Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσφορές εταιρειών λόγω επιδότησης αγοράς εξοπλισμού


Recommended Posts

Καλή σας ημέρα και καλό φθινόπωρο! Με την αφορμή της επιδότησης έκανα μια έρευνα για την αγορά ενός συστήματος διπλόσυχνου Gps για ανεξάρτητη εργασία καθώς και ένα δέκτη συμβατό με Hepos. Αυτό που έχω διαπιστώσει αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας και για να το εξακριβώσω είναι ότι κάποιες εταιρείες, που για λόγους δεοντολογίας δεν μπορώ να τις αναφέρω αλλά έχω σε ηλεκτρονική μορφή τις προσφορές τους, αύξησαν υπερβολικά τις τιμές με αποτέλεσμα έστω θεωρητικά και όλο το ποσό των 8000 ευρώ της επιδότησης να πάρεις το σύστημα να σου έρχεται πιο ακριβό από ότι αν το είχες αγοράσει μόνος σου πρίν λίγους μήνες. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και το ποσόν του ΦΠΑ που αναλογεί είναι μεγαλύτερο. Ελπίζω να μην είμαι θύμα της ιδιότητας μου ως πολιτικός μηχανικός και πάνω σε αυτό να βασίστηκαν οι εταιρείες για τις προσφορές θεωρώντας με ως μη γνώστη της πραγματικότητας. Είμαι στην διάθεση σας για περισσότερες λεπτομέρειες όσον αφορά τις εταιρείες και τις προσφορές τους με τρόπο όμως που να μην θεωρηθεί δυσφήμηση ή κακοπροαίρετη κριτική προς αυτές όμως δεν αντέχω να με εμπαίζουν και να με θεωρούν το λιγότερο ηλίθιο. Συγγνώμη αν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Βαγγέλης

πράγματι όταν ΄τρέχουν΄τέτοια προγράμματα επιδοτήσεων ορισμένες εταιρείες αυξάνουν σημαντικά το κόστος, θα περίμενε κανείς το αντίθετο αφού οι ενδιαφερόμενοι θα είναι πολλοί και οι εποχές δύσκολες οικονομικά γιά όλους.

Σε σχετικό θέμα στο φόρουμ θα βρείς εκτενείς αναφορές και συζητήσεις για δυνατότητες και κόστος.

Κάνε προσεκτικές επιλογές,ρώτησε και δοκίμασε τον εξοπλισμό

Δεν νομίζω πάντως ότι επειδή είσαι πολιτικός μηχανικός έχεις ΄άνιση μεταχείριση΄απλά είναι θέμα οικονομικής πολιτικής σε χαλεπούς καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρης ευχαριστώ για την απάντηση και φυσικά έχω ψάξει το φόρουμ για θέματα κόστους και αξιοπιστίας. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο μου αλλά δεν γίνεται σύστημα που έχει 15000 ευρώ να σου το προσφέρει 23000 ευρώ και επομένως αφαιρώντας τις 8000 ευρώ να σου έρχεται μεν πάλι 15000 ευρώ με την διαφορά ότι έχεις επιπλέον 1520 ευρώ ΦΠΑ πληρώσει παραπάνω. Κέρδος στην προκειμένη περίπτωση μηδέν εκτός του έμπορα και του κράτους!

Link to comment
Share on other sites

... κάποιες εταιρείες, που για λόγους δεοντολογίας δεν μπορώ να τις αναφέρω αλλά έχω σε ηλεκτρονική μορφή τις προσφορές τους, αύξησαν υπερβολικά τις τιμές...

 

Η επαγγελματική δεοντολογία σε αυτή την περίπτωση δεσμεύει (θεωρητικά) τις εν λόγω εταιρίες. Θεωρώ (προσωπική μου άποψη) ότι εάν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να ενημερωθούμε όλοι. Έλεγξε προσεκτικά τις παλιές και νέες προσφορές να βεβαιωθείς ότι δεν αναφέρονται σε κάτι διαφορετικό και στη συνέχεια κάλεσέ τους και ζήτησε διευκρινήσεις για τη διαφορά στις τιμές. Αν διαπιστώσεις ότι έχει αδικαιολόγητα συμβεί κάτι τέτοιο εγώ προσωπικά θα ήθελα να ενημερωθώ για το ποια εταιρία και ποιο σύστημα είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και τις δύο προσφορές παλαιά (φθηνή ) και τωρινή (ακριβή) ανέβασε την στο forum και ας αφήσουμε το καθένα μας να κρίνει από θα αγοράσει εξοπλισμό!!!! Να δεις για πότε θα υπάρξουν διαψεύσεις και συγγνώμες....(και ίσως και ειδικές προσφορές)!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω τις αντίστοιχες προσφορές παλαιά και σήμερα για να τις αντιπαραβάλλω και γι'αυτό ζήτησα την βοήθεια από το φόρουμ. Πάντως μπορώ σε όποιον θέλει να στείλω τις προσφορές. Τη μεγαλύτερη διαφορά την έχω εντοπίσει για το σύστημα Spectra Precision Epoch 25 αλλά πριν προβώ σε οποιαδήποτε τηλ. διαμαρτυρία θα πρέπει να το έχω εξακριβώσει. Γι'αυτό ζητάω όποιος έχει παλαιότερες προσφορές για το συγκεκριμένο σύστημα ας στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εδώ που ο συνάδελφος geokasto έχει τιμές από διάφορα διπλόσυχνα και δοκίμασε να έρθεις σε επικοινωνία μαζί του μήπως και έχει κρατήσει κάποια προσφορά.

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4858&page=3

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπερδεύεις το 25 με το 35; Πάντως το 25 έχει διαφημιστεί σε περιοδικά του με τιμή 14Κ αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ήταν σαφής η προσφορά τους.Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα δόθηκαν οι διευκρινήσεις και πράγματι η τιμή για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ίδιες με αυτές που αναφέρει και ο συνάδερφος geokasto. Συνεχίζω την έρευνα αγοράς και αν διαπιστώσω κάτι αξιοπερίεργο θα επανέλθω! Ευχαριστώ προς ώρας για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω τις αντίστοιχες προσφορές παλαιά και σήμερα για να τις αντιπαραβάλλω και γι'αυτό ζήτησα την βοήθεια από το φόρουμ. Πάντως μπορώ σε όποιον θέλει να στείλω τις προσφορές. Τη μεγαλύτερη διαφορά την έχω εντοπίσει για το σύστημα Spectra Precision Epoch 25 αλλά πριν προβώ σε οποιαδήποτε τηλ. διαμαρτυρία θα πρέπει να το έχω εξακριβώσει. Γι'αυτό ζητάω όποιος έχει παλαιότερες προσφορές για το συγκεκριμένο σύστημα ας στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!

 

ιούλιο πήρα το 25αρι 13000 cash καλό μηχάνημα αλλά είμαι εκτός από την επιδότηση λόγω ημερομηνίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.