Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέργειες δεξαμενές πετρελαίου-υγραερίου στον ακάλυπτο;


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπονται οι δεξαμενές πετρελαίου στον ακάλυπτο χώρο ; Διαβάζοντας το άρθρο 17 του ΓΟΚ (πέρι του τι επιτρέπεται στους ακάλυπτους) δεν βλέπω κάτι τέτοιο . Απ'ότι λέει , επιτρέπονται μόνο υπόγειες και αυτό μόνο στα πρατήρια υγρών καυσίμων .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν πρέπει να επιτρέπονται σύμφωνα με το άρθρ. 17 που περιγράφει τι επιτρέπεται. Και στην περίπτωση που έχεις πισίνα δεν επιτρέπει ούτε το μηχανοστάσιο εκτός άν είναι κι αυτό υπόγειο.

Γιατί δεν το ''βολεύεις'' σαν δεξαμενή νερού με μέγιστο ύψος 1,5μ πάνω από το έδαφος φυσικό ή ''διαμορφωμένο'', δεν σε βολεύει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω ότι το παρόν θα συμπτυχθεί με αυτό καθότι αφορούν σχεδόν το ίδιο πράγμα. Δε θα κρατηθεί ''είδωλο'' λόγω οικονομίας χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμιά αντίρηση με αυτό . Ίσα - ίσα που και εμένα μου πέρασε από το μυαλό , αλλά δεν το έκανα γιατί ανησύχησα μήπως κατηγορηθώ ότι προσπαθώ να επαναφέρω κάποιο θέμα . Πάντως , με την ευκαιρία , αξίζουν συγχαρητήρια στον ss_sk που θυμάται τα θέματα του παρελθόντος και φροντίζει για την οικονομία χώρου των θεμάτων , μιας και δεν έχει νόημα να υπάρχουν πεντακόσιες δημοσιεύσεις για παρεμφερή θέματα . Αυτό σημαίνει πως πραγματικά έχει αφοσιωθεί σε αυτήν την συνδιάλεξη . Εύγε .

 

Τώρα , όσο αφορά την καταραμένη τη δεξαμενή , θα μπορούσα να την έκανα σαν δεξαμενή νερού (παρεπιπτόντως με μέγιστο 1,0 μ , όχι 1,5) , αλλά το αποφεύγω επειδή στο μέλλον η Δ/ση Ανάπτυξης (Τμήμα Βιομηχανίας) θα διενεργήσει αυτοψία για τη χορήγηση άδειας Λειτουργίας , οπότε καταλαβένετε ...

Διαβάζοντας το νόμο , φτάνω στο συμπέρασμα πως άπαξ και θες να φτιάξεις δεξαμενή καυσίμου , θα πρέπει να την κάνεις εσωτερική και όχι στον ακάλυπτο , οπότε και προς αυτό αυτό σκεύτομαι να κατευθυνθώ .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαμε κάνει μία αντίστοιχη συζήτηση για υγραερίου δεξαμενή?΄... merge topics κ.διαχειριστή!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στον ακάλυπτο απ ότι κατάλαβα δε μπορει να τοποθετηθεί δεξαμενή πετρελαίου. Σε χώρο του οικοπεδου και συγκεκριμένα εσοχή τοι κτηρίου που μετράει στην κάλυψη μπορει να τοποθετηθεί;

Επισυναπτω σχεδιο και αναφερομαι στο διαγραμμισμενο χωρο που ειναι εσοχη του κτηριου και εχει μετρησει στην καλυψη.

Μπορει να τοποθετηθει χωρις αδεια;

post-1063-131887233026_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι υπεργειες δεξαμενές θέλουν άδεια οικοδομής ( νομίζω προσμετρούνται και στη δόμηση )

 

όλες οι υπόγειες θέλουν χωροθέτηση σε περίπτωση όπου πρόκειται για δεξαμενές οι οποίες τοποθετούνται μέσα σε φατνίο θέλουν και άδεια οικοδομής ( εκσκαφή, μπετά φατνίου )

ανεξαρτήτως του τι καύσιμο περιέχουν

 

Στο κομμάτι του σχεδίου που είδα θα πρέπει να τηρηθούν οι απαιτούμενες αποστάσεις ( για τα πρατήρια πχ είναι 1.00 μ από τοίχους άλλες ιδιοκτησίες κλπ νομίζω ότι ισχύουν για όλες τις περιπτώσεις )

Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενη είναι για αρτοποιείο με κλίβανο diesel.

 

Αν γινει υπόγεια ειπες οτι δε θελει αδεια οικοδομής αλλα χωροθέτηση. Απο ποιόν γίνεται η χωροθέτηση, τι ακριβως ειναι; ποσο επιπονη;

Αν γινει υπέργεια μεταλλικη δεξαμενη 1m2 θελει οικοδομικη αδεια; Δεν υπαρχει καποιος τροπος να τη φτιαξω με καμια μικρης κλιμακας;

 

Εντός του αρτοποιείου να την βαλω; Περιορισμοι;

Link to comment
Share on other sites

...Δεν υπαρχει καποιος τροπος να τη φτιαξω με καμια μικρης κλιμακας;...

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τη δυσκολία άρνησης υποθέσεων τη σήμερον ημέρα αλλά η ''μικρής κλίμακας'' δεν καλύπτει πολλές περιπτώσεις (που να μπορεί να τις αναλάβει ηλεκτρολόγος). Όσες έχουν αναπτυχθεί στο φόρουμ είναι αρκετά αντιπροσωπευτικές και περιγραφικές...θέλει λίγο ψάξιμο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβα απολυτα αυτο που ειπες. Μου φανηκε λιγο ειρωνικο... Μου το κανεις πιο λιανα σε παρακαλω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.