Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτική πολεοδόμηση το 1970


Recommended Posts

Γεια σας συναδελφοί, μου έχει τύχη ιδιωτική πολεοδόμηση η οποια πραγματοποιηθηκε το 1970 βάση τοπογραφικού σε οικισμό<2000 κατοίκων μη οριοθετημένο μέχρι σήμερα, δύο ιδιοκτήτες αγροτεμαχίων τοτε, τα συνένωσαν και χώρισαν σε 15 μικροτερα με δρομους κλπ.(ισχυει μιλησα και με πολεοδομία) το θέμα είναι οτι οι ιδιοκτήτες τριών απο αυτών ήθελαν να κάνουν τοπογραφικό σε οικοπεδα τα οποια δεν ήξεραν τα ακριβή όρια, για να βρώ τα ακριβή όρια μέτρησα δυο αρχικά οικοπεδα που είχαν σταθερά σημεία και με βάση το τοπογραφικό του 1970 και τις πλαγιες αποστάσεις που δινονταν δημιούργησα τα τρια οικοπεδα, όπου στα δύο το εμβαδό μου βγήκε συν πλην 1 τμ ουσιαστικα τιποτα, στο τριτο όμως έχω διαφορά 14τμ διπλάσια του 2% που έχουμε ως ανοχή στα συμβόλαια και δεν ξέρω τι να κάνω; Αλλος με συμβουλευει να βάλω εμβαδό οσο λεει το συμβόλαιο αλλα πιστευω πως είναι λάθος; κάποια αλλη άποψη ή παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε GEORGE KARA

ποιά είναι τα εμβαδά των οικοπέδων?

τα 14 τ.μ είναι περισσότερο η λιγότερο?

πράγματι υπάρχει το 2% αλλά υπάρχουν και διαφορές στις μεθόδους εμβαδομέτησης

και επιπλέον πρόκειται για επανεφαρμογή

με την σύμφωνη γνώμη των ομόρων μπορείς να ξεπεράσεις το πρόβλημα της διαφοράς εμβαδού

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

φίλε θεοχάρη ΤΟ Ε1=330 τ.μ. σωστά Ε2=315 τ.μ. και το Ε3=344 αντι 328 τ.μ παραπάνω με τους γείτονες δεν έχω προβλημά γιαιτι περιμετρικά και των τριών υπάρχει δρόμος

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε GEORGE KARA

κατα την γνώμη μου οι διαφορές αυτές είναι απόλυτα αναμενόμενες για όσους γνωρίζουν απο επανεφαρμογές και μεθόδους εμβαδομετρήσεων

πολλές φορές γράφουν συμβόλαια σύμφωνα με νέα καταμέτρηση

δεν είναι δυνατόν να επανεφαρμόζουμε στοιχεία μετά απο 40 χρόνια με διαφορές της τάξης του 5% και να θεωρούνται μη αποδεκτά

αν όμως δεν βγάζεις άκρη αφού το ένα είναι μεγαλύτερο και το άλλο μικρότερο

τροποποίησε τα μεταξύ τους όρια αν είναι δυνατο

γράψε ότι έκανες επανεφαρμογή ως προς τους κοινόχρηστους χώρους και βάλε τους ιδιοκτήτες να υπογράψουν για αποδοχή των κοινων ορίων

αν απαιτηθεί πρότεινε και συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής ορίων και τέλειωνε

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως το 2% είναι ανοχή που έχει σχέση με την εφορία μόνο.

 

Μη δεσμεύεστε "σώνει και ντέ" να είστε σ' αυτά τα όρια.

 

Ακολουθήστε τις συμβουλές του συνάδελφου Θεοχάρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.