Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία με υπέρβαση της δόμησης της άδειας


TopSurv

Recommended Posts

Γιατί, κάνουν αυτοψία? Στην τοπική πολεοδομία, όταν αφορά προσθήκες, ζητούν φωτογραφίες του κτηρίου από όλες τις όψεις. Οπότε και δεν μετρούν τη διαφορά του 1μ. Τώρα αν εκεί υπάρχει άλλη διαδικασία, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν ειμαι μηχανικος.

εχω στο χωριο μια αποθηκη 50τμ σε οικοπεδο εντος οικισμου 1200τμ,το 1999 ειχε χτυσει ο πατερας την αποθηκη νομιμα με αδεια αγροτικης αποθηκης και ολη την διαδικασια.

πριν 3 χρονια προσθεσε εξετερικα της αποθηκης ενα δωματιο 9τμ για τουαλετα.

ο χωρος των 50τμ ειναι χωρις διαχωριστικα και χωρις καμια παρεμβαση σαν αποθηκη και οπως δειχνει η κατοψη.

 

οταν γυρισω Ελλαδα θελω να κανω αλλαγη αδειας απο αγροτικη αποθηκη σε οικια.

γινετε αυτο και ποσο μπορει να κοστισει ολη η διαδικασια.

 

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η αποθήκη είναι σύμφωνα με την άδεια δεν θα έχεις πρόβλημα με την αλλαγή χρήσης. Το extra δωμάτιο είναι κάτι που θα πρέπει να το εκτιμήσει μηχανικός αν μπορεί να νομιμοποιηθεί, καθώς απ' ότι κατάλαβα έγινε προσθήκη χωρίς άδεια (?)

 

Οπότε η διαδικασία σου ξεκινά από το να επισκεφτείς ένα μηχανικό της περιοχής σου ο οποίος θα σου πει πιο συγκεκριμένα πράγματα καθώς και το ύψος της αμοιβής του. Αν θες τάξη μεγέθους, θα σου κοστίσει μερικές χιλιάδες ευρώ ;)

Link to comment
Share on other sites

γενικά γίνεται. Όταν με το καλό επιστρέψεις βρες ένα μηχανικό να δει την συγκεκριμένη υπόθεση με τις ιδιαιτερότητές της

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.