Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες Τοπογράφων ΕΜΠ


grosni

Recommended Posts

Καλημέρα στους συναδέρφους,

 

Αποφάσισα να κάνω κατατακτήριες στη Σχολή των Τοπογράφων Μηχανικών του ΕΜΠ. Τα μαθήματα είναι να τα εξής:

 

Φυσική Γεωγραφία και Περιβάλλον

Χαρτογραφία ΙΙ (Αναλυτική Χατογραφία)

Γεωδαισία ΙΙΙ (Αποτυπώσεις-Χαράξεις)

 

Έχω ήδη αναζητήσει πληροφορίες στις σελίδες των μαθημάτων, αλλά το πράγμα ζέχνει..

 

Θα είμαι ευγνώμον σε όποιον παρέχει την οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με θέματα, περιεχόμενο, καθηγητές, βαθμό δυσκολίας κλπ...

 

Ευχαριστώ!

 

Μα ούτε ένας τοπογράφος του ΕΜΠ εδώ μέσα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φαντάζομαι πως αν γνωρίζει κάποιος θα σου απαντήσει. Στις 100 εμφανίσεις συμπεριλαμβάνονται σίγουρα μη-τοπογράφοι, άτομα που σκέπτονται να δώσουν και εκείνοι κλπ. Και πολύ πιθανό να υπάρχουν τοπογράφοι που είναι πολύ καιρό διπλωματούχοι (=έχουν αλάξει πράγματα από τον καιρό τους). Άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω δει ενεργό μέλος φοιτητή ΑΤΜ ΕΜΠ.

 

Οπότε, αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους συναδέρφους,

 

Αποφάσισα να κάνω κατατακτήριες στη Σχολή των Τοπογράφων Μηχανικών του ΕΜΠ. Τα μαθήματα είναι να τα εξής:

 

Φυσική Γεωγραφία και Περιβάλλον

Χαρτογραφία ΙΙ (Αναλυτική Χατογραφία)

Γεωδαισία ΙΙΙ (Αποτυπώσεις-Χαράξεις)

 

Έχω ήδη αναζητήσει πληροφορίες στις σελίδες των μαθημάτων, αλλά το πράγμα ζέχνει..

 

Θα είμαι ευγνώμον σε όποιον παρέχει την οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με θέματα, περιεχόμενο, καθηγητές, βαθμό δυσκολίας κλπ...

 

Ευχαριστώ!

 

Μα ούτε ένας τοπογράφος του ΕΜΠ εδώ μέσα?

 

Από το 1995-1998 τα δεδομένα μάλλον έχουν αλλάξει πολύ συν το ότι είναι πολλά τα χρόνια για να θυμάμαι :wink:. Η Φυσική Γεωγραφία μου έχει αποτυπωθεί σαν εύκολο να το περάσεις μάθημα (από τα "κουλτουριάρικα" του τότε τομέα Γεωγραφίας όπως λέγαμε, που ευτυχώς περνάγαμε εύκολα). Και αδιάφορο κατά τη γνώμη μου. Αναλυτική χαρτογραφία, δεν θυμάμαι καν κάτι με αυτό τον τίτλο. Η "Χαρτογραφία ΙΙ" της εποχής μου ήταν η "Θεματική" που ήταν επιλογής-δεν την είχα επιλέξει ποτέ. Αποτυπώσεις-Χαράξεις δεν υπήρχε από όσο θυμάμαι με αυτόν τον τίτλο ακριβώς (πρέπει να ήταν διασπασμένο σε πάνω από ένα μάθημα), αλλά μάλλον είναι το δυσκολότερο (για κάποιον μη Τοπογράφο) και το ποιό ουσιαστικό από τα τρία. Μάλλον θα έχει και "ασκήσεις-θέματα". Ό,τι και να σου πούμε όμως (ειδικά οι παλιότεροι) δεν έχει πολύ νόημα γιατί και η ύλη και η δομή άλλαξαν ΄και αλλάζουν συχνά και πολύ τα τελευταία χρόνια, και οι διδάσκοντες...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τριτοετής φοιτητής στους τοπογράφους ΕΜΠ :D

Τα μαθήματα αυτά τα παρακολούθησα και τα πέρασα την χρονιά που μας πέρασε.

Άν έχεις χρόνο να περάσεις μία μέρα απο την σχολή, θα χαρώ πολυ να σε βοηθήσω!

Στείλε pm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.