Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά αδείας για θέσεις στάθμευσης


tilemachos

Recommended Posts

Σέβομαι την άποψή σου περί αισθήματος δικαίου, αλλά διαφωνώ.

Επαναφέρω το ερώτημά μου σχετικά με το αν έχεις την ίδια απαίτηση και από άλλους επαγγελματίες (π.χ. γιατρούς, δικηγόρους).

 

Κανείς επαγγελματίας δεν μπορεί να εξασφαλίσει (απολύτως) την επιτυχή έκβαση μιας υποθέσεως.

 

Δεν συμφωνείς ότι το αίσθημα του δικαίου υπαγορεύει τις σαφείς εξηγήσεις;

Κατά την γνώμη μου, πρέπει να του ξεκαθαρίσεις ότι "αν δεν τα καταφέρει επιστρέφει τα χρήματα". Δεν είναι αυτονόητο, πίστεψέ με.

Ότι ρυθμίζεται και γίνεται από ανθρώπους και νόμους πρέπει να είναι πιο ξεκάθαρο αν μπορούμε ή όχι να το πετύχουμε. Θα κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To καλύτερο...!Αν και εγώ δεν θα το υπέγραφα, θεωρώ ότι είναι η καλύτερη εξήγηση από μέρους σου...

Η απάντηση δόθηκε από δικηγόρο.

Γνώρισα μια δικηγόρο ειδική σε θέματα κανονισμών πολυκατοικιών. Μου είπε ότι με ΥΔ που αντιπροσωπεύουν το 60% τουλάχιστον των ποσοστών η άδεια στάθμευσης βγαίνει. (κοινόχρηστες) Οπότε ο Μηχανικός μου έχει δίκιο. Στην πολεοδομία όμως γιατί με μπερδέψαν?? (μάλιστα μια υπάλληλος με πολύ σκαιό τόνο είπε ότι χρειάζεται ομοφωνία και ήταν σίγουρη.) Ίσως γιατί δεν είμαι Μηχανικός ή γιατί δεν ξέρουν τους νόμους που αφορούν τη δουλειά τους.

 

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τις πληροφορίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Tηλέμαχε σε ευχαριστούμε για το feedback

 

το βασικό πρόβλημα ξεκίνησε επειδή ακριβώς δε γνωρίζουμε σε ποιά νομοθεσία αναφέρεται αυτό το 60%

 

αν η δικηγόρος αναφέρθηκε σε συγκεκριμένη νομοθεσία θα μπορούσες να μας την αναφέρεις για να λύσουμε οριστικά το θέμα;;

Link to comment
Share on other sites

Tηλέμαχε σε ευχαριστούμε για το feedback

 

το βασικό πρόβλημα ξεκίνησε επειδή ακριβώς δε γνωρίζουμε σε ποιά νομοθεσία αναφέρεται αυτό το 60%

 

αν η δικηγόρος αναφέρθηκε σε συγκεκριμένη νομοθεσία θα μπορούσες να μας την αναφέρεις για να λύσουμε οριστικά το θέμα;;

 

Τηλεφωνικά μιλώντας μαζί της εμαθα αυτο που με ενδιέφερε περισσότερο.

Θα κλείσω ραντεβού μαζί της για σύνταξη κανονισμού πολυκατοικίας στην οικοδόμη μας. Τότε θα την ρωτήσω να μου πει το νόμο (ή νομολογία) και θα σας απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, αναβιωνω αυτο το προ 2.5 ετων και ερωτω εδω...

Εχω περιπτωση πελατη που εχει υπογειο αποθηκευτικο χωρο και τμημα αυτου θελει να τον κανει θεση σταθμευσης με αδεια.

Αυτου του ειδους η αδεια θα βγει απο την Πολεοδομια ή καπως αλλιως, συμφωνα με το νεο τροπο εκδοσης αδειων που απεμπλεκονται οι Πολεοδομιες?

 

Τι δικαιολογητικα θα χρειαστουν και ποσο αναμενεται να διαρκεσει η ολη διαδικασια μεχρις εκδοσεως?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή χρήσης μου μυρίζει για το τμήμα εκείνο απο υπόγειο αποθήκη σε υπόγεια Θ.Σ.

λογικά θα πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου ραμπα εισόδου -εξόδου (κλίσεις κλπ) μελέτες Η/Μ πυρασφάλειες... και ελπίζω οτι δεν θα μετράει στον Σ.Δ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μένει πάντως αναπάντητο είναι πως θα το κάνεις αυτό.Οι πολεοδομίες δεν έχουν "οδηγιες" για κάτι άλλο εκτός από έγκριση και άδεια δόμησης σε ανεγέρσεις που αναφέρεται στον 4030.Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις(μικρής κλίμκας. αλλαγές χρήσης, νομιμοποιήσεις....) κάνουν αναμονή στο ακουστικό τους.Βέβαια υποθέτω πως δεν θα έχουν οργανωθεί ακόμα ούτε και για έγκριση δόμησης ανέγερσης να μπορούν να παραλάβουν

Link to comment
Share on other sites

Καλα και, συγνωμη δηλαδη, αν δεν ασχολειται κανενας ουτε με ΕΕΜΚ, ουτε με νομιμοποιησεις, ουτε με αλλαγες χρησης, τοτε εκτος απο τους υπαλληλους του αρχειου, οι υπολοιποι τι σοι δουλειες κανουνε κατα τη διαρκεια του 8ωρου τους? (εδω γελαμε...)

Τοσες πολλες ΟΑ βγαινουν καθε χρονο για ανεγερσεις νεων κτισματων που ειπαμε να απεμπλεξουμε τις Πολεοδομιες απο το βαρυ αυτο φορτιο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.