Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση μηδενικού ΦΕΜ


Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι,

 

Βγάζω άδεια για σπίτι που θα χρησιμοποιήσω για ιδιοκατοίκηση σε οικόπεδο των γονιών μου. Δικαιούμαι απαλλαγή αμοιβής από το ΤΕΕ την οποία πήρα κάνοντας άτυπη δωρεά της αμοιβής μου στους γονείς μου. Από το ΤΕΕ όμως μου είπαν ότι πρέπει να καταθέσω στην πολεοδομία και μηδενικό ΦΕΜ. Επειδή δεν ασχολούμαι γενικά με άδειες και δεν ξέρω από ΦΕΜ, μήπως έχει τύχει σε κάποιον να κάνει μηδενικό ΦΕΜ; Θέλω να μάθω τι ποσά θα γράψω πάνω. Στην εφορία που ρώτησα δεν ήξεραν, έψαχνε ο υπάλληλος να βρει το νόμο και τελικά έφυγα γιατί ακόμη εκεί θα ήμουνα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, να μην πληρώσεις 10ευρώ ΦΕΜ, επειδή δεν ξέρουν τη δουλειά τους!

 

Θα πάρεις ένα έντυπο ΦΕΜ και θα το συμπληρώσεις κανονικά απλά όπου αναφέρει ποσό αμοιβής και φόρου θα γράφεις 0.

 

Αν σου κάνουν πάλι κόλπα στην εφορία πάρε επιτόπου το δικαστικό του ΤΕΕ και βάλ'τους να μιλήσουν απευθείας. Εγώ έτσι είχα κάνει σε ένα πρόβλημα που είχα και τους τα έψαλλαν από το δικαστικό άσχημα. Μετά να δεις για πότε με εξυπηρέτησαν.

 

Αν κάνεις λίγη υπομονή, θα βρω να σου σκανάρω αύριο ένα τέτοιο ΦΕΜ και θα σου βρω και ποιός νόμος είναι. Ένας φίλος έκανε την ίδια διαδικασία πριν μια εβδομάδα, θα του πω να μου δώσει το αντίγραφο να το ανεβάσω.

 

ΥΓ: Σε ποιά εφορία αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Για δική μας ιδιοκτησία δεν χρειάζεται να κόψουμε αμοιβή.

Αν το ακίνητο δεν είναι στο όνομά σου αλλά στους γονείς σου, πάρε τηλέφωνο στο ΤΕΕ και ρώτα αν είναι δωρεάν για πρώτου βαθμού συγγενείς σου.

ΜΗΝ τους αναφέρεις για δωρεά, γιατί τότε θεωρείται αμοιβή. Επίσημα: ή δωρεάν, ή πληρώνεσαι κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.