Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα άδεια μετά από άδεια κατεδάφισης - πρέπει να αποδειχθεί η κατεδάφιση;


thalia

Recommended Posts

Είναι συγκεκριμένο νομίζω το ερώτημα.

Για να βγάλω άδεια ανέγερσης νέου κτιρίου πρέπει να έχω κατεδαφίσει το παλιό κτίριο που υπάρχει στο οικόπεδο?

Όχι για να καταθέσω την άδεια αλλά για να πάρω την άδεια πρέπει να έχω αποδείξει οτι έχω κατεδαφίσει το παλιό κτίσμα?

Ξέρετε ποιο Π.Δ. το αναφέρει?

 

υγ Αν έχει ξανασυζητηθεί ζητώ συγγνώμη αλλά δεν το βρήκα με την αναζήτηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στο ερώτημα βρίσκεται στον τρόπο που αντιμετωπίζεις την ανέγερση του νέου. Αν έχεις συνυπολογίσει στα πολεοδομικά μεγέθη (πκ και σδ) τα αντίστοιχα του παλαιού και το έχεις αποτυπώσει στο τδ τότε δεν υποχρεώνεσαι να το κατεδαφίσεις παρά μόνο αν είναι ρυμοτομούμενο. Αν δεν τα έχεις συνυπολογίσει, τότε πως εννοείς να μην κατεδαφιστεί και να παραμείνει το παλιό?

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοώ να μην κατεδαφίσω και να πάω να χτίσω

αν μπορώ να πάρω την άδεια ανέγερσης και μετά να κατεδαφίσω και πιο μετά να χτίσω!

και μάλιστα στη συγκεκριμένη περίπτωση έχω μικρό οικόπεδο οπότε εκ των πραγμάτων πρέπει να ρίξω το παλιό για να βάλω το νέο.

το θέμα είναι πως από την πολεοδομία θέλουν φωτο οτι έχω κατεδαφίσει για να μου δώσουν την άδεια!

 

edit: ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Προηγείται χρονικά η έκδοση της άδειας κατεδάφισης και έπεται η άδεια ανέγερσης. Μπορείς όμως σε μία ενιαία άδεια να έχεις ως αιτούμενο και την κατεδάφιση του παλαιού κτίσματος και την ανέγερση του νέου ταυτόχρονα αφού θα έχεις τους σχετικούς υποφακέλλους στην αρχική σου αίτηση. Η Φωτογραφία στην περίπτωση αυτή δεν χρειάζεται. (Άλλωστε αφού θα είναι ενιαία η άδεια δεν μπορεί να κατεδαφιστεί από πριν).

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι οτι έχω βγάλει άδεια κατεδάφισης παλιότερα και θέλω να βγάλω τώρα την άδεια ανέγερσης και μετά να κατεδαφίσω!

Link to comment
Share on other sites

@ Thalia

 

Από όσο θυμάμαι δεν προβλέπεται φωτογραφία του οικοπέδου με την κατεδάφιση του παλαιού. Ζήτησε εσύ από την υπηρεσία να θεσμοθετήσουν την απαίτησή τους εγγράφως για φωτογραφία του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Αυτό είχα σκοπό να κάνω απλά είπα μήπως είναι κάτι που μου διαφεύγει γι΄αυτό και έκανα την ερώτηση εδώ!

Άντε να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις την άδεια για τη νεα οικοδομή και μετά να κατεδαφίσεις και να χτίσεις. Πρόσεξε όμως ότι η άδεια κατεδάφισης ισχύει για εξι μήνες κια μπορεί να πάρει παράταση για άλλους έξι.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό για την άδεια κατεδάφισης.

Μήπως ξέρεις που αναφέρει αυτό που λες?

Για να το δείξω και στον υπάλληλο της πολεοδομίας που μου λέει διάφορα ωραία!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρίσκεις άκρη πάς στο προιστάμενο!!!!!

υπαρχουν 100 διαφορετικοί λόγοι να μην κατεδαφίσεις πριν βγάλεις τη νέα άδεια

 

και ο πιο σημαντικός να μην εκδοθει νέα άδεια

 

δηλ θα έχεις κατεδαφίσει το σπίτι σου και μετά θα σου ανακοινώσουν πως δε γινέται να κτίσεις καινούργιο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.