Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακό ρολόι


Recommended Posts

Μήπως έχει κανείς βιβλιογραφία για ηλιακό ωρολόι?

Είχα κάνει παλιά στη σχολή (εργασία στο μάθημα της αστρονομίας), για οριζόντιο ηλιακό, για την περιοχή μου, αλλά ούτε σημειώσεις έχω πια, και τα ποιο πολλά βιβλία που έχω αναφέρονται λίγο γενικά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μία απλή αναζήτηση στο Google με τις λέξεις "ηλιακο ρολοι" στα Ελληνικά θα σου λύσει τις απορίες.

 

@mods

Νομίζω ότι, είτε το θέλουμε είτε όχι, πρέπει να προστεθεί, πλέον, στους Κανόνες ΚΑΙ η υποχρεωτική αναζήτηση στο Google πριν αποφασίσουμε να ανοίξουμε νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ, σε ευχαριστώ αλλά δεν αναφέρομαι στην λειτουργία του, ή στην κατασκευή του, αυτά τα θυμάμαι. Εννοώ το τυπολόγιο για την δημιουργία του από του μηδενός, αλλά εντάξει, θα το βρω. Ελεγα μήπως τα έχει κάποιος φρέσκα. Και επίσης δεν έχω αντίρρηση να διαγραφεί το θέμα από τους mods.

τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο site που βγαίνει από την αναζήτηση περιγράφεται (και με σχήματα) η θεωρία δημιουργίας του και νομίζω ότι απαντιώνται τα ερωτήματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα ελληνικο site για ερασιτεχνικη αστρονομια οπου εχει ανα καιρους διαφορα θεματα για ηλιακα ρολογια.

 

http://www.astovox.gr

Link to comment
Share on other sites

thomas, σφεντονα θα ήχες μικρός φαντάζομαι, τώρα ηλιακό ωρολόι δεν νομίζω ότι είχε ή ήξερε κανείς μας, όταν ήμασταν παιδιά εκτός από αναφορές σε βιβλία. Μου αφήνεις να εννοηθεί ότι κακώς έκανα την ερώτηση? Ισως να έχεις δίκαιο. Σαν απλό μέλος αυτής της οικογένειας, που θεωρώ ότι είμαι μέλος, απλώς έκανα μία ερώτηση που ίσως θα μπορούσε να είχε εμπλουτιστεί (μου δείξανε το δρόμο οι ΜΑΚΑΡ και coulosb τους οποίους ευχαριστώ). Θεώρησα ότι το ηλιακό ρολόι ανήκει εν μέρει στις ειδικότητες μας, για αυτό και δεν το πήγα στην κουβέντα.

αυτά και πάντα με καλή ανθρώπινη διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Στο Λαυριο παντως εχω μαθει οτι υπαρχει ηλιακο ρολοι που το εχουν βιδωσει στραβα και δειχνει αλλα νταλα....!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι΄αυτό βάζεις και ένα κανονικό ρολόι (κούκου κατά προτίμηση) πάνω στο ηλιακό και δουλεύει τέλεια (ελληνική πατέντα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.