Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οροι Δόμησης για Εντος Ζώνης 15μ. πρόσωπο, 1300 μ2


Recommended Posts

Παρακαλω αν μπορεί καποιος να βοηθήσει. Εχω αγρό περίπου 1300 μ2 με πρόσωπο περίπου 15 μ. Εχω μελετήσει το προεδρικό διάταγμα 24/31.5.1985 και στο οποίο λόγω προσώπου 15 μ., ανήκω στην υποπεριπτωση Αρθρο 1 Παραγραφος 2.αα. (ελάχιστο πρόσωπο 10μ. , ελάχιστο βάθος 15 μ., ελάχιστο εμβαδόν 750 μ2). Το άρθρο 6 όμως που αναφέρεται στις κατοικίες υπερισχύει του άρθρου 1, σύμφωνα με την απόφαση με θέμα "εφαρμογη των διατάξεων του άρθρου 6 του από 24/31-5-1985 Π. Δ/τος (ΦΕΚ 270Δ')". Στο άρθρο 6 λοιπόν ο αγρός μου ανήκει στην κατηγορία των 750 μ2 και από 750-1200 μ2 ισχύει:

Επιφάνεια οικοδομής = 100+[(Ε-750)/9] μ2

όπου Ε=η επιφάνεια του γηπέδου

 

Δηλαδή 100+[(1300-750)/9]=161,00 μ2 περίπου!!!

 

Ο τοπογράφος όμως (ο οποίος είναι πολύ αξιόπιστος), μου είπε χωρίς να μου εξηγήσει πως βγαίνει δόμηση 100 μ2 και κάλυψη 60 μ2!!

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη απόφαση;Μήπως έχω κάνει κάπου λάθος;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ο τύπος που χρησιμοποιείς για την δόμηση δεν είναι σωστός Ο σωστός είναι 150+(Ε-1200)/16 = 156.25.μ. , η δόμηση σου είναι μικρότερη από την μέγιστη επιτρεπόμενη (0.2Χ1300 = 260 τ.μ) , η κάλυψη θα είναι 0.1Χ1300 = 130 τ.μ. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχει τετοιο σχήμα το ακίνητο ώστε με την απόσταση των 2.5 μέτρων της οικοδομής από τα όρια να μην υπάρχει επαρκείς χώρος για δόμηση .Η απόσταση των 2.5 μ. από τα όρια ισχύει αν το γήπεδο έχει πρόσωπο μικρότερο των 20 μ. και μικρότερο από 35 για το βάθος αλλιώς θα πρέπει να έχει η οικοδομή απόσταση από τα όρια 7.5 αν δεν μπορεί να τηρηθεί αυτή των 15μ. Επίσης πρόσεχε την ημερομηνία ύπαρξης του ακινητου που πρέπει να είναι 12-11-1962 Επίσης θα πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινοτική ή δημοτική επαρχιακή οδό με απόφαση Νομάρχη όπου επίσης πρέπει να υπάρχουν αποστάσεις της οικοδομής από του άξονες αυτών Οπως βλέπετε υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να εξετάσετε γι αυτό συζητείστε το θέμα με τον μηχανικό σας

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή ιδέα να ζητήσετε από τον (πολύ αξιόπιστο) μηχανικό σας να σας εξηγήσει με ποιό τρόπο υπολόγισε τα μεγέθη αυτά.

 

Αυτό το λέω γιατί πιθανό να υπάρχουν θέματα που δε γνωρίζετε ή δε μας τα λέτε, όπως πχ αν είναι εντός ΖΟΕ το αγρόκτημα, σε τι (αποδεδειγμένα) δρόμο έχετε πρόσωπο κλπ

 

Οσο για τον υπολογισμό που κάνατε, δεν είναι σωστός, άσχετα αν υπάρχουν οι ως άνω ενδεχόμενοι πρόσθετοι όροι και περιορισμοί. Θα ίσχυε η παρ 2 υποπερίπτωση β του άρθρου 6, όχι η υποπερίπτωση γ που πήρατε εσείς (αν δεν υπήρχε άλλο πρόβλημα, ως άνω)

 

Είναι όμως αντιδεοντολογικό να "ελέγχετε" τον συνάδελφο μέσα απ τον χώρο αυτό.

 

Πηγαίν'τε στην Πολεοδομία αν διστάζετε να ρωτήσετε τον μηχανικό σας. Εδώ δε θα πάρετε τίποτα που να σας είναι αξιοποιήσιμο. Δεν υπογράφουμε δηλώσεις εδώ.

 

υγ. Τώρα το είδα, αυτό το "εντός ζώνης" στον τίτλο τι είναι; η ζώνη (άρθρο 1 παρ 2 α του νόμου που μνημονεύετε )απαιτεί Ε>2000 μ2...

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Agior,

 

όπως θα είδατε κι απο την δημοσιευση μου, δεν αμφισβητώ ούτε ελέγχω τον συνάδελφο, απλά αναρωτιέμαι αν εχω κάπου λάθος και που. Αν προσπαθείτε να δημιουργήσετε λαθος εντυπώσεις, λυπάμαι πολύ. Ξεκαθαρίζω όμως οτι καμία τέτοια πρόθεση δεν υπήρχε από την πλευρά μου. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου παρέχατε παραταυτα.

Link to comment
Share on other sites

ο τύπος που χρησιμοποιείς για την δόμηση δεν είναι σωστός Ο σωστός είναι 150+(Ε-1200)/16 = 156.25.μ. , η δόμηση σου είναι μικρότερη από την μέγιστη επιτρεπόμενη (0.2Χ1300 = 260 τ.μ) , η κάλυψη θα είναι 0.1Χ1300 = 130 τ.μ. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχει τετοιο σχήμα το ακίνητο ώστε με την απόσταση των 2.5 μέτρων της οικοδομής από τα όρια να μην υπάρχει επαρκείς χώρος για δόμηση .Η απόσταση των 2.5 μ. από τα όρια ισχύει αν το γήπεδο έχει πρόσωπο μικρότερο των 20 μ. και μικρότερο από 35 για το βάθος αλλιώς θα πρέπει να έχει η οικοδομή απόσταση από τα όρια 7.5 αν δεν μπορεί να τηρηθεί αυτή των 15μ. Επίσης πρόσεχε την ημερομηνία ύπαρξης του ακινητου που πρέπει να είναι 12-11-1962 Επίσης θα πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινοτική ή δημοτική επαρχιακή οδό με απόφαση Νομάρχη όπου επίσης πρέπει να υπάρχουν αποστάσεις της οικοδομής από του άξονες αυτών Οπως βλέπετε υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να εξετάσετε γι αυτό συζητείστε το θέμα με τον μηχανικό σας

 

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την συμβουλή σας. Θα το συζητήσω με τον τοπογραφο. Ναι το πρόσωπο είναι σε δημοτική οδό και είναι ενιαίο πριν το 62. Η απόσταση απο τα όρια είναι όντως 2,50 και το σχημα του είναι ορθογωνιο(15Χ90).

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο βρίσκεται μήπως στο Νομό Χαλκιδικής; Γιατί εκεί ισχύει για τα εκτός σχεδίου γήπεδα το Π.Δ. 1.7/1.9.1977 ΦΕΚ 290Δ τό οποίο για την περίπτωση σου αναφέρει μέγιστη κάλυψη 60τ.μ και μέγιστη δόμηση 100τ.μ

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ κάτι...

Η Χαλκιδική ενώ το σωστό είναι να εφαρμόζει το ΦΕΚ του 77 εντουτοις εφαρμόζει σύμφωνα με απόφαση της Πολεοδομίας Πολυγύρου το ΦΕΚ του 85.

Αυτό προέκυψε όταν βγήκε ο 3212/2003 κάπου πάτησαν δεν θυμάμαι ακριβώς.

Συνέπεια ότι πλέον τα αγροτεμάχια δεν χτίζουν max 200 μέτρα ως ωφείλουν αλλά αν είναι μεγαλύτερα από 4 στρ. αρχίζουν να παίρνουν και την προσαύξηση με τον γνωστό τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία,

απ' ότι φαίνεται και ο τοπογράφος που έβαλες είχε δίκιο αλλά και με τα λεγόμενα του συναδέλφου netmin909 μπορεί να ισχύουν και άλλα. Ζήτα λοιπόν από τον συνάδελφο που σου έκανε το τοπογραφικό να σου το φέρει με θεωρημένους όρους δόμησης από την πολεοδομία. Θα πληρώσεις τα σχετικά που επιβάλλονται όταν εισέρχεται φάκελλος στην πολεοδομία .... αλλά θα πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις με την επίσημη βούλα!!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.