Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη κατεδάφιση και ανέγερση νέας οικοδομής


amf69

Recommended Posts

Είσαι συνιδιοκτήτης του οικοπέδου;

Άρα υπέγραψες και εσύ στο σεντόνι - αίτηση προς την πολεοδομία για προσθήκη του Α΄ ορόφου!

Έπρεπε να πρόσεχες τι ακριβώς υπέγραφες τότε...

Εκτός και εαν πλαστογραφήσαν την υπογραφή σου οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες, άρα κινήσαι νομικά εναντίων τους.

Εσύ λεφτά έστελνες για να φτιαχτεί τι ακριβώς,

η προσθήκη και καλά ή και το ισόγειο;;;

Και καλά, πριν ξεκινήσεις να στέλνεις χρήματα δεν ενδιαφέρθηκες - έστω και από περιέργεια - να δεις τι σπίτι θα έχεις όταν τελειώσει η οικοδομή. Με λιγα λόγια όταν σου είπαν βγήκε η άδεια και πέσε το χρήμα, δεν είπες στείλτε μου και μια σειρά από τα σχέδια ή έστω το στέλεχος της αδείας;;;

To φταίξιμο απ' ότι βλέπεις είναι όλο δικό σου...

Link to comment
Share on other sites

''''ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΣ και ύπουλα αυθαίρετος καθώς δεν το κατεδάφισες ποτέ γιατί μάλλον δε γινόταν. Γιατί ήταν μονοκατοικία στην Αθήνα 100 ετών. Εύγε""""το σπίτι ήταν από τα "προσfiγικα".ξέρετε από αυτά που είναι 4 στην σειρά.σιγά το "διατιριτεο".είχε πάθη και ζημιες με τον σεισμό του 81.τώρα ποσο θα στοίχιζε η άδεια τότες που δεν έβαλαν;και ποσο θα στοίχιση αν την βγάλω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

"το σπίτι ήταν από τα "προσfiγικα".ξέρετε από αυτά που είναι 4 στην σειρά.σιγά το "διατιριτεο"

αυτό δεν το κρίνεις εσύ !!!!!!!!! το κρίνει η αρμόδια υπηρεσία

 

τότε, γιατί δεν εκανες νομιμα την κατεδάφιση;

Link to comment
Share on other sites

 

τότε, γιατί δεν εκανες νομιμα την κατεδάφιση;

 

είπαμε ήταν στο εξωτερικό μόνο τα φράγκα έστελνε.

Τέτοιους πελάτες δεν μπορώ να χω και εγώ ρε γμτ. Άδικη κοινωνία.

 

 

 

Υ.Γ.

1.Μάλλον έχεις μπλέξει χοντρά (δεν το κατάλαβες με το προηγούμενο μου ποστ)

2.Για τον μουσακά και εγώ λυπάμαι, πόσες απολαύσεις μας έχουν μείνει πλεόν;

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιους πελάτες δεν μπορώ να χω και εγώ ρε γμτ. Άδικη κοινωνία.

QUOTE]

 

+1000 !!!

 

Εγώ μέχρι τώρα έχω τους άλλους... Από επαρχία μου ζητάνε τα σχέδια και μετά ζητιανεύω εγώ τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω μπλέξει katholou.exo συμβόλαια έχω πλήρωση εφορίες όλα είναι καθαρά.χωρίστηκαν οι οριζόντιες με τους "συνιδιοχτητες" πριν μερικά χρονια, δεν παραπονέθηκε κανένας όταν το έχτιζα η μετά απλός θέλω να μάθω αν μπορώ να βγάλω άδεια tora.an όχι δεν χάλασε ο κόσμος.έτσι και αλλιώς ελλάδα είναι όλα γίνονται

Link to comment
Share on other sites

.έτσι και αλλιώς ελλάδα είναι όλα γίνονται

α ρε amf αν και έλλην του εξωτερικού το χεις πιάσει το νόημα στο ελλαντα!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

....τώρα ποσο θα στοίχιζε η άδεια τότες που δεν έβαλαν;και ποσο θα στοίχιση αν την βγάλω τώρα.

 

Τότε, απ' ότι φαντάζομαι καθ' ότι ούτε και εσύ έχεις καταλάβει τι ακριβώς κάνατε, αυτός που είχε το δικαίωμα υψούν έβγαλε στο όνομά του άδεια προσθήκης. Κατεδαφίσατε και την δικιά σου οριζόντια ιδιοκτησία και ανεγείρατε διώροφη οικοδομή (καμία σχέση με την άδεια).

Το πρόβλημα υπήρχε από τότε, απλώς δεν σας κάρφωσε κανένας.

 

Αλλαγή σύστασης έχετε κάνει με την νέα άδεια;

(φαντάζομαι πως όχι)

 

Τώρα απλά - που δεν είναι καθόλου απλό - χρειάζεται νομιμοποίηση όλο το διώροφο. Μπορεί ο Α΄ όροφος αρχιτεκτονικά να ταυτίζεται με αυτό της αδείας αλλά ο φέρον οργανισμός δεν έχει καμία σχέση.

Βάλε και το υπογειο που μπορεί να έγινε...

 

Το ακριβές κόστος της άδεια νομιμοποίησης γίνεται γνωστό όταν φτάσεις στον έλεγχο φορολογικών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο για τον φίλτατο amf69 -εάν ευαρεστείται, φυσικά- να διαφωτίσει εμάς τους αδαείς (όχι όλους, μερικοί -φαίνεται ότι- ξέρουν) περί του τρόπου τακτοποίησης του ζητήματός του, εφόσον "δεν χάλασε ο κόσμος, έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα όλα γίνονται";

Link to comment
Share on other sites

Πόλλοι νομίζουν ότι όταν λαδώσεις λύνεται το πρόβλημα. η αλήθεια είναι ότι το μεταφέρουν στο μέλλον και το μόνο που καταφέρνουν είναι να πληρώσουν τελικά περισσότερα. Επίσης όταν αποφασίσουν να πουλήσουν, ο αγοραστής θα βάλει δικηγόρο και μηχανικό και θα βρει ότι παράνομο έχει γίνει, οπότε υπόβαθμίζεται απόλυτα η αξία της περιουσίας. Αλλά Ελλάδα είναι έδω, τα κορόιδα θα πληρώνουν, θα πληρώνουν,θα πληρώνουν....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.