Μετάβαση στο περιεχόμενο

Financial Planner ή Γιατρός χρήματος - Interamerican


Perifanos

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία που είχα σαν μηχανικός προ ολίγων ημερών.

 

Ψάχνοντας για δουλειά μπήκα σε ένα site, το slando.gr, πιθανών γνωστό σε μερικούς απο εσάς.

 

Εκει λοιπόν, ψάχνοντας, έπεσα πάνω σε μια αγγελία που ανέφερε:

 

" Ζητούνται μηχανικοί απο μεγάλη εταιρία, κτλ παρακαλώ επικοινωνήστε ... 210 6773990 ή με email [email protected]"

 

..................................................................................................................

 

Για ενημέρωσή σας, η εν λόγω interamerican είναι αυτή στο Μαρούσι σε ένα δρόμο κάθετο στη Μεσογείων, την Αγ. Κωσταντίνου

 

Προσοχή στους νέους συνεντευξιαζόμενους

 

Με τιμή,

P.

 

Φίλε μου, σοκαρίστηκα όταν είδα το μήνυμά σου.

Παρά το ότι δεν είμαι μηχανικός, ούτε έχω κάποια σχέση με τον κλάδο σας, γράφω για να πιστοποιήσω τα λεγόμενά σου σε αυτούς που τυχόν έχουν κάποιον ενδοιασμό.

Προ ολίγων ημερών βρέθηκα στην εν λόγω εταιρεία η οποία αυτή την περίοδο αναζητεί διοικητικά στελέχη, αποφοίτους ΑΕΙ για την επάνδρωση νέων τμημάτων, όπως αναφέρει η αγγελία. Όχι του slando, αλλά της μεγαλύτερης εφημερίδας αγγελιών της χώρας. Ε, ναι λοιπόν πρόκειται για εταιρεία INTERAMERICAN, επί της οδού Αγ.Κωνσταντίνου 47 και η προσωπική συνέντευξη πραγματοποιήθηκεμε τον κ.Τσακίρη. Οι ερωτήσεις που μου ετέθησαν αφορούσαν πολύ μεγαλύτερα ποσά, για το αν επιθυμώ να πλουτίσω και γιατί, να διαλέξω κι εγώ ποιον τύπο επαγγελματικής καταξίωση θέλω, με πόσα χρήματα φαντάζομαι τον εαυτό μου στα σαράντα, τί θα έκανα αν κέρδιζα το πρωτοχρονιάτικο λαχείο, αν θα με ικανοποιούσε να ζω στο Κολωνάκι και να ψωνίζω μέρα νύχτα από τα ακριβότερα καταστήματα....Φυσικά ούτε λόγος για τις απαιτήσεις της συγκεκριμένης δουλειάς, ή πολύ περισσότερο για τις αποδοχές. Διότι για όλα αυτά θα ενημερωθώ αφού περάσω τέσσερις φάσεις..(όταν μου πε οτι περνάω στην επόμενη φάση μου θύμισε το next top model και γέλασα...).Ειλικρινά, ομιλούμε για ανεκδιήγητη συνέντευξη. Εκμεταλλεύονται την ανάγκη σου και σε σέρνουν σε τέτοιου είδους γελοίες διαδικασίες, για να σου πουν στο τέλος "ε, ναι λοιπόν ψάχνουμε για πωλητή". Ουδέποτε μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο και ομολογώ ότι όταν διάβασα το μήνυμά σου, έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Ώστε τον γιατρό του χρήματος αναζητούν..Καλά που το δημοσίευσες, διότι αυτή τη στιγμή κατευθύνομαι προς το τρίτο στάδιο, σαν μεγάλο μυαλό που είμαι..οπότε την επόμενη φορά θα έχω εξαιρετικούς λόγους να μην παρουσιαστώ....χαχαχαχα!!!!

και εμείς λοιπόν, τα "κορόιδα" ακόμα ευελπιστούμε σε μια αξιοπρεπή θέση εργασίας..

Παιδιά, καλή τύχη σε όλους.8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ φίλε ,

Και εγώ την πάτησα.

Και μάλιστα είμαι απο την Θεσσαλονίκη και πίγα 3 φορές αθήνα για την συνέντευξή. Κάθε φορά από 200 Ευρώ αεροπλάνο και έξοδα. Δηλαδή έχασα 600 ευρώ για να ακούσω ότι ξάχνουν ασφαλιστή.

 

Μην στα πολυλέω αγανάνκτησα με την Ελλάδα.

Φέυγο Γερμανια 12 Ιανουαρίου και έχω συνέντευξη εκεί σε μια σοβαρή εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

εχω σοκαριστει επισης απο οσα διαβασα γιατι αυριο περιμενω την τελικη αοαντηση απο την εταιρια αφου εχω παει ηδη 4 φορες εκει! ειχα αγχωθει ουτως η αλλως και τωρα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω σ επεριπτωση που η απαντηση τους ειναι θετικη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εχω σοκαριστει επισης απο οσα διαβασα γιατι αυριο περιμενω την τελικη αοαντηση απο την εταιρια αφου εχω παει ηδη 4 φορες εκει! ειχα αγχωθει ουτως η αλλως και τωρα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω σ επεριπτωση που η απαντηση τους ειναι θετικη...

 

 

καλημέρα,

 

και εγώ είμαι στη διαδικασία συνεντεύξεων και μάλιστα θα κάνω την τρίτη συνέντευξη προσεχώς. Η δεύτερη παρεπιπτώντος είναι iq test (παρεπιπτώντως πολυ εύκολο για μηχανικούς) και ερωτήσεις προσωπικότητας. Μου είπαν ότι ψάχνουν manager γιατί παρόλο που οι μηχανικοί δεν γνωρίζουν περί οικονομικών θεμάτων είναι ικανοι στη διοίκηση μπλα μπλα.. Αναρωτιέμαι τι σε ρωτάνε στην 3η και 4η συνέντευξη και πότε σου σκάνε το παραμύθι περί πωλήσεων. Είδα ότι εσυ είχες την πιο πρόσφατη εμπειρία οπότε ισως μπορούσες να μου εξηγήσεις και εμένα τι γίνεται παρακάτω...μήπως κάτι έχει αλλάξει σε σχέση με παλιότερα...

Link to comment
Share on other sites

Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή!

Ντροπή είναι να δουλεύει ο εργοδότης τον εργαζόμενο ή ο εργαζόμενος τον εργοδότη. Η και οι δυο να δουλεύουν τον πελάτη.

 

Τρία είναι τα βασικά ζητήματα σε κάθε συμφωνία εργοδότη-εργαζομένου.

1. Τι σύμβαση θα υπογράψετε; Παροχής ανεξάρτητων υπηρεσιών; Εργου; Ορισμένου χρόνου;΄Ή αορίστου χρόνου;

2. Τι αποδοχές θα έχεις;

3. Τι δουλειά θα κάνεις;

 

Εσύ θα κληθείς να απαντήσεις σε διάφορες ερωτήσεις προσωπικότητας και ανοησίες :smile: .

Ο εργοδότης μπορεί να απαντήσει σε αυτές τις τρεις βασικές ερωτήσεις;

 

Μην μπλέκετε με εργοδότες που δεν μπορούν (ή δεν ξέρουν, ή δεν θέλουν) να απαντήσουν σε αυτές τις τρεις απλές ερωτήσεις. Διότι μετά θα έχετε και σεις μερίδιο της ευθύνης (σε όποια αρνητική εξέλιξη)

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο ρε παίδια με μία δημοσιεύση , πόσοι ακόμα βρέθηκαν να έχουν/είχαν παρόμοια εμπείρια. Ευχαριστούμε Perifanos για την δημοσιέυση για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεκίνησε(υπήρχε, δε το είχα δει) τέτοιο θέμα να γράψω και τις εμπειρίες μου..

η αγγελία που αναφέρει ο φίλος ανεβαίνει εδώ και μήνες στο ίντερνετ, ακριβώς η ίδια,(ζητώντας μηχανικούς, οικονομολόγους, ισως φιλολογους, πληροφορικαριους, μαρκετινγκ κτλ) και επειδή τη βλέπω συνέχεια είχα καταλάβει ότι κάτι πάει στραβά. Δεν είχε περάσει από το μυαλό μ η περίπτωση της ιντεραμέρικαν, εγώ είχα σκεφτεί ότι απλά κάποιος μαζεύει προσωπικά δεδομένα, και αναρωτιόμουν πως θα μπορούσα να κάνω κάποιου είδους καταγγελία χωρίς να βρω το μπελά μου. Το αναφέρω γιατί και γω πριν μήνες όταν την είδα πρώτη φορά και έστειλα βιογραφικό και επικοινώνησαν μαζί μου το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν μέσω τηλ είναι η ηλικία μου, και αφού τους ανέφερα 24, μου είπαν ότι ψάχνουν άτομα άνω των 25 ή 27 και δεν ενδιαφέρονται....τώρα γιατί με πήραν τηλέφωνο ενώ αναγραφόταν στο βιογραφικό η ημερομηνία γέννησης δεν εχω καταλαβει.

 

Ακόμα τελευταία έχει γεμίσει το ιντερνετ με μια αγγελία στην οποία ζητούνται μηχανολόγοι, καθώς και πολιτικοί, ηλεκτρονικοί, γενικά διάφοροι τεχνικοί. Επικοινώνησα με τον κύριο, και μου είπε απλά να περάσω από το γραφείο. Η εταιρία υποτίθεται ότι έκανε εγκαταστάσεις φωτοβολταικών. Μπαίνω στο site της να δω τι παίζει, και βλέπω ενα site ηλεκτρονικών πωλήσεων από φωτοβολταικά και οικιακές συσκευές έως σοκολάτες. ΝΑΙ. Καταλαβαίνω ότι πρόκειται πέρι απατεωνιάς...αλλά το σκεφτόμουν, ε και τελικά αποφάσισα να πάω, δε χάνω τίποτα. Κοντά ήταν εξάλλου. Πάω εκεί, βλέπω και άλλους σα και μένα, που ήταν και ευγενικοί με το κύριο, ο οποίος καταρχάς με ρώτησε αν θα εβαζα εγω φωτοβολταικά, καταλαβαινω οτι κατι παει στραβά, παω να του πουλησω τρελα του στυλ δεν εχω τα λεφτα και το χωρο. Μ λέει αν τα έχεις ολα, πες οτι στα δινω..του εξηγησα την αποψη μου για τα φωτοβολταικά, μου κανει ποσο λαθος είμαι και ότι δε τα εχω καταλαβει καλά, και ότι θα μπορώ να βγάζω έως και 800 ευρώ το μήνα κέρδος και ότι ειναι η πιο σιγουρη επενδυση, και το μόνο πραγμα που αγοράζεται χ1 και πουλιέται χ5....ελεος δλδ....και τεσπα μετά από εναν "θεατρο του παραλόγου" μονόλογο(και για το ποσο τεραστια εταιρια αντιπροσωπεύει, ανύπαρκτη φυσικά μείγμα ονομασίας δύο άλλων.) γυρνάει και μου κανει., δεν υπαρχει εργασία, ή μάλλον υπαρχει αν πουλησεις 4 εγκαταστάσεις θα λάβεις το χ ποσό...Σηκώνομαι και φεύγω βρίζοντας από μέσα μου, μου δινει κατι χαρτιά και διαφημιστικά και αιτήσεις..τα διαβάζω στο δρόμο, εκνευρίζομαι γυρνάω πίσω του ζητάω και το βιογραφικό, και του παρατάω τα χαρτιά...το άλλο το παιδί με κοίταζε....χαχα, ηθελα να του πω σηκω και φυγε...

Θέλω να καταλήξω στο ότι πρόκειται κατα πασα πιθανοτητα για αετονυχη που ψαχνει να παρει χρηματα και πιθανον να εξαφανιστει, ή γενικά να παρει χρηματα, να δωσει αλλου την εγκατασταση, πουλώντας φούμαρα πέρι κέρδους και επένδυσης, και λυπάμαι τον οποιοδήποτε που θα πουλήσει κανα χωράφι, θα τον πιστεψει και θα του δωσει τα χρηματα... το θεμα ειναι γιατί αυτός έψαχνε να πουλησει σε μηχανικούς..ίσως νόμιζε ότι θα πείσει εναν νεο μηχανικό και θα ψάχνει αυτός να πουλήσει σε τίποτα συγγενείς.

πραγματικά λυπόμουν ακόμα και τα εισιτήρια που πλήρωσα και το τηλεφωνο που εκανα....

 

γενικά μακριά από αγγελίες που ζητάνε ενα σωρο ειδικότητες....που σημαινει δλδ ότι δεν υπάρχει ορισμένη εργασία που να αντιστοιχεί σε έναν συγκεκριμένο μηχανικό, και μακριά από αγγελίες που δε δίνουν στοιχεία για το ποιες είναι..Οι περισσότερες εταιρίες χρησιμοποιούν mail με τον όνομα της εταιρίας και μάλιστα μετά το @.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τυχαία έψαξα σήμερα στο google βάζοντας το όνομα αυτού που μου έκανε την πρώτη συνέντευξη και το όνομα της εταιρείας (ναμην επαναλαμβάνουμε ονόματα...), και με έβγαλε στο blog...και έπεσα από τα σύννεφα...

γενικά τα πράγματα στην αγορά εργασίας είναι μάλλον τραγικά...και ειδικά αυτό με την ανακοίνωση της Deutsche Bank για 20% ανεργία.Λάθος εποχή γίναμε μηχανικοί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.