Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκάτ πισίνα αυθαίρετη


nasbill

Recommended Posts

Για σας μέχρι τώρα διάβαζα άπλα της συμβουλές που δίνεται και θαύμαζα της ωραίες απάντησης σας, και εγώ χρειάζομαι την βοήθεια σας τώρα, θα σας είμαι υπόχρεος αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες απάντησης σχετικά με το πρόβλημα που με απασχολεί και έχουμε χάση το ύπνο μας.

Το 1995 κτίσαμε ένα σπίτι εντος σχεδίου 160 τμ σε οικόπεδο 1,350 μ με αδεία κανονικά.

Το 2002 επεκτείναμε δυο μπαλκόνια ( τα μπαλκόνια είναι χωρίς θεμέλια είναι στο έδαφος κτισμένα ) και κάναμε μια πισίνα προκατ ο κάλος γείτονας και συγγενής μας έκανε καταγγελία στην πολεοδομία και όπως καταλαβαίνεται ακολουθούν δικαστήρια και μείς ακολουθώντας της συμβουλές του μηχανικού το δρόμο της νομιμοποιήσεις χωρίς τελικά να γίνει τίποτα θετικό (ο μηχανικός μας απεβίωσα και έτσι ανέλαβε άλλος ) ενώ για την αδεία του σπιτιού μας(η αρχαιολογία ) έχει δόση δυο βεβαίωσης εντούτοις δεν μας χορήγει βεβαιώσει για την πισινά και τα μπαλκόνια με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να νομιμοποιήσουμε της αυθαίρετες κατασκευές, και έχουμε πλήρωση τα πρόστιμα πολεοδομίας και ΙΚΑ από το 2003 και βέβαια έχουμε και το δικαστήριο που θέλει να δη την αδεία και όπως καταλαμβάνετε προβλέπω το δικαστήριο να με κλίση φυλακή και βέβαια δεν αρνούμαι να πληρώσω πρόστιμα διατήρησης .

 

ΥΓ: ευχαριστώ για την προσοχή σας είμαι ένας απελπισμένος πολίτις

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία που μας δίνεις είναι ελλιπή. Αντιλαμβάνομαι την δυσχερή θέση σου, όμως κι εσύ πρέπει να καταλάβεις ότι δεν μπορώ να κρίνω δουλειά συναδέλφου. Αυτά τα θέματα λύνονται -αποκλειστικά- μέσω Μηχανικού της εμπιστοσύνης σου. Παρ' όλ' αυτά, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

Πρώτον, δεν αναφέρεις την εξέλιξη της προσπάθειας νομιμοποίησης.

 

Δεύτερον, απλώς πληρώνεις τα πρόστιμα χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη προοπτική;

 

Τρίτον και σπουδαιότερον, όταν έκανες τις επιπλέον (χωρίς άδεια) εργασίες, γιατί δεν απευθύνθηκες σε Μηχανικό;

 

Τέταρτον, οι συνθήκες καλής γειτονίας είναι (για πολλούς λόγους) σημαντικές. Όταν -όμως- δεν είναι εξασφαλισμένες,

πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί σε ό,τι κάνουμε.

 

Πέμπτον και σπουδαιότατον, οι νόμοι πρέπει να τηρούνται -απαρέγκλιτα- από όλους και σε όλες τις περιπτώσεις,

ανεξαρτήτως της βαρύτητας των συνεπειών της παραβίασης αυτών.

 

Έκτον, τα ανορθόγραφα, ασύντακτα, χωρίς σωστό τονισμό και σημεία στίξεως κείμενα είναι -εξαιρετικά- δυσανάγνωστα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα στοιχεία σου τα βρίσκω κατατοπιστικότατα αλλά το θέμα είναι μεγάλο αγγ**ρι για να μπλέξει κανείς. Επίσης στην αρχαιολογία θα έπρεπε να βρείς ένα τρόπο πιο διπλωματικό να γλιστρήσεις...! και ελπίζω κάποιος συνάδελφος ή ένας έμπειρος μηχανικός της αρεσκείας σου να σε βοηθήσει και να ξεμπερδέψεις. Καλή τύχη αγανακτισμένε και ταλαιπωρημένε. Πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία που μας δίνεις είναι ελλιπή. Αντιλαμβάνομαι την δυσχερή θέση σου, όμως κι εσύ πρέπει να καταλάβεις ότι δεν μπορώ να κρίνω δουλειά συναδέλφου. Αυτά τα θέματα λύνονται -αποκλειστικά- μέσω Μηχανικού της εμπιστοσύνης σου...

 

Αγαπάτε φιλέ Chilon ευχαριστώ για το PM.

Το πρόβλημα μου δεν είναι να κριθή κάποιος συνάδελφος σου διότι ο άνθρωπος απεβίωσε προσπάθησα όσο ποιο σύντομα να περιγράψω το πρόβλημα μου και να έχω κάποια γνώμη από ιδικό στα θέματα αυτά.

Από την πλευρά της πολεοδομίας δεν υπάρχει πρόβλημα νομιμοποίηση εάν η αρχαιολογία μου έδινε την βεβαιώσει για της παραβάσεις που έχω κανί δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα,Στον ιδιο χώρο έχει έκδοση βεβαιώσει για την αδεία του κύριος σπιτιού, για τα της βεράντες και την πισινά δεν μας δίνη.

Αν έχεις την καλοσύνη μου δίνης και εσύ κάποια λέσι αν υπάρχει ευχαριστώ πολύ.

Για να μπορέσω να κοιμηθώ λίγο

 

εγώ τα στοιχεία σου τα βρίσκω κατατοπιστικότατα αλλά το θέμα είναι μεγάλο αγγ**ρι για να μπλέξει κανείς. Επίσης στην αρχαιολογία θα έπρεπε να βρείς ένα τρόπο πιο διπλωματικό να γλιστρήσεις...! και ελπίζω κάποιος συνάδελφος ή ένας έμπειρος μηχανικός της αρεσκείας σου να σε βοηθήσει και να ξεμπερδέψεις. Καλή τύχη αγανακτισμένε και ταλαιπωρημένε. Πολίτη.

 

Φιλέ Highlander ευχαριστώ πολύ κατάλαβα θα προσπαθήσω….. έχω πολλές υποσχέσεις αλλά τελικά τίποτα….

Να είσαι καλά !!!

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έστειλα προσωπικό μήνυμα (pm) nasbill, εκτός αν εννοείς την απάντησή μου.

 

Δεν αναφερόμουν στον αποβιώσαντα Μηχανικό σου, αλλά στον -εν ζωή- αντικαταστάτη του όπως

αναφέρεις στην αρχική σου δημοσίευση ("ο μηχανικός μας απεβίωσε και έτσι ανέλαβε άλλος").

 

Η έγκριση της αρχαιολογίας δίνεται πριν την έκδοση της άδειας. Για τις αυθαιρεσίες, η γνωμοδότηση δεν μπορεί

να είναι αρνητική χωρίς κάποια εξήγηση. Τί είπαν στον Μηχανικό σου;

 

Ελπίζω να μην παρεξήγησες το ύφος των έξι παρατηρήσεων - ερωτήσεων (εκ των οποίων, τοποθετήθηκες μόνο στην πρώτη)

στο προηγούμενο σχόλιό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για σε όλους,

 

Μια και υπάρχει θέμα θα γράψω εδώ, θέλω να ρωτήσω για προκάτ πισίνα υπάρχει κάποιος νόμος που να διευκρινίζει πότε χρειάζεται πολεοδομική άδεια και πότε όχι; Γιατί ο κάθε ένας μου λέει και άλλα.

 

Με λίγα λόγια θέλω να βάλω προκάτ πισίνα στον κήπο μου ο οποίος είναι 2 μέτρα πάνω από το επίπεδο του δρόμου δλδ δεν χρειάζεται σκάψιμο, θα τοποθετηθεί και μετά θα μπαζωθεί με χώμα για να γίνει ο κήπος και να έρθει στο επίπεδο του σπιτιού.

 

Χρειάζεται να βγάλω πολεοδομική άδεια για την πισίνα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.