Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λεβητοστάσιο με πόρτα σε κοινόχρηστο


mc91705

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,.

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι αποδεκτό η πόρτα του λεβητοστασίου να "βγαίνει" στο χώρο κλιμακοστασίου . Υπάρχει κανένας περιορισμός??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να ανοιγει η πορτα προς το κλιμακοστασιο και να ειναι πυραντοχη.

Δε θυμαμαι να υπαρχει καποιος αλλος περιορισμος.

Link to comment
Share on other sites

To Θέμα είναι ότι έτσι το είχα στο σχέδιο αλλά η πολεοδομία στην Αθήνα μου είπε οτι χρειάζεται προθάλαμος όταν μπαίνω απο το κλιμακοστάσιο στο λεβητοστάσιο

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως το πρόβλημά σου είναι ότι το λεβητοστάσιο βρίσκεται εν μέρει κάτω από την είσοδο? Κάτω από την είσοδο της οικοδομής απαγορεύεται να βρίσκεται το λεβητοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

όχι αυτό το γνωρίζω δεν το έχω κάνει έτσι . Απλά στην πολεοδομία μου ( βέβαια στον έλεγχο που έκανε η αρχιτεκτόνισα και ΟΧΙ Ο μηχανολόγος) είπε ότι δεν γίνετε η είσοδος του λεβητοστασίου να είναι στο κλιμακοστάσιο πρέπει να προηγηθεί προθάλαμος και ρωτάω αν αυτό ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στη Θεσσαλονίκη σε 2 πολεοδομίες έχω βγάλει 3 τουλάχιστον άδειες, όπου από κλιμακοστάσιο σε λεβητοστάσιο είχα απευθείας πρόσβαση, με πόρτα που να ανοίγει προς το κλιμακοστάσιο βέβαια. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Καλύτερα να ρωτήσεις στην πολεοδομία βάσει ποιάς διάταξης σου επιβάλλει κάτι τέτοιο.

Όσο για πόρτα κατευθείαν μετά τα σκαλοπάτια, ούτως ή άλλως απαγορεύεται σε κάθε περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

¨οχι η πόρτα δεν βγαίνει στα σκαλοπάτια βγαίνει απλά στο χώρο του κλιμακοστασίου, τελοσπαντον θα πάω στην πολεοδομία της Αθήνας όπου ανήκει το έργο και θα μιλήσω με τον μηχανολόγο

Link to comment
Share on other sites

Να μην είναι κάτω από κλιμακοστάσιο / σκάλες / είσοδο. Αυτός είναι ο περιορισμός. Αρκεί βέβαια να έχει πυράντοχη πόρτα και να ανοίγει προς το Λ/Σ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.