Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκλογές


Evan

Recommended Posts

Ήταν κομπίνα, το ξέρανε όλοι, αλλά όλοι κέρδιζαν ή νομίζανε πως κέρδιζαν, οπότε δε μίλαγε κανείς γιατί τους βόλευε όλους! Επίσης να σημειώσω πως δεν ανάγκαζε κανείς κανέναν να παίξει ή επενδύσει! Μεγάλα παιδιά ήταν, παίξανε και χάσανε!!!

 

Και να τονίσω φίλε pk10gr πως συμφωνώ για την υπόλοιπη λίστα, προσθέτοντας τα ΣΔΙΤ τα οποία προετοίμασε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, ξεκίνησε κάποια η κυβέρνηση της ΝΔ και περιμένω να δω αν θα έχει αυτή η κυβέρνηση την αξιοπρέπεια να τα καταργήσει, τουλάχιστον με τη τωρινή τους μορφή!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο παιξανε και χασανε συμφωνω σχεδον 100%.. Αλλα υπαρχουν και ορια..

 

Δεν παυει να ειναι κομπινα.. Και ξαναλεω οχι μονο σε βαρος αυτων που επαιξαν.. Μην ξεχναμε τα λεφτα που επενδυθηκαν απο ασφαλ. ταμεια για παραδειγμα.. Και αυτα δεν μπαινουν στη λογικη επαιξαν και εχασαν..

Link to comment
Share on other sites

τα λεφτα που επενδυθηκαν απο ασφαλ. ταμεια για παραδειγμα

 

Για αυτά ακριβώς φίλε μου πρέπει να τους κρεμάσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι οσοι αποκαλουν το θεμα του χρηματιστηριου σκανδαλο, πολυ απλα δεν επρεπε να εχουν περασει ουτε απο εξω απο τη σοφοκλεους. ειναι σαν να φωναζει ενα παιδακι που δεν καταλαβε τη κουβεντα των μεγαλων.

 

αυτο που εγινε εδω εχει γινει χιλιες φορες στην αμερικη, πενηντα στην αγγλια, δεκα στην ιταλια και θα γινει και θα ξαναγινει αλλες τοσες. Κι αν εβγαινε ο Παπαντωνιου κι ελεγε θα παει ο δεικτης στις εκατον εικοσιεφτα χιλιαδες μοναδες, οσοι ειχαν γνωση και εμπειρια τρεξαν και πουλησαν - οι περισσοτεροι βεβαια αγορασαν.

 

Αλλα δεν καταλαβατε οτι στο χρηματιστηριο κερδιζουν ελαχιστοι και χανουν πολλοι. Κανεις δεν σας εφταιγε φιλοι μου που καηκατε, απλα γιατι βαλατε το χερι στο ματι της κουζινας. Και δουλεια κανενος κρατους δεν ειναι να προστατευει τους ιδιωτες απο το να χανουν τα λεφτα τους με επιλογες ελευθερες.

 

πολυ απλα τα περισσοτερα χρηματιστηρια ειναι για μεγαλα παιδακια και οχι για τους μικροεπενδυτες. απλα οσοι ασχολουνται με 10 εως 500 χιλιαρικα, κοιτανε να φανε κανενα ψιχουλο στο πανω και στο κατω των δεικτων. Συνηθως δε στην τελικη, οι περισσοτεροι για να μην πω ολοι, ειναι χαμενοι ή στα ιδια.

 

ανιδεοι ηταν ολοι ανεξαιρετως οι ελληνες οταν ξεκινησαν να ασχολουνται, ανιδεοι παραμενουν και σημερα. Αναθεμα αν εχει διαβασει κανεις βιβλια για το χρηματιστηριο - σας πληροφορω αγαπητοι φιλοι οτι τα 10 πιο γνωστα βιβλια να διαβασει κανεις, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ οτι ΔΕΝ πρεπει να ασχοληθει παρα μονο για ΧΑΒΑΛΕ και προσωπικη αυτοικανοποιηση (γιατι ο καθενας τη βρισκει οπως θελει).

 

Θα μου πειτε χειραγωγηθηκαν οι μετοχες με αγορες του κρατους. Και ξαναλεω, εσεις γιατι αγορασατε αυτες τις μετοχες? Ψαξατε να δειτε ποιος εβαζε λεφτα? ψαξατε να δειτε τι εταιρειες αγοραζατε? Αναρωτηθηκατε γιατι ανεβαινε η μετοχη? Σκεφτηκατε οτι στην ιστορια οι πολλοι χανουν? Ψαξατε να δειτε τι εχει γινει σε αναλογες περιπτωσεις? γιατι βιαστηκατε να βγειτε στον πανικο? αν ειχατε κατσει 5 χρονια θα ειχατε γυρισει στα λεφτα σας ναι ή οχι?

 

εκτος αν πηρατε φουσκες που δεν υπαρχουν πια. ε σε αυτη ειδικα τη περιπτωση, δεν σας φταιει κανεις.

 

δεν ειναι προσωπικα τα σχολια, ο καθενας εχει τον πονο του σιγουρα και τα ελατηρια του. αλλα εδω στην ελλαδα παμε να ξαναγραψουμε και τα λεξικα και να δωσουμε νεες εννοιες στις λεξεις.

 

χαμενος στο χρηματιστηριο που φωναζει για σκανδαλο = δεν εχει καταλαβει τι σημαινει χρηματιστηριο

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαριζω οτι ευτυχως και δοξα το Θεο δεν ειμαι απο τους καμμενους του χρηματιστηριου, γιατι πολυ απλα δεν "τσιμπησα".. Αν και εχω καποιες επενδυσεις, αυτες περιοριζονται στα λεγομενα βαρια χαρτια (ΕΤΕ κλπ)..

Σε ολα αυτα εχετε δικιο.. Αλλα σε οτι εχει να κανει με την εμπλοκη του κρατους με την ευρυτερη εννοια, εδω δεν μπορω να συμφωνησω..

Link to comment
Share on other sites

σε καθε κρατος χειραγωγουνται μετοχες απο το κρατος. παντου. η μοναδικοτητα της ελλαδας ηταν που ξυπνησαμε ολοι και μαθαμε το χρηματιστηριο και νομισαμε οτι θα βγαλουμε λεφτα σε 1 μηνα.

 

βαλε και την απολυτη ελλειψη εχεμυθειας που μας διακρινει σαν λαος και το εχεις ετοιμο το εκρηκτικο κοκτειλ.

 

anyway, εγω τοτε ελειπα απο το ελλαντα ευτυχως και ετσι δεν ειχα μπελαδες. ομολογω οτι δεν ξερω κι εγω τι θα εκανα αν τα εβλεπα μπροστα μου τα οργια αυτα, γιατι η αποστασιοποιηση ειναι καλος συμβουλος και δεν αδικω κανεναν που την πατησε.

 

------------------

 

edit

 

δεν θυμαμαι τον σημιτη να το λεει αλλα οπως ειπα απουσιαζα και δεν εχω απολυτη αποψη. τον παπαντωνιου τον ειχα ακουσει ο ιδιος να το λεει, μεχρι κι ο Σώκρατες σε μια συνεντευξη του ρωτηθηκε και ειχε δωσει και νουμερο ο αθεοφοβος και ειχε πει θα παει στις 8 ή στις 9 χιλιαδες, δεν θυμαμαι αλλα θυμαμαι καλα το περιστατικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει ποιος παίζει και γιατί...

Αρκεί να μην είναι τα λεφτά του Ασφαλιστικού μου Ταμείου. Αυτό αν και έγινε νομότυπα είναι σκάνδαλο κι όπως λέει κάτι διαφορετικό όχι μόνο δεν ξέρει από οικονομικά αλλά δεν έχει και ιδέα από Χρηματιστήρια Αξιών , Εμπορευμάτων κλπ...

Link to comment
Share on other sites

...αλλά έπρεπε να το κάνεις Post πριν ψηφίσουμε Theo...

 

Γιατί μήπως δεν τα θυμόμασταν; Απλά οι περισσότεροι προσπαθούμε να κρύβουμε κάτω απ' το χαλάκι γιατί η ελπίδα πάντα πεθαίνει τελευταία...

 

"Η κυβέρνηση Γιώργου Παπανδρέου δεν έχει σχέση με το παλιό κακό ΠΑΣΟΚ. Καμμία σχέση με τον Σημίτη. Καμμία σχέση με τα σκάνδαλα. Καμμία σχέση με την μαζική εξαπάτηση του λαού επί 20 χρόνια. Η κυβέρνηση Παπανδρέου θα κάνει μόνο καλά πράγματα..."

 

...Κάπως έτσι θέλουν να πιστέουν αυτοί που (ξανά)ψήφισαν ΠΑΣΟΚ.

 

Θα τα πούμε "σε 100 μέρες"

Link to comment
Share on other sites

κλείνω λέγοντας για χρηματιστήριο.

 

Έχετε δίκιο.

Παράβλεψα το ένστικτο μου για την αλητεία του χώρου.

Παράβλεψα ότι έπαιζα και δεν επενδούσα.

 

Αλλά είμουν ένας από κάποια εκατομμύρια έλληνες που άκουσε τον 2ο την τάξη πολίτη (σημίτη) και τον καθ' ύλην αρμόδιο υπουργό παπαντωνίου (που είναι αυτή η ψυχή ?) να μου λένε ΠΑΙΞΕ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ

 

και σε συνδυασμό με την ....

 

λαχτάρα να κερδίσω και εγώ μια φορά έχοντας τα χέρια σταυρωμένα

 

και σε συνδυασμό

 

με τη χειραγώγηση του δείκτη όπου θέλουν 5-10-20 "θεσμικοί"

 

με ξεβρακώσανε.

 

Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το την ύπαρξη του σκανδάλου καθώς κατά το σύνταγμα η πολιτεία προστατεύει και δε ληστεύει τους πολίτες της.

 

Αυτή είναι η διαφορά. Δεν έχω απέναντί μου τον πρωθυπουργό σαν μεγαλοκαρχαρία εργολάβο που θα με κλέψει.

 

τέλος με το χρηματιστήριο.

Χάσαμε κάποιοι κερδίσανε κάποιοι .....καλή καρδιά μωρέ.........:P

 

Το υπουργικό σχήμα μου ψιλοάρεσε καθώς είδα νέα ονόματα και αρκετές γυναίκες.

 

Αλλα μια ερώτηση:

 

έχουν γίνει ίσα με 10 αλλαγές στη σύσταση και αρμοδιότητα των υπουργείων.

 

Καλά τόσο αναπτυσσόμενη χώρα και τόση δυναμική έχουμε που απαιτούνται καθε λίγο και λιγάκι τέτοιες τεράστιες (όσον αφορά στη δομή και δημ. διοίκηση) αλλαγές ?

 

Μάινα ρε παιδιά !!

 

Μάινα ..........και δεν θα προλάβουμε ούτε κιχ να κάνουμε πριν μας βρει η πτώχευση.

 

Btw το ευρωσύνταγμα τι προβλέπει σε τέτοια περίπτωση ? Υψηλή εποπτεία και μέτρα ή άμεση εισχώρηση στα της χώρας από "εταίρους" μας νοικοκύρηδες?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.