Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλική κατασκευή - πως συστήνετε να γίνει


 

Recommended Posts

Επισυνάπτω κάτοψη και πρόχειρο μοντέλο της κατασκευής που με ενδιαφέρει.

Επαναλαμβάνεται για 4 ορόφους.

Τα φορτία είναι ελάχιστα, αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ύπαρξη μιας σεβαστής ακαμψίας (θα ενισχυθεί βέβαια και με διαγώνια, που δεν φαίνονται στο τρισδιάστατο.

Κολώνες από κοιλοδοκούς 100Χ100Χ5, το ίδιο και τα περιμετρικά, τεγίδες από 100Χ50 και λαμαρίνα κριθαράκι 2.5χιλ για δάπεδο...

 

Το ερώτημα συχνό και πάντα χωρίς σίγουρη απάντηση, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας...

 

Η κατασκευή αυτή περιβάλλεται από τοίχους (δεν έχω τοιχία παρά μόνο υποστυλώματα στο σημείο) οπότε

1. Χρησιμοποιώ τα υποστυλώματα που βλέπετε και κάνω ανεξάρτητη κατασκευή με μία απόσταση από τους τοίχους και τα δοκάρια; Αν ναι, ποιά απόσταση θεωρείτε σωστή;

 

2. Δεν χρησιμοποιώ υποστυλώματα και δένω σωστά και γερά τη κατασκευή σε κάθε επίπεδο στα δοκάρια και στους τοίχους; Σίγουρα το σημείο δεν έχει μελετηθεί έτσι εξ'αρχής γιαυτό και διστάζω...

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντησή σας...

post-19342-131887225719_thumb.jpg

post-19342-131887225727_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι σημαίνει ελάχιστα φορτία; τι χρήση έχει;

1. η απόσταση θα σου βγει από την μετακίνηση της κατασκευής στην κορυφή

2.άκυρο μάλλον

3. θεμελίωση;

Link to comment
Share on other sites

Λυστο με κάποιο στατικό προγραμμα.

Αν είναι επαρκές και ικανοποιει και την διαίσθησή σου τότε φτιάξτο.

Βαλε συνθηκες ανεμου χιονιού της περιοχής σου.

Ημαρτον... on line ανάλυση σε μονοόροφο BOX.

 

και αν δεν αισθάνεσαι σιγουρος απευθύνσου σε συνεργάτη της περιοχής σου.

 

edit. φίλε δεν είμαι επιθετικός αλλά θεωρώ απαραίτητο κάποιος που δηλώνει "μηχανικός" να νπορεί να λύσει ένα boxακι. Αλλιώς... εργοτάξιο!

Link to comment
Share on other sites

τελικά είναι 4οροφο...

λύστο με στατικό πρόγραμμα να είσαι σιγούρος.

λύσε και μια περίπτωση με αρθρώμένες τις δοκούς ώστε να "πιάσεις" την στήρηξη τους στο υπάρχον.

Έχεις πολλές αβεβαιότητες, γι αυτό κάνε και λίγο overdesign.

Δώσε έμφαση στον λυγισμό.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανές απαντήσεις :

 

1) Το στηρίζεις αρθρωτά στο υπάρχον(μόνο δοκοί δηλαδή), 1.60*3κάτι είναι, δεν είναι και το θηρίο, ελέγχεις ότι αυτό (το συνολικό πλέον δόμημα) αντέχει, γλυτώνεις τον ιδιοκτήτη κάποιο σεβαστό ποσό για να κατασκευάσει το θηρίο, και τα τρώς εσύ στην μεγαλοπρεπή αμοιβή σου, αφού πάρουμε πρώτα το ποσοστό μας.

 

2) Κάνεις αυτό που έχεις σχεδιάσει, αφού το ελέγξεις σύμφωνα με τις ανωτέρω οδηγίες των εκλεκτών συναδέλφων, ειδικά το θέμα της ανατροπής και του αρμού. Πολύ μεγάλη προσοχή στα κατασκευαστικά θέματα, αφού όλο θα είναι συγκολλητό επί του εργοταξίου απ' ότι φαίνεται. Εδώ δεν θα πάρεις μάλλον μεγαλοπρεπή αμοιβή, οπότε πάει και το ποσοστό....

 

Ποιό "επιστημονική" απάντηση δεν μπορώ να σου δώσω, αφού δεν έχουμε καθόλου data για τι είναι το περιβάλλον κτίσμα (ούτε και το νέο εδώ που τα λέμε).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, λυπάμαι που δεν έδωσα σωστά την εικόνα...

Η κατασκευή είναι 4όροφη, χρήση μελλοντική λουτρού...

Κλασσική περίπτωση κλεισίματος φωταγωγού, άρα η κατασκευή βρίσκεται περικυκλωμένη από τοίχους σε κάθε περίπτωση... Ανατροπή δεν υπάρχει, η θεμελίωση θα γίνει σε πλάκα σκυροδέματος και θα γίνει προσεκτικά...

 

Το ζητούμενο είναι η γνώμη σας για το αν είναι γενικώς σωστό να στηρίξω το κάθε επίπεδο στους δοκούς ή να το κάνω ανεξάρτητο...

 

Η δική μου άποψη είναι ότι περισσότερη ζημιά θα γίνει με την ανεξάρτητη κατασκευή παρά αν στερεωθεί στα περιμετρικά δοκάρια...

Link to comment
Share on other sites

Με ανεξάρτητη κατασκευή και κατάλληλο αρμό, καμμία ζημιά δεν θα γίνει. Επειδή είχα ψιλοκαταλάβει περί τίνος πρόκειται, θα επιμείνω στο κατασκευαστικό θέμα, για μένα είναι σημαντικό. Φαντάζομαι επίσης πως είναι και νόμιμο, στα πλαίσια οικ. άδειας, ή έτσι ?

 

Το αν είναι σωστό να γίνει το ένα ή το άλλο, εξαρτάται από το κυρίως κτίριο, για το οποίο πάλι δεν υπάρχει εικόνα (πότε κατασκευάστηκε, τι είναι, αν έχει 2 ή 20 τοιχεία, τέτοια πράγματα). Και πάλι βέβαια, δεν έφτασε ακόμα το 2300, να κάνουμε επίλυση με την σκέψη.

 

Γενικά πάντως, ως μόνη εφικτή λύση, εγώ βλέπω τη σύνδεση τους. Αλλιώς πας για αρμούς,πιθανόν διπλούς τοίχους, τρέχα γύρευε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, συμπεραίνω ότι τελικά αν γίνει σωστή κατασκευή είναι ακριβή, άσε που μάλλον δεν θα τη κάνω εγώ ολόκληρη με αποτέλεσμα να πάει ο καθένας μετά από εμένα να κάνει τη προχειρότητά του και στο μέλλον θα κατηγορεί εμένα για το πατάρι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.