Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Ελλάδας και Ελλήνων, νυν και αεί και εις τους αιώνας...


Chilon

Recommended Posts

@Ζavi

Συμφωνώ με το δημοσίευμα με #84.

Αυτό γίνεται πιο κατανόητο αν αντί να ψάχνουμε να βρούμε το ποιος είναι Έλληνας , προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε και να ερμηνεύσουμε τον όρο Ελληνισμός.

Ως ιδεολογία ο Ελληνισμός είναι ένα σύστημα Αξιών, μια κοσμοθεωρία, η οποία βασίζεται, όπως κάθε ιδεολογία, σε θεμελιακά αυτονόητα, περιλαμβάνει συγκεκριμένα πρότυπα ζωής, σχέσεων ανθρωπίνων και κοινωνικών και προτείνει συγκεκριμένη "αντίληψη" του κόσμου και συγκεκριμένο τρόπο παρεμβάσεως εις αυτόν

http://benl.primedu.uoa.gr/tzani/hellenism.html

Δηλαδή ο Ελληνισμός είναι ιδεολογία και δεν περιορίζεται από γενετικά κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να σ' ευχαριστήσω συνάδελφε και φίλε zavi για τον σεβασμό σου.

Κι εγώ σε σέβομαι απολύτως (όπως σέβομαι τους πάντες και όλες τις απόψεις).

Link to comment
Share on other sites

κι'αυτος βλέπω λατινογενη λέξη χρησιμοποιει "cogito" και μετά ακολουθεί το επικό "Αυτάρεσκη αναίδεια μιας αφελληνισμένης κοινωνίας, που χρυσοπληρώνει Αμερικανοελβετό για να φιλοτεχνήσει «μοδέρνο» νεοπλουτίστικο πορτραίτο της αμάθειας και ασχετοσύνης της."

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πιστεύει πως μετά από 400 χρόνια τουρκοκρατίας και επελάσεων σλαβικών και βουλγάρικων φύλων υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει έστω και σταγόνα αρχαιοελληνικού αίματος πλέον στον νεοέλληνα, πλανάται πλάνην οικτράν.

Το να είναι κάποιος υπερήφανος για κάτι που έκανε κάποιος πριν από 4000 χρόνια με τον οποίο δεν έχει καμμία σχέση παρά μόνο ότι έτυχε να βρίσκονται γεωγραφικά στον ίδιο χώρο, είναι δικαίωμά του.

Και εγώ είμαι υπερήφανος για τον Κομφούκιο, τον Μαρξ, τους Παλεστινιους και την κουβανική επανάσταση και δεν είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας γιατί αυτή η κωλοχώρα είναι μόνο για διακοπές και δεν έχει να προσφέρει απολύτως τίποτα μετά τον Ιπποκράτη τον Αρχιμήδη κλπ. Τι σχέση έχει με αυτούς ο σημερινός λαμόγιος μεγαλοεργολάβος-δικηγόρος κλπ ή ο κάγκουρας με το κωλοφτιαγμένο αμάξι που δουλεύει τρεις δουλειές για να πάει τα σάββατο το βράδυ στο Μπουρνάζι ή την παραλιακή ή όπου αλλού γουστάρει να το παίξει μούρη και μετά να ψηφίσει δεξιά ή πασόκ για να μπει στο δημόσιο κλητήρας.

Αυτή η χώρα δεν υπάρχει, και ένα μεγάλο ποσοστό αυτών που ψηφίζουν δεν έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να ψηφίζουν γιατί έχουν ακόμα ουρά.

Αυτή η χώρα όπως και όλες οι βαλκανικές χώρες (μιλάμε για εκπληκτικές ομοιότητες στην λαμογιά, τη λουμπίνα, την κομπίνα) θα πρέπει να εξοριστούν από την ευρωπαϊκή ήπειρο και να πάνε δίπλα σε χώρες τύπου Ουγκάντας.

Όποιος αισθάνεται υπερήφανος για τους αρχαίους έλληνες, οι οποίοι δεν είναι πρόγονοί του επαναλαμβάνω, θα έπρεπε να αισθάνεται ντροπή που είναι νεοέλληνας και που η κατρακύλα αυτού του έθνους δεν σταματάει πουθενά.

ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΟΛΗ Η ΓΗ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.