Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχαρακτηρισμός γηπέδου εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπερα,

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα οικοπεδο 10 στρεμματων, εκτος σχεδιου, στην νοτια ευβοια.. Το οικοπεδο δεν ειναι δασικο, υπαρχει ομως καποιος κινδυνος να γινει ή υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να το αποτρεψω? (πχ εκδοση αδειας κ χτισιμο μονο σκελετου επειδη δεν υπαρχουν χρηματα?)

Ευχαριστω εκ των πρωτερων, καθε βοηθεια θα ειναι ευπροσδεκτη γιατι εχω πελαγωσει..

Link to comment
Share on other sites

επειδη πρεπει να ειναι της περιοχης

 

Αυτό σε ποιό ΦΕΚ το διάβασες;

Η νομοθεσία είναι ενιαία για όλη την Ελλαδά.

Τι πιστεύεις, πως εαν ένας μηχανικός από Αθήνα μπει σε μια πολεοδομία ή σε ένα δασαρχείο της Εύβοιας προκειμένου να πληροφορηθεί ή να καταθέσει μια αίτηση θα του ζητήσουν ληξιαρχική πράξη γέννησης ή θα τον μυρίσουν όπως κάνουν τα σκυλιά για να δουν από που έρχεται!;

Μπορεί να κάνει κάποια χιλιόμετρα παραπάνω αλλά αν έχει το απαιτούμενο γνωστικό υπόβαθρο θα σου απαντήσει αξιόπιστα!

Ούτως ή άλλως μηχανικό και δικηγόρο διαλέγεις με κριτήρια πείρας, γνώσεων και αξιοπιστίας και όχι από το που μένει...

Link to comment
Share on other sites

Να προσπαθήσεις να είναι της εμπιστοσύνης σου (και οι δύο).

Γενικά· πρέπει να είναι χαρακτηρισμένο κάποιο εκτός σχεδίου οικόπεδο ως μη δασικό, αλλιώς υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να θεωρηθεί δασικό.

Link to comment
Share on other sites

Τι κάθεσαι και προβληματίζεσαι...

Υποχρέωσε τον πωλητή να κάνει πράξη αποχαρακτηρισμού και μετά αγορασέ το.

Υπάρχουν υποθηκοφύλακες που δεν μεταγράφουν συμβόλαιο για εκτός σχεδίου γήπεδο εάν δεν έχουν αποχαρακτηρισμό από δασαρχείο.

Παλαιότερα υποθηκοφύλακας είχε μπει φυλακή επειδή είχε μεταγράψει τίτλο που αφορούσε αγοροπωλησία δασικής έκτασης χωρίς (όπως είναι πολύ πιθανό) να το γνωρίζει.

 

Το οικοπεδο δεν ειναι δασικο,

Εσύ πως το γνωρίζεις ότι δεν είναι δασικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω διαβασει σε ΦΕΚ ετσι με πληροφορησε ο συμβολαιογραφος μου.Τωρα που γνωριζω οτι μπορουν να ασχοληθουν ο πολ.μηχανικος μου και ο δικηγορος μου εννοειται οτι θα απευθυνθω.

Το συμβολαιο που ειδα γραφει οτι ειναι καλλιεργησιμη εκταση και ευελπιστω να μην ειναι δασικο και βεβαια θα ζητησω πραξη αποχαρακτηρισμου. Το δελεαρ για μενα ειναι η τοποθεσια του (κορυφη λοφου,500 μετρα απο το τελευταιο σπιτι του χωριου) και η χαμηλη τιμη??? 5000 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

marianna1

οι επενδύσεις σε γη δεν είναι θέμα με το οποίο ασχολούμαστε μόνο τις Κυριακές

ακόμη και έτσι να είναι πάρε τηλέφωνα και συνάντησέ τους

υπάρχουν και επαγγελματίες που δουλεύουν δυστυχώς και τις Κυριακές

Ο τοπογράφος θα αναλάβει το τεχνικό μέρος και ο Δικηγόρος το νομικό

δεν απαιτείται η συνεχής παρουσία σου όσο κάνουν την δουλειά τους

όταν είναι να υπογραφούν τα συμβόλαια πάρε καμμιά μέρα άδεια η αμα δεν μπορείς και αυτό δώσε εξουσιοδότηση σε γνωστό σου πρόσωπο

Link to comment
Share on other sites

και η χαμηλη τιμη??? 5000 ευρω.

 

10 στρέμματα, άρτιο και οικοδομήσιμο με μόνο 5.000 ευρώ;;; Ή κελεπούρι ή κάποιο λάκο έχει η φάβα που λένε και στο χωριό μου...!

Έλενξέ το πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

10 στρέμματα, άρτιο και οικοδομήσιμο με μόνο 5.000 ευρώ;;; Ή κελεπούρι ή κάποιο λάκο έχει η φάβα που λένε και στο χωριό μου...!

Έλενξέ το πολύ καλά

 

Και εγω το λακο ψαχνω να βρω αλλιως ειναι κελεπουρι απο καθε αποψη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.