Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με ΙΚΑ και αναλυτικό προυπολογισμό


JTB

Recommended Posts

Εχω το εξής πρόβλημα με μια μουτζωμένη δουλειά (όλο προβλήματα, από την αρχή...)

 

Η άδεια αφορά στον επαναχρωματισμό των όψεων γωνιακής πολυκατοικίας που κατασκευάστηκε το 1966 και δεν έχει βαφτεί ποτέ... Τι πιο φυσιολογικό να υπάρχουν μικρομερεμέτια και στα επιχρίσματα σε μερικά σημεία.....

Τα υπολογίζω εγώ αθροιστικά σε 20τ.μ. Οι εργασίες είναι καθαίρεση και επανατοποθέτηση επιχρίσματος...

Ως νομιμόφρων ο καημένος, τα βάζω και στον αναλυτικό προϋπολογισμό του έργου....

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!! Η κυρία ελεγκτής του ΙΚΑ, διαφωνεί!!!

Ο πίνακας μου βγάζει 1.8 ημσθια για αποξήλωση και 0,8 ημσθια για τοποθέτηση του επιχρίσματος... Η κυρία με κοιτάει λες και τα βάζω εγώ στη τσέπη μου και μου λέει...

"Μηχανικός είστε, τόσο θα κάνει ο εργάτης; Να βάλετε τα πραγματικά..."

Εγώ έμεινα να τη κοιτάζω... Δηλαδή, το ΙΚΑ, τώρα εισπράτει τα πραγματικά? Και πού να τα ξέρω εγώ? Αν βάλω 4 και γίνουν 3 ένσημα? Θα πληρώσω 4?

Δηλαδή τα 16 ενσημα για 600τ.μ. βάψιμο είναι τα πραγματικά?

 

Αν κατάλαβα καλά, το ΙΚΑ έχει βγει στη γύρα για εισπράξεις?????

 

Ασε που στο καπάκι μου λέει ότι θα έρθει για αυτοψία γιατί δεν της αρέσει ο πίνακας που της πήγα...

 

Τι κάνω τώρα? Μου ζητάει να της βάλω παραπάνω ένσημα στα επιχρίσματα, άρα να αλλάξω τα τετραγωνικά, άρα τον προϋπολογισμό, άρα και όλα τα φορολογικά.... Εκτός αν το κάνω ελπίζοντας να μην το δουν στη πολεοδομία...

Επίσης στράβωσε γιατί δεν έχω βάλει βάψιμο κάγκελων... Μα, πραγματικά δεν θα τα βάψουν τα κάγκελα γιατί άλλοι τα έχουν βάψει πρόσφατα μόνοι τους και άλλοι που δεν τα έχουν βάψει συμφώνησαν να το κάνουν μόνοι τους για να ρίξουν το κόστος... Ακόμη και η προσφορά του εργολάβου που είδα, δεν έχει τα κάγκελα!!!.

 

Τι να κάνω? Κάθε γνώμη ή εμπειρία είναι πολύτιμη...

Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανικός φερνεις και την ευθύνη του πίνακα που υπογράφεις.

Δεν εχει δικαίωμα η καθε υπάλληλος να σου ζητάει παραπάνω ενσημα επειδη ετσι της ηρθε η επειδή μύρισε τα νύχια της.

Δε μπορείς να κανεις και πολλά, περα απο το να τους αρχίσεις στα μπινελίκια και να τσακωθείς.

Αν σε καθυστερουν και πολυ αρχισε τις απειλές & αν επιμενουν πες τους να βγουν για αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο, και μένα η γνώμη μου αυτή είναι... Δυστυχώς όμως η αυτοψία θα δημιουργήσει προβλήματα που δεν είναι σκόπιμο να αναλύσω... Δηλαδή, θα έχουν ευρήματα οι άνθρωποι για πρόστιμο... απλώς δεν είναι αυτά... :)

Και προφανώς δεν είναι δική μου αρμοδιότητα.... Είναι η συμφωνία του διαχ/στή με τον εργολάβο ο οποίος μου έδωσε και την άδεια...

Link to comment
Share on other sites

ζήτησε της να σου δείξει με βάση ποιά διάταξη - νόμο - εγκύκλιο ή ότι διαθέτει τέλοσπάντων, σου επιβάλει να αλλάξεις τον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σας ενημερώνω μετά από νέα επίσκεψη...

 

Η προηγούμενη κυρία έλειπε, με παρέλαβε άλλη όμοιας φιλοσοφίας...Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με απειλούν με αυτοψία και δεν έρχονται απλώς να τη κάνουν όπως είναι υποχρεωμένοι... Αν με απειλείς δηλαδή θα αλλάξω το έργο?

 

Λοιπόν, μου είπε ότι δεν δέχεται ότι θα βάψω τους τοίχους και όχι τα κάγκελα... Μου είπε να φέρω υπεύθυνη δήλωση από το διαχειριστή ότι δεν θά βαφτούν τα κάγκελα... Εντάξει, αλλά αν κάποιος δεί όμορφη την όψη και θέλει να βάψει μετά από 1-2 μήνες τα κάγκελα και δεν έχει έρθει αυτοψία ακόμη; Γιατί να υπογράψει δηλαδή ο διαχ/στής; Η αυτοψία δεν θα γίνει αμέσως άλλωστε...

Να φέρω και μία που λέει ότι δεν θα μονώσω τη ταράτσα? Παλιό το σπίτι, θα χρειάζεται... Να φέρω και μία που να λέει ότι δεν θα στρώσω πλάκες πίσω την αυλή? Μία που να λέει ότι δεν θα .... Δηλαδή τρελλαθήκαμε εντελώς...

 

Οπότε, για να διασφαλίσω την πελάτισσα από τους ίδιους τους ενοίκους, δεν ήθελα να το δεχτώ...

Με τη προϊσταμένη η λύση βρέθηκε και είναι η εξής.... Θα δηλώσω όλες τις εργασίες που μου λένε και μετά θα πάω να πώ ότι δεν τις έκανα, δεν θα κολληθούν ένσημα, θα γίνει αυτοψία και όλα καλά....

 

Βέβαια, ξεχνάμε το γεγονός ότι αλλάζοντας τα ένσημα στον Πίνακα 3 προσθέτοντας εργασίες, θα πρέπει να ξαναπληρώσω τα υπόλοιπα φορολογικά με συμπληρωματικές καταθέσεις... Αντε πάλι το γύρο "Τράπεζα - Εφορία - Δήμος"

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι ειναι λαμόγια μεγάλα στο ικα αυτο.

Αν γινει ετσι και τις δηλώσεις όλες αυτες τις εργασιες, θα ανοίξει μια καρτέλα για το εργο αυτο στο ικα, που θα περιέχει ενα αριθμό ημερομισθίων, π.χ.συνολο 50

ολα καλά μέχρι εδώ.

 

Τελειώνεις και πας να δηλώσεις αποπεράτωση εργασιών για να κλεισει ο φάκελος.

εχεις βάλει 20 και λείπουν 30. Που ειναι τα άλλα θα πουν?

Δεν εγιναν οι εργασίες θα πεις και βγειτε για αυτοψία.

Θα βγούν θα δούν οτι δεν έγιναν οι εργασίες ή μπορει να ζητήσουν και υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.

ΑΛΛΑ ο φάκελλος του έργου δεν θα κλεισει εφόσον εχει υπόλοιπο, θα μεινει ανοιχτός και θα υπάρχει ενα χρεος στο ΙΚΑ.

εκτος αν υπαρχει τροπος να σου διασφαλισουν τα λεγόμενα τους.

Σε στεναχωρώ με αυτα που γραφω και σε μπερδεύω, αλλά προσωπικα εχω καει 2 φορες στο ικα με παρόμοιες καταστάσεις. Δε υπογράφω τίποτα και δεν γινετε καμία συμφωνία κάτω απο το τραπέζι , ότι λεει ο νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.