Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση των XP


erling

Recommended Posts

Μου εχουν τυχει και εμένα διάφορα "κουλα" στην προσπάθεια φρέσκιας εγκατάστασης XP. Τις περισσότερες κατεληγα με ανοιχτό το πλαινο πάνελ του κουτιού να βγάζω/βαζω συσκευες σε άλλες καλωδιοταινίες και να τρωω τα χερια μου αλλάζοντας τα jumperάκια...

Θα αφηνα τον εν λογω σκληρο και ενα cdrom μόνο στο μηχάνημα, θα δοκίμαζα και τα δυο στο ιδιο κανάλι ή σε διαφορετικό, και αν δεν πετύχαινε κ αυτό βγάλσιμο ο σκληρός σε άλλο pc (σε αυτο που γράφεις), τρεξιμο του cd, format του 2ου δίσκου και μετα ξανα-μεταμοσχευση.

 

Θα εκανα ολα αυτα για να περασει η ωρα προφανως :D

Ο πιο γρηγορος τροπος ειναι να φτιαξεις μια δισκετα εκκίνησης, να μπεις στο fdisk, να τραβηξεις ενα φορματ και να συνεχισεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ckiriako, αυτό προσπαθώ τώρα να κάνω, αλλά ξέχασα πως κάνεις δισκέτα εκκίνησης :oops:.

 

frightnight. αυτό διαπίστωσα πριν από λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τα εγκαθιστώ στο D: δεν με αφήνει να διαγράψω το partition C: γιατί λέει έχει αρχείο των windows :(

 

Εχει εκει τον boot manager.

Αν καταλαβα καλα δεν υπαρχουν αρχεια σε κανενα partition, περα απο την εγκατασταση των windows.

Οταν ξεκινανε τα windows σου δινει δυνατοτητα επιλογης σε ποια εγκατασταση θα μπεις?

Αν ναι, επελεξε αυτην που ειναι στον C: και μετα μεσα απο τα windows βαλε το cd και ξεκινα την εγκατασταση. Θα σου ζητησει να κανεις reboot. Επελεξε format C: και clean install. Αν ολα πανε καλα θα μπορεσεις να φορμαρεις και να καθαρισεις τον D: μεσα απο τα windows.

Link to comment
Share on other sites

ckiriako, αυτό προσπαθώ τώρα να κάνω, αλλά ξέχασα πως κάνεις δισκέτα εκκίνησης :oops:.

 

frightnight. αυτό διαπίστωσα πριν από λίγο.

 

αφου σου εδωσα παραπανω τα link για τις startup δισκετες των XP.

Link to comment
Share on other sites

αφου σου εδωσα παραπανω τα link για τις startup δισκετες των XP.

http://www.micosyen.com/windoze/fdisk.zip

Δοκιμασε αυτο απο το link του chowchow

Link to comment
Share on other sites

Απλές λύσεις σε απλά προβλήματα. Ξεσύνδεσε το cdrom που δε χρησιμοποιείς και κάνε την εγκατάσταση. Μετά το συνδέεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να κατεβάσεις και ένα live cd με κάποια διανομή linux (πχ Ubuntu) και να κάνεις το format από εκεί. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και θα βρεις πολύ εύκολα κάποιο tutorial στο νετ. Αν τελικά το κάνεις έτσι και κολήσεις κάπου πάλι εδώ είμαστε.

 

edit - spam

Πάντως δε μπορείς να πεις. Το forum είναι μαζί σου!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που δεν έχω απαντήσει, αλλά παλεύω....

Εβγαλα τα CD, τα άλλαξα σειρά, αλλά πάλι τα ίδια.

Τώρα ξανακάνω εγκατάσταση στο D:

Το άλλο το παράξενο που συμβαίνει είναι το εξής.

Αν έχω κάνει εγκατάσταση στο C: μου επιτρέπει να κάνω delete το partition d: και μετά να κάνω εγκατάσταση στο D:

Μετά όμως δεν με εμφανίζει να κάνω εγκατάσταση στο C: αν δεν ξανακάνω εγκατάσταση στο d:

Τα νεύρα μου.....

Σας ευχαριστώ, αλλά με κούρασε. Αύριο πάλι που θα έχω ποιο καθαρό μυαλο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι άλλαξες σειρά στα cd εννοείς ότι άλλαξες ποιο βλέπει ως master και ποιο ως slave το bios? Γτ αυτό ετοιμαζόμουν να σου προτείνω...

 

και μετά το μόνο που σκέφτομαι είναι τα πειράματα σε hardware πλέον στο τυλ του ckiriako...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.