Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατάστημα


Recommended Posts

Τελικά είναι αρκετά δύσκολη περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο. Πήγα στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης με πρόθεση να κάνω αλλαγή της οικοδομικής άδειας και με έστειλαν κατευθείαν στην τακτοποίηση!! Εκεί ζήτησαν χρήση γης και σε περίπτωση που επιτρέπεται στην συγκεκριμένη περιοχή να γίνει τέτοιου είδους κατάστημα, θα έπρεπε ο πελάτης να πληρώσει το 10% της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου! Ένα υπέρογκο ποσό..

Προσπάθησα να συνεχίσω την διαδικασία αλλαγής χρήσης της οικοδομικής άδειας, για οικονομικούς λόγους, πράγμα πιο πολύπλοκο και πιο χρονοβόρο, αλλά χωρίς να είναι σίγουρο τίποτα.

Γενικά στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης δεν γνώριζαν ακριβώς να μου απαντήσουν για το αν μπορεί να γίνει η αλλαγή της οικοδομικής άδειας στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά ούτε και στο γραφείο Γ.Ο.Κ. του Τ.Ε.Ε. μπόρεσαν να με βοηθήσουν καθώς είναι μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση.. όπως μου είπαν.

Η τακτοποίηση θα ήταν πιο εύκολη καθώς θα έπρεπε να πληρωθεί αυτό το υπέρογκο ποσό.;) Έτσι ο πελάτης μου προτίμησε να κάνει κάτι πολύ πιο εύκολο.. να μετακομίσει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.