Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαρακτηρισμός ελεύθερου επαγγελματία


jsmith_221

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους,

 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η ακόλουθη:

Είμαι Χημικός Μηχανικός και έχω κάνει έναρξη στο ΤΣΕΜΔΕ (και ΤΕΕ) εδώ και 3-4 χρόνια. Έχω πληρώσει μέχρι στιγμής όλες τις εισφορές μου στο ταμείο ασφάλισης. Προς το παρόν δεν εργάζομαι ως μισθωτός υπάλληλος σε κάποια εταιρία (είμαι άνεργος). Θέλω να σας ρωτήσω εάν θεωρούμαι ελεύθερος επαγγελματίας (μιας και έχω αυτασφάλιση στο ΤΣΕΜΔΕ) ή αν πρέπει να κάνω έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία για να θεωρούμε ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους,

 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η ακόλουθη:

Είμαι Χημικός Μηχανικός και έχω κάνει έναρξη στο ΤΣΕΜΔΕ (και ΤΕΕ) εδώ και 3-4 χρόνια. Έχω πληρώσει μέχρι στιγμής όλες τις εισφορές μου στο ταμείο ασφάλισης. Προς το παρόν δεν εργάζομαι ως μισθωτός υπάλληλος σε κάποια εταιρία (είμαι άνεργος). Θέλω να σας ρωτήσω εάν θεωρούμαι ελεύθερος επαγγελματίας (μιας και έχω αυτασφάλιση στο ΤΣΕΜΔΕ) ή αν πρέπει να κάνω έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία για να θεωρούμε ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

"Ελεύθερος επαγγελματίας", είναι φορολογικός όρος. Δε σε κάνει ελ. επαγγελματία το ότι είσαι μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ. Το ότι (αναγκαστικά) πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ, βρέξει-χιονίσει, ακόμα και χωρίς "βιβλία", είναι από την άλλη, πανελλαδικό παράδοξο, μοναδικό φαινόμενο. Οποιοσδήποτε άλλος ελ. επαγγελματίας (ακόμα και γιατρός από όσο ξέρω) κλείνοντας τα βιβλία του παύει να υποχρεούται σε πληρωμή ασφαλιστικών εισφορών. Οι μηχανικοί όχι! Και άνεργοι να είναι, και ποτέ να μην ασκήσουν το επάγγελμα, τον νταβατζή τους (συγχώρεστε μου την έκφραση αλλά πρακτικά έτσι είναι), θα τον πληρώνουν μέχρι να τους χωρίσει ...ο θάνατος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Απλός το είχα και σαν απορία, μιας ακόμη και στο ΤΣΕΜΔΕ που ρώτησα μου έλεγαν ότι θεωρούμε ελεύθερος επαγγελματίας.

Συν του ότι το επάγγελμα του μηχανικού θεωρείτε ως ελεύθερο επάγγελμα όπως αυτό ορίζεται στην κείμενη νομοθεσία περί φορολογίας εισοδήματος (παρ. 1 του άρθρου 48 του Ν. 2238/1994).

Γενικά δεν το βρίσκω και πολύ ξεκάθαρο το θέμα ή πιθανός να παρερμηνεύω το παραπάνω άρθρο της νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Απλός το είχα και σαν απορία, μιας ακόμη και στο ΤΣΕΜΔΕ που ρώτησα μου έλεγαν ότι θεωρούμε ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ όταν σου το είπε αυτό, μάλλον εννοούσε ότι εφόσον δεν είσαι "μισθωτός" (για το ίδιο το ΤΣΜΕΔΕ), είσαι "ελ. επαγγελματίας". Υπό την έννοια ότι αυτές οι 2 κατηγορίες ασφαλισμένων (με τον ανάλογο τρόπο καταβολής εισφορών) υπάρχουν μόνο σε αυτό το ταμείο. Την κατηγορία "άνεργος" ή "δεν ασκώ το επάγγελμα" χωρίς έναρξη στην εφορία, δεν την έχουν προβλέψει (εκεί κολλάει και το σχόλιο μου περί "νταβατζή"). Στην περίπτωση που δεν έχεις κάνει έναρξη στην εφορία, πας λοιπόν αυτόματα στην κατηγορία "ελ. επαγγελματίας" που πολύ απλά σημαίνει πληρώνεις ο ίδιος κάθε 6μηνο το ειδοποιητήριό των εισφορών σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.