Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Ελλάδας και Ελλήνων, νυν και αεί και εις τους αιώνας...


Chilon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@spy1551

Σχετικά με το πλήθος διαφορετικών φυλών που υπήρχαν δεν έχεις και πολύ δίκαιο γιατί οι αρχαίοι Έλληνες μιλούσαν την ίδια γλώσσα, πίστευαν στους ίδιους θεούς και είχαν ίδιες ηθικές αρχές και πολιτιστικές παραδόσεις.

Η έννοια της φυλής δεν είχε την σημερινή του έθνους μην τα μπερδεύουμε αυτά.

Οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν ποτέ ανεπτυγμένη την ιδέα του έθνους αλλά λειτουργούσαν ανταγωνιστικά σε τοπικό επίπεδο (πχ ενώθηκαν -και όχι όλοι- ενάντια των Περσών για να ακολουθήσει ο καταστροφικός υπερ-τριαντακονταετής Πελοποννησιακός Πόλεμος).

 

Κάτι το οποίο με βρίσκει αντίθετο στην κουβέντα είναι η κρίση των τότε θεσμών, αντιλήψεων και αξιών υπό το πρίσμα των σημερινών δεδομένων και της σημερινής ηθικής γεγονός άδικο και παράλογο.

 

Σχετικά με την καταγωγή των Αρχαίων Ελλήνων.Δεν υπήρχε μία φυλή που να ήρθε με το όνομα Ελληνική.Αντίθετα υπήρχαν πολλές φυλές που με το πέρασμα των χρόνων απέκτησαν κοινά χαρακτηριστικά.

Ως αυτόχθονες θεωρούνται οι Πελασγοί ή αλλιώς Πρωτοέλληνες.

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος διαβάσει το thread από την αρχή, του δημιουργείται η εντύπωση ότι:

αφενός όλοι είναι εναντίον του chilon και αφετέρου ότι ο chilon έχει αναλάβει την υπεράσπιση της ιστορίας και του πολιτισμού μας.

Όλοι εναντίον μου sterb003.gif αλλά εγώ βράχος sparta.gif

 

Φυσικά αστειεύομαι :lol:

 

θεωρώ ότι όλοι πρέπει να χαλαρώσουμε, άλλωστε έχουμε όλοι διαμορφωμένη άποψη για τον μάταιο κόσμο που μας περιβάλλει
Για άλλη μια φορά θα συγχαρώ τον συνάδελφο rigid για την ώριμη τοποθέτησή του.
Link to comment
Share on other sites

Όλοι εναντίον μου αλλά εγώ βράχος

ναι, βασικά chilon τα θέλει και σένα ...

 

ευχαριστώ για τα συχαρίκια, για την ταμπακιέρα όμως έκανες μόκο

Link to comment
Share on other sites

Άποψή σου. Εγώ τι θες να κάνω;

 

Τπτ Chilon. :P Απλά παρέθεσα την άποψή μου η οποία σχετίζεται με τα λεγόμενά σου.

 

 

Τέσπα όπως είπε και ο rigid χαλαρά, δεν έχει νόημα να σκοτωθούμε.

 

Αλήθεια...βράχε (:P αστειεύομαι!) από που βάζεις τα smileys?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε rigid, δεν ξεκαθάρισα ότι αστειεύομαι; Είναι δυνατόν να πιστεύω (στα σοβαρά) ότι

"έχω αναλάβει την υπεράσπιση του πολιτισμού και της ιστορίας μας";

Θεωρείς (σωστά) ότι όλοι πρέπει να χαλαρώσουμε. Είναι "χαλάρωση" ο χαρακτηρισμός "μας τα' χεις κάνει τσουρέκια",

για μία προφανέστατα χιουμοριστική τοποθέτησή μου;

 

Ποια ταμπακέρα και ποιο μόκο; Δεν παρέθεσα ολόκληρη την άποψή σου; Τί άλλο να κάνω;

Μπορείς να μου εξηγήσεις τί θεώρησες προσβλητικό στην τελευταία δημοσίευσή μου;

Αφού σε ενδιαφέρει (πολύ σωστά) η επισήμανση προσβλητικών εκφράσεων (κανόνας 7), θα ήθελα να σε ρωτήσω αν

έχεις -σε εβδομηντατόσες δημοσιεύσεις- εντοπίσει εξόφθαλμα προκλητικά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ταμπακέρα και ποιο μόκο; Δεν παρέθεσα ολόκληρη την άποψή σου; Τί άλλο να κάνω;

....

Μπορείς να μου εξηγήσεις τί θεώρησες προσβλητικό στην τελευταία δημοσίευσή μου;

Θεωρώ προσβλητικό ότι άντι να γίνει ειδική αναφορά στον jack, τον αγνόησες.

 

RIP jack, θα'σαι πάντα ζωντανός για μας .............ευλόγησον

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λέω σαν μέγας φιλόσοσφος που είμαι (αφού το άλλο το καρναβάλι λέει τέτοιες αερολογίες) ότι είμαστε απόγονοι των Marvel Comics...εγώ μάλιστα του Dr. Doom !!!

 

Pappos με πέθανες!:lol:Σπέρνεις!

 

.........Τελικά μας έγραψε ο Τσενάι και πήρε υποτροφία για Αμερική.

 

Zήνα , με τη μέθοδο του DNA μπορεί να αποδειχτεί το πόσο συγγενεύουμε βιολογικά με τους αρχαίους Έλληνες.

Εγώ πιστεύω ότι είμαι αυθεντικός Έλληνας λόγω ονόματος και καταγωγής...αλλά αυτό είναι μια άλλη Ιστορία.

 

 

Πριν σχολιάσω,να τονίσω ότι αληθώς μεγάλωσα με τον ''Αντίχριστο'' κ το ''Mein Kampf''.Κ υπηρέτησα στους Καταδρομείς τραγουδώντας τα ''απαγορευμένα'' απέναντι από το Τσεσμέ με μεγάλη Κ@#$λα.

 

Όλο σου το ποστ συνάδελφε ήταν άψογο.Να συμπληρώσω παρέα με τους Πελασγούς τους Λέλεγες κ τους Κάρες.Διαφωνώ στη γενετική απόδειξη περί καταγωγής των σύγχρονων Ελλήνων από τους Αρχαίους.Ο λόγος:το εύστοχο παράδειγμα του Αλάριχου εις πολλαπλούν (με άλλους πρωταγωνιστές) στη διάρκεια της ταλαιπωρημένης Ιστορίας μας.Κ στην Ήπειρο κ στη Μακεδονία κ στα Επτάνησα κ στα Δωδεκάνησα.Εν τούτοις,σε κλειστές κ απομονωμένες κοινωνίες στη χώρα μας όπως στη Γορτυνία όντως μπορείς να βρεις γενετικά Έλληνες.

 

Όσο για το ποιός μπορεί να κρατήσει τη σημαία..........αυτός που μπορεί να την τιμήσει.Άσχετα με το πώς νιώθει.Υπάρχουν αλλοδαποί φιλέλληνες όπως κ Έλληνες ανθέλληνες.Κ με έχει καλύψει ο rigid με το ποστ για τα λεγόμενα του Ισοκράτη.

 

Όταν ο ''Σόφο'' τα κάρφωνε στους Αμερικανούς πώς ένιωθαν αυτοί που μιλάνε για DNA?:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.