκεί οφείλoνται τα σχετικά σχόλια του Pappos.

 

Συμφωνώ πάντως ότι δεν χρειάζεται να είναι όλοι ίδιοι;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.