Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Ελλάδας και Ελλήνων, νυν και αεί και εις τους αιώνας...


Chilon

Recommended Posts

τα posts θα μεταφερθουν στην κουβέντα απλά υπάρχει καθυστέρηση τώρα που μίλησα με τα κεντρικα για τον τίτλο του thread.

προσωρινός τίτλος "ελάχιστες αμοιβές στον χρυσό αιώνα του Περικλέως (βεβαιώς-βεβαίως)"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΓΙΑΤΙ? ΨΑΞΤΟ!

Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη, μου εξηγείς αυτό που εννοείς;

 

Δεν γνωρίζεις τη φράση,ή δεν γνωρίζεις αν θα έρθει η μέρα....?;)
Γνωρίζω την φράση. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τί θες να πεις.

 

Σου εξήγησα,ο τρόπος που λες τη δική σου σε προηγούμενα ποστ είναι προκλητική.
Ποια φράση μου είναι προκλητική; Ότι είμαι υπερήφανος που είμαι Έλληνας;

Σε παρακαλώ θερμώς να μου επισημάνεις τις φράσεις που θεωρείς προκλητικές, γιατί κύριο μέλημά μου είναι να μην είμαι προκλητικός.

 

Σημείωση: Πολύ καλός ο τίτλος. s9914.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινω ανεπιφύλακτα στους ενδιαφερόμενους το εξόχως διαφωτιστικό βιβλίο του Κ.Καστοριάδη "Η ελληνική Ιδιαιτερότητα" (Τίτλος πρωτότυπου "Ce qui fait la Grece"). Φωτίζει με ιδιαίτερο τρόπο πολλά από τα ζητήματα που θίχτηκαν στο παρών νήμα (σημασία - μοναδικότητα της αρχαίας Ελλάδας, στάση σύγχρονου ανθρώπου απένταντι της κτλ) και αποτελεί εξαίρετη πηγή για σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το σχόλιο του συναδέλφου περί ατυχίας γέννησης στην χώρα μας (προσωπικά δεν αισθάνομαι καθόλου "άτυχος"

αλλά υπερήφανος που είμαι Έλληνας), έχω να επισημάνω -σε όποιον αισθάνεται την ίδια "ατυχία"- ότι υπάρχει διαδικασία

αποποίησης (του δυσβάσταχτου φορτίου) της ελληνικής υπηκοότητας όπως και η δυνατότητα μετοίκησης εις την αλλοδαπή.

 

Η Ελλάς είναι η μήτρα του πολιτισμού και το λίκνο της φιλοσοφίας (και όλων των επιστημών), της δημοκρατίας και της ελεύθερης σκέψης.

Το αθάνατο Ελληνικό Πνεύμα και η αδάμαστη Ελληνική Ψυχή αποτέλεσαν, αποτελούν και θα αποτελούν τα φώτα όλων των λαών του πλανήτη.

Η παγκόσμια κοινότητα οφείλει πολλά στο Ελληνικό Έθνος, γι' αυτό η Ελλάς ήταν, είναι και θα είναι το υπέρλαμπρο στολίδι της ανθρωπότητας.

Δεν θέλουμε να μας αναγκάσουν τέτοιες ιδέες με τις δικές σου να φύγουμε.Θέλουμε να μας φερθούν τουλάχιστον όπως θα συμπεριφέρονταν σε ανθρώπους κ όχι σε ραγιάδες.ΑΥΤΗ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΥΓΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

 

Οφείλει?Φίλε,αν νιώθεις έτσι,κάνε αίτηση να απομακρύνεις το ρολόι της ΔΕΗ(εναλασσόμενο ρεύμα) κ προσπάθησε να ανάψεις το PC σου τρίβοντας κεχριμπάρι(ήλεκτρον).Γιατί κάπου εκεί είχαμε μείνει...Εκτός κ αν είσαι Σλάβος κ σου ταιριάζει καλύτερα να σκέφτεσαι τον Τέσλα.

 

Άσε τα περί Δημοκρατίας....Στη δημοκρατία εφαρμόζεται απαραίτητα κ το μέτρο του εξοστρακισμού.

 

Προς το παρόν,αν κ έχουμε πολλά θετικά στοιχεία στην ελεύθερη σκέψη,στα υπόλοιπα είμαστε περίγελος.Κάνε μια βολτίτσα στις Σκανδιναβικές χωρες,ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!Κ αν δεν νιώσεις χιμπατζής ως ΝΕΟέλληνας,τότε κάτι τρέχει....Εκτός κ αν είσαι όντως Έλληνας κ όχι Νεοέλληνας ή Γιουνάνι κ έχεις έρθει στην εποχή μας με κάποια χρονομηχανή.Εγώ πάντως κ οι περισσότεροι συμπολίτες μου είμαστε Ρωμιοί Νεοέλληνες.Κ αυτό πολύ απλά είναι ΓΕΓΟΝΟΣ.Δεν υπάρχει λόγος να το αμφισβητήσεις.Το λίκνο του πολιτισμού που εκθειάζεις έπαψε το 146 π.Χ.Από εκεί κ πέρα ανέλαβαν άλλοι,δημιουργώντας ΠΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΛΙΚΝΑ.Τέτοιες ταυτίσεις με αυτές που κάνεις εσύ έκανε κ ο Μusolini από τον εξώστη του στη Roma,προσπαθώντας να πείσει τους Ιταλούς να είναι περήφανοι που είναι απόγονοι των αρχαίων Ρωμαίων!Και αυτοί δεν είχαν να φάνε....ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ?

 

 

Λοιπόν,η ελληνική σημαία που πρέπει να χρησιμοποιείς Ω Χείλωνα είναι αυτή που επισυνάπτω.Εκείνη που χρησιμοποιείς πολύ απλά μου θυμίζει τον HER Otto και το πανέμορφο Μόναχο της Βαυαρίας με τις 2λιτρες μπότες μπύρας τις απίστευτες ημέρες του Octoberfest.Από το χρονικό σημείο που άλλαξε αυτή που παραθέτω,όλα τα επόμενα είναι ΛΑΒΑΡΑ ΠΡΟΔΟΤΩΝ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ.

 

Με τιμή

[email protected]

post-534-131887226682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η σημαία που αναφέρεις, ω zavi, είναι μία από τις σημαίες που χρησιμοποιήθηκαν κατά την Ελληνική Επανάσταση για την αποτίναξη του τουρκικού ζυγού, από ανθρώπους που δεν διανοούνταν να υποθέσουν ότι θα υπάρξουν -ποτέ- Έλληνες που θα δηλώνουν ανερυθρίαστα ότι ντρέπονται για την καταγωγή τους ή ότι θίγονται από την επισήμανση του μεγαλείου της Πατρίδας μας.

Το τί σου θυμίζει η Ελληνική Σημαία, είναι δικαίωμά σου. Εγώ τί φταίω; Από τον χαρακτηρισμό που απέδωσες στην Σημαία,

φαίνεται ότι δεν αντιλαμβάνεσαι την βαρύτητα των άστοχων χαρακτηρισμών σου. (Αλήθεια, καταλαβαίνεις τί ακριβώς λες;)

 

Πιστεύεις ότι η φράση "εκτός κι αν είσαι Σλάβος" ή το απόφθεγμα "αν δεν νιώσεις χιμπατζής ως ΝΕΟέλληνας,τότε κάτι τρέχει"

προάγουν την συζήτηση;

 

Αναφέρεις ότι "θέλουμε να μας φερθούν τουλάχιστον όπως θα συμπεριφέρονταν σε ανθρώπους και όχι σε ραγιάδες".

Πρότεινα "για τους υπόλοιπους (δηλαδή γι' αυτούς που δεν αισθανόμαστε "άτυχοι") υπάρχει η σκληρή προσπάθεια για

την πρόοδο της χώρας μας και της ελληνικής κοινωνίας", εσύ τί προτείνεις;

 

Για την διόρθωση της "ατυχίας" να γεννηθεί κάποιος Έλληνας, έχεις να προτείνεις κάτι (από την στιγμή που

θεωρείς ότι η πρότασή μου δεν ταιριάζει σε ευγενικό άνθρωπο);

 

Εξήγησα ότι το "είναι και θα είναι" και το "αποτελούν και θα αποτελούν" αναφέρονται στην διαχρονικότητα

του Ελληνικού Πνεύματος, την οποία έχω -επίσης- εξηγήσει.

 

Αν θες να συνεχίσουμε αυτή την μάταιη συζήτηση, δεν έχω πρόβλημα. Όμως δεν βλέπω να καταλήγουμε κάπου.

 

Την θερμή παράκλησή να μου επισημάνεις τις φράσεις που θεωρείς προκλητικές (γιατί κύριο μέλημά μου είναι

να μην είμαι προκλητικός), την αγνόησες.

Link to comment
Share on other sites

Την θερμή παράκλησή να μου επισημάνεις τις φράσεις που θεωρείς προκλητικές (γιατί κύριο μέλημά μου είναι

να μην είμαι προκλητικός), την αγνόησες.

 

Κάθε άλλο.Ξαναδιάβασε το προηγούμενο ποστ μου.Το τί νιώθει ο καθένας είναι δικό του θέμα.Εσύ γιατί προκαλείς με τις λύσεις-προτάσεις σου?Αυτός σε προκάλεσε?

 

 

Το τί σου θυμίζει η Ελληνική Σημαία, είναι δικαίωμά σου. Εγώ τί φταίω;

 

Χείλωνα,με έχεις κουράσει.:(

Αν θες κρατάς την επισήμανσή μου,αν δεν θες δεν την κρατάς.

 

Πιστεύεις ότι η φράση "εκτός κι αν είσαι Σλάβος" ή το απόφθεγμα "αν δεν νιώσεις χιμπατζής ως ΝΕΟέλληνας,τότε κάτι τρέχει"

προάγουν την συζήτηση;

 

Ναι,με τρόπο γλαφυρό,που με διακρίνει.

 

εσύ τί προτείνεις;

Έχω πει τις προτάσεις μου πάμπολλες φορές.Αν δεν αρέσουν,ε δεν είμαι κ τέλειος!

 

ο jack πότε θα κάνει την ερώτηση?

JACK RULEZ!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου αρέσει που γεννήθηκα Έλληνας. Ούτε είμαι περήφανος ούτε ντρέπομαι. Θα προτιμούσα όμως να γεννιόμουν Έλληνας σε κάποια άλλη χώρα. Τουλάχιστον να δούλευα σε κάποια άλλη χώρα και να ερχόμουν εδώ για διακοπές.

 

Ντρέπομαι για την κατάσταση στην χώρα μας. Δεν βλέπω κάποιο λόγο σήμερα να αντιμετωπίζουμε τους Αμερικάνους ως Αμερικανάκια, τους Τούρκους ως μπουνταλάδες κλπ. κλπ (παρακαλώ συμπληρώστε)

 

Αυτά που λέμε ότι οι Έλληνες έξω διαπρέπουν, είναι κορυφαία μυαλά, αν δεν μας ξεζούμιζαν αυτοί που κυβερνούν κλπ, κλπ τα ίδια ακριβώς πιστεύει και ο Άχμετ, ο Αιγύπτιος ξεναγός για τους Αιγύπτιους Δεν ξέρω εάν είναι χαρακτηριστικό μη ανεπτυγμένων χωρών αυτή η πεποίθηση, αν είναι το τελευταίο καταφύγιο ή τι άλλο.

 

Το πρώτο βήμα είναι να ντραπούμε όλοι, για τις πόλεις που ζούμε, για τα σπίτια, για το ξεπούλημα του δημόσιου πλούτου, για τους σιδηρόδρομους, για τις συγκοινωνίες στα νησιά, για τους δημάρχους που νομίζουν ότι είναι άρχοντες , για την έλειψη εφαρμογής νόμων, συμπληρώστε όλοι.

 

Το δεύτερο βήμα είναι να πολεμήσουμε τα μειονεκτήματα που έχουμε σαν λαός.

 

1.Τεμπελιά. Βαριόμαστε ακόμα και να σκεφτούμε. Εκτός αν θέλουμε να κάνουμε έρωτα στον συνάνθρωπό μας. Βλέπε 2 και 3.

 

2.Μισαλοδοξία. Ο Έλληνας θέλει να είναι καλύτερος από τον άλλο. Σε αυτή την προσπάθεια μπορεί να καταστραφεί και ο ίδιος, να κατστρέψει και τον άλλο. Κάτι τέτοιο είχε γράψει ο Νίτσε για εμάς, οι φιλόσοφοι να διορθώσουν. Ίσως στην αρχαία Ελλάδα για αυτόν τον λόγο να είχαν ξεχωρίσει: Προσπαθούσαν να γίνουν καλύτεροι από τους άλλους. Σήμερα προσπαθούν να υποβιβάσουν τους άλλους για να γίνουν καλύτεροι οι ίδιοι.

 

3.Τρωγώμαστε μεταξύ μας. Βλέπε και 2. Αλλά για αυτό δεν φταίνε οι Ρωμαίοι, Βυζαντινοί, Τούρκοι. Και οι Αθηναίοι τα ίδια σκ^%^$ ήταν. Έχω χρόνια να διαβάσω και έχω αρχίσει να ξεχνάω ονόματα, καταστάσεις, ημερομηνίες. Θυμάμαι ότι κανά δυο στρατηγούς που είχαν κάνει έρωτα στους Πέρσες τους εξοστράκισαν. Τον Σωκράτη τον δηλητηρίασαν. Τον χχχχ τον δίκαιο επειδή όλοι λέγαν ότι είναι δίκαιος τον στείλαν διακοπές (Αρισείδης;;;). Οι φιλόσοφοι να συμπληρώσουν.

Προσωπικά πιστεύω ότι λόγω αυτής της φαγωμάρας μας κάνουν έρωτα τα τελευταία 2.000 χρόνια οι άλλοι.

 

 

Τώρα που τα ξαναδιαβάζω 2 και 3 είναι τα ίδια. Αυτός είναι και ο λόγος που "η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της", που κορυφαίοι επιστήμονες διάλεξαν να μείνουν έξω και που εάν κάνει το λάθος να έρθει αυτοκτονεί ή ξαναγυρίζει πίσω.

 

4. Πρόγραμμα, αυτοπειθαρχία και Έλληνας είναι λίγο ασύμβατες έννοιες.

 

5. Νομίζουμε ότι είμαστε πάρα πολύ έξυπνοι. Υπερβολικά. Όλοι μας και ότι αυτό μπορεί να υποκαστήσει πρόγραμμα και δουλειά.

 

6. Έλλειψη μνήμης. Όχι ιστορικής. Για βάθος τετραετίας - δεκαετίας μιλάω.

 

7. Ευπιστία.

 

Προσωπικά την κόρη μου θα φροντίσω να την στείλω έξω. ΓΙα μένα είναι αργά. Εγώ δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα, θεωρώ την βλάβη μη αναστρέψιμη. Το πολύ πολύ να κατέβω Αθήνα, να πάω καμιά Κύπρο (για δουλειά).

Αυτά. Πρέπει να λύσω τρία κτίρια για 3η φορά με δυο παραλαγές για 2.000. Φιλιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς γλαφυρή διατύπωση, τον χαρακτηρισμό της (επίσημης) Ελληνικής Σημαίας ως "λάβαρο προδοτών του Έθνους", τότε το μόνο

που μπορώ να πω -συνάδελφε zavi- είναι· ας κρίνουν όσοι διαβάσουν την φράση αυτή κατά πόσον είναι γλαφυρή ή άκρως προσβλητική.

 

Ο συνάδελφος lightname, εξέφρασε ευπρεπέστατα την άποψή του. (Καλή δουλειά, συνάδελφε.)

Είναι ανάγκη να αποδίδουμε (ακραία) προσβλητικούς χαρακτηρισμούς σε ότι δεν μας αρέσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.