Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκλογές


Evan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποιες εκλογές και ξαναματαεκλογές. Εγώ το έχω πει. Ο μόνος τρόπος για να σωθούμε είναι να βρούμε πετρέλαιο.

 

Ξέρεις καμία χώρα που να έχει πετρέλαιο και ο λαός της να περνάει καλά?

Ή Βασιλιά θα έχει, ή χούντα ή πόλεμο με τους Αμερικάνους.

Ο Τσάβες σήκωσε μπαιράκι και μέχρι που τον είχαν απαγάγει...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιες εκλογές και ξαναματαεκλογές. Εγώ το έχω πει. Ο μόνος τρόπος για να σωθούμε είναι να βρούμε πετρέλαιο.

 

 

Ο μόνος τρόπος για να σωθούμε είναι να μετονομάσουμε τα κόμματα σε ΕΔΜ*

μπάς και ξυπνήσει κανένας και από την αποβλάκωση!!!

 

 

*ΕΔΜ = Εταιρείες Διαχείρισης Μαζών

Link to comment
Share on other sites

Όσο οι επιλογές μας είναι οι ίδιες με αυτές των τελευταίων δεκαετιών, οι οποίες μας οδήγησαν στο σημερινό χάλι, τίποτα δεν πρόκειται ν' αλλάξει.

Όταν λέω ν' αλλάξει, εννοώ αλλαγή ουσίας και όχι επιφανειακές (δήθεν) αλλαγές.

 

Τα Μ.Μ.Α. (μέσα μαζικής αποχαύνωσης) προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν πρέπει να έχουμε καμμία προσδοκία για βελτίωση της καθημερινότητάς μας, μέσω της (επιτρέψτε μου την έκφραση) "τσουβαλοποίησης" -δηλαδή, όλοι ίδιοι είναι· μην ασχολείστε- και της απαξίωσης οποιασδήποτε άλλης επιλογής πλην των ήδη δοκιμασμένων και αποτυχημένων. Το πρόσχημα είναι η δήθεν δυνατή, μονοκομματική κυβέρνηση.

 

Είστε ευχαριστημένοι από αυτού του είδους τις κυβερνήσεις, με τις οποίες οδηγηθήκαμε στην σημερινή ζοφερή και όζουσα πραγματικότητα;

Στο χέρι μας είναι να μην ακολουθήσουμε τις προτροπές τους και να μην συμμετέχουμε στο "παιχνίδι" τους.

Στο χέρι μας είναι να αποφασίσουμε μόνοι μας και όχι να υπακούσουμε στα κελεύσματά τους.

GS_fc79c83ab330bfe531d77181924c08b2.png

 

 

Η αποχή στις εθνικές εκλογές είναι πολύ μικρή. Ο πραγματικός αριθμός του εκλογικού σώματος είναι 8 (και κάτι) εκατομμύρια.

Ψηφίζουν συνήθως τα 7-7.5, εκ των οποίων τα 5.5-6 εμπιστεύτηκαν τις κυβερνήσεις των παρελθόντων ετών.

 

Αυτό σημαίνει ότι συνειδητά οδηγηθήκαμε στην σημερινή άθλια κατάσταση.

Σημαίνει ότι έχουμε τους πολιτικούς που θέλουμε, και όχι ότι είμαστε -απλώς- άξιοι της μοίρας μας.

Σημαίνει ότι είμαστε ένοχοι και όχι συνένοχοι.

 

Η συμμετοχή στα κοινά δεν περιορίζεται μόνο στην εκλογική διαδικασία.

Έχουμε -όμως- την ευκαιρία (και την υποχρέωση) να επιλέξουμε με γνώμονα το καλό της κοινωνίας.

Ας πράξει ο καθένας μας κατά συνείδηση.

Oldstuff.gificon_mark_4.gifsigndeadend.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tελικά αύριο όλοι θα ψηφίσουμε. Και ευτυχώς που κάποιοι καταλάβανε ότι αποχή είναι συνενοχή γιατί αν απέχεις βοηθάς τα κομματόσκυλα να βγάλουν τους δικούς τους.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το 80% φαίνεται ότι επιλέγει το Κωστάκη και Γιωργάκη, σας επισυνάπτω ένα χρήσιμο δώρο για την μετεκλογική περίοδο.

Αφού δεν φαίνεται ότι θα το αποφύγουμε, τουλάχιστον να είμαστε προσεκτικοί και να φροντίσουμε να το απολαύσουμε..

post-10006-131887228305_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον να είμαστε προσεκτικοί και να φροντίσουμε να το απολαύσουμε..

 

Αυτό το ξέρουμε το θέμα είναι να το σταματήσουμε όσο γίνεται νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.