Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή διαρρύθμισης σε μη αποπερατωμένο με παλαιά άδεια


vagroul

Recommended Posts

θα μου πειτε να παω σε καποιον μηχανικο κτλ να μου πει καλυτερα απο κοντα αλλα αυτο μπορω να το κανω οταν γυρισω Ελλαδα.

η κατασταση ειναι ως εξης:

θελω να αγορασω εναν οροφο που ειναι γυαπι(μονο στα μπετα)

ειναι το ισογειο που ειναι σπιτι κανονικα και ο πρωτος οροφος που θελω να παρω εγω.

ολο το κτηριο ειναι κατασκευης 1980.

υπαρχει αδεια για τον πανω οροφο(απο το 1980) που θα γινονταν 2 διαμερισματα 110τμ + 70τμ=180τμ

εγω θελω να το αγορασω και να το κανω ενα διαμερισμα.

 

σιγουρα θα πρεπει να βγει καινουργεια αδεια ετσι?θα υπαρχει καποια επιβαρυνση η καποια μειωση στην τιμη της αδεις λογω της παλιας?

 

τι αλλο πρεπει να προσεξω?

 

οταν γυρισω θα παω με μηχανικο να μου τα πει αναλυτικα και να δει και την κατασκευη γιατι δεν παυει να ειναι και 30 χρονων....

 

ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία, με τόνους και το πρώτο γράμμα κεφαλαίο

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.acnt

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή για την άδεια είναι συγκεκριμένη βάση του νομου, και προκύπτει βάσει των μ2 και αλλων στοιχειων για την συγκεκεριμμενη δουλεια που θελεις να κανεις της αλλαγής δηλαδή των εσωτερικων διαρυθμίσεων προκειται για αναθεώρηση. Το κόστος της δεν θα ειναι το ίδιο με το να έβγαζες καινουργια άδεια.

Θα χρειαστει να κανεις νεα συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας, δηλαδη θελεις συμβολαιογραγο και δικηγόρο και μηχανικό για νεα κατανομή κοινοχρηστων αλλα αυτο θα βγει με την αδεια αναθεωρησης μαλλον.

Κατασκευαστικά έχε υπόψιν ότι το σπιτι εχει κτιστει με τον αντισεισμικό του 59.

Ο πρωτος ουσιαστικά αναβαθμισμένος αντισειμικός εφαρμοστηκε υποχρεωτικά απο το 1987 και μετα.

Η εννοια του φασματος αποκρισης στον αντισεισμικό εισηχθη το 1991!!

Ο κανονισμος ωπλισμένου σκυροδέματος, δεν θυμαμαι ακριβως αλλα νομίζω απο το 1954 αλλαξε το 1992 περιπου με την εισαγωγη του ΝΕΚΩΣ για να ξανααλλάξουν ολα στην σημερινή μορφη το 2000 με τους ΕΑΚ ΕΚΩΣ2000 όπου και παλι το 2003 καταγηθηκε η ζωνη χαμηλης σεισμικής επικινδυνότητας. Και τωρα αναμενουμε την υποχεωτικη εφαρμογη των ευρωκωδικων. Οπως καταλαβαινεις δεν εχει τελειωμο και το 80 ειναι αρκετα πίσω αλλα ειναι μια εποχή που αρχισαν να παρουσιάζονται οι πρωτες πιο προσεγμενες κατακευαστικά πολυκατοικίες.

Παρε το μηχανικό σου και τσεκαρε και την κατασταση των υλικών γιατι 30 χρονια χωρίς μόνωση και προστασια του Φ.Ο δεν είναι και λίγα. Μπορείς να του ζητησεις και πειραματικό ελεγχο της αντοχής του σκυρ. (μη καταστοφικό) δεν κοστίζει και πολλα λεφτα αυτό.

-Ιδιοκτησιακα να ελεγξεις την νομιμοτητα, δηλαδή τήρηση της αδειας και να κανεις καλο έλεγχο τίτλων, πιθανον και να μετρησεις και το οικοπεδο με τοπογραφο γιατι αγοραζεις και χιλιοστα επι του οικοπεδου αρκετα στην περίπτωση σου, ενω το γεγονος οτι υπάρχει αδεια δεν σημαινει υποχρεωτικά ότι το οικοπεδο μπορει να ειναι απαλλαγμένο απο οποιδηποτε αλλο πρόβλημα, διεκδικηση αμφισβήτηση, δουλεία, εισφορά σε γη και χρήμα κτλ.

Βεβαια αυτα συνήθως δεν τα ψάχνει κανεις, πανε όλοι σαν τα αρνια, τσικουνευομενοι αμοιβές μηχανικου, ή πιεζόμενοι χρονικά απο αυτον που θέλει να πουλήσει, αλλα αν ειναι να πληρωσεις ενα σεβαστο ποσο για την αγορά καλό να τα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα σημαντικά τα είπε ο palex.

Εγώ θα σου πω μερικά ασήμαντα.

Πρέπει να ελέγξεις πριν κάνεις οτιδήποτε αν η άδεια είναι σε ισχύ, δηλαδή αν μόλις τελείωσαν τον σκελετό αναθεώρησαν την άδεια επ΄αόριστο και αναγράφεται επάνω στην άδεια ότι έχει αποπερατωθεί όλος ο σκελετός και το ισόγειο. Αν δεν έχει γίνει αυτό δεν μπορείς να κάνεις εργασίες γιατί η άδεια δεν είναι σε ισχύ.

Αν θέλεις να το κάνεις μόνος σου (την αναθεώρηση) πρέπει να αποδείξεις ότι ο σκελετός του ά ορόφου κατασκευάστηκε την πρώτη τετραετία της Ο.Α. Πρέπει δηλαδή να πας στο ΙΚΑ να πάρεις βεβαίωση ότι τα μπετά έπεσαν την πρώτη τετραετία. Αυτό το έγγραφο, δήλωση ανάθεσης ανάληψης του παλαιού ή άλλου μηχανικού, φωτογραφίες, φωτοτυπία της άδειας, μια αίτηση στην αρμόδια πολεοδομία και όλα εντάξει. Εννοείται πως θα γίνει αυτοψία!

Αν το ΙΚΑ δεν σου δώσει τέτοια βεβαίωση τότε θα έχεις πραγματικό πρόβλημα. Πας για προσθήκη ορόφου...νέα άδεια

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα πολυ για ολα οσα μου ειπατε.

το μονο που με κολαει σε ολο το θεμα ειναι η παλαιοτητα της κατασκευης και οτι εχει μεινει τοσα χρονια χωρις προστασια ο σκελετος.τα χρηματα που μου ζηταει ειναι πολυ λιγα για την συγκεκιμενη περιοχη λογο της ολης καταστασης.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες λοιπον να ζητησεις απο καποια εταιρια ή καποιο μηχανικο να κανει αξιολογηση της καταστασης του σκυροδεματος (κρουσιμετρο, υπερηχος κλπ). Υπαρχουν αντιστοιχα θεματα και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Τα σημαντικά τα είπε ο palex.

Αν θέλεις να το κάνεις μόνος σου (την αναθεώρηση) πρέπει να αποδείξεις ότι ο σκελετός του ά ορόφου κατασκευάστηκε την πρώτη τετραετία της Ο.Α. Πρέπει δηλαδή να πας στο ΙΚΑ να πάρεις βεβαίωση ότι τα μπετά έπεσαν την πρώτη τετραετία. Αυτό το έγγραφο, δήλωση ανάθεσης ανάληψης του παλαιού ή άλλου μηχανικού, φωτογραφίες, φωτοτυπία της άδειας, μια αίτηση στην αρμόδια πολεοδομία και όλα εντάξει. Εννοείται πως θα γίνει αυτοψία!

Αν το ΙΚΑ δεν σου δώσει τέτοια βεβαίωση τότε θα έχεις πραγματικό πρόβλημα. Πας για προσθήκη ορόφου...νέα άδεια

 

Πως μπορεί ιδιώτης να κάνει μόνος του αναθεώρηση αδείας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κάπως έτσι...εχω και γω μια περιπτωση που η αδεια για διωροφο με υπογειο εχει βγει το 1990, χτιστηκε ο σκελετος (μπετα) και εμεινε κει το πραγμα. ΙΚΑ και τα λοιπα ειχαν πληρωθει ολα τοτε.

Εκτος αυτου, την αδεια την ειχαν υπογραψει 2 μηχανικοι. Ενας τα στατικα και ενας αλλος τα υπολοιπα. Η τυχη του πρωτου αγνοειται, ενω ο αλλος μηχανικος δεν ειναι πλεον εν ζωη

Οποτε πως προχωραει αυτο το θεμα?

Ελεγχος μπετων και αναθεωρηση?

Αδεια κατεδαφισης και παμε για καινουριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.