Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος σε παράδειγμα βιβλίου μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Σιδηρές κατασκευές, Τόμος 1, 2η έκδοση (με τους νέους ευροκώδικες) των Βάγια, Ερμόπουλου, Ιωαννίδη, Παράδειγμα 62 (Έδραση υποστυλώματος που καταπονείται από αξονική δύναμη και ροπή περί τον ισχυρό άξονά του.)

 

Το λάθος είναι στον υπολογισμό των συντεταγμένων του σημείου 2 (ο ουδέτερος άξονας συμπίπτει με τον ισχυρό άξονα y-y του υποστυλώματος).

 

Στην παράγραφο 3.3, σελ.494,

 

Λάθος τύπος: ΝRd,2=Aeff,2*fjd+FT,Rd = 516*4+203.3=2267 kN

 

Σωστός τύπος: ΝRd,2=Aeff,2*fjd-FT,Rd = 516*4-203.3=1860,7 kN

 

Στην παράγραφο 3.2, σελ. 493 χρησιμοποιεί τον σωστό τύπο: ΝRd,1=Aeff,1*fjd-FT,Rd

 

Αν κάτι μου διαφεύγει και δεν υπάρχει λάθος, παρακαλώ διορθώστε.

Link to comment
Share on other sites

ναι στη ΙΙ το γράφει αλλά και στην έκδοση Ι έτσι τα γράφει πάντως, τωρα το ειδα επί τροχάδην.

 

είναι το παράδειγμα 62 αλλά δεν το θυμάμαι πρέπει να κάτσω να το διαβάσω

Link to comment
Share on other sites

joint έχειs δίκιο, το'δα και γω.

 

αλλά κάνεις δεν απαντάει, τι να κάνεις, έτσι είναι η ζωή: γεμάτη πετυ-χυμένους μηχανικούς.

 

ανοίξτε να δείτε, κάτι λέει ο συνάδελφος. ειναι σωστό? είναι λάθος? έγω δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν έχω το υπό-βάθρο

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα ωά... Για άνοιξε πανεπιστημιακά "βιβλία"... Απορώ γιατί ευχαριστούν άτομα στον πρόλογο για τις διορθώσεις στις ασκήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιταξω κ γω...αλλα οπως και να το κανουμε λαθη γινονται...Εδω τα προγραμματα βγαζουν μερικες φορες τραγικα λαθη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.