Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάληψη επίβλεψης σε τμήμα οικοδομής


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Υπάρχει μια υπό κατασκευή πολυκατοικία στην οποία επιβλέπων είναι άλλος συνάδελφος.

Στάδιο εργασιών : αποπερατωμένος φέρων οργανισμός με πληρωμένη την επίβλεψή του.

Η τετραετία έχει παρέλθει και δεν έχει γίνει παράταση ισχύος.

Εχει γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών και έκαστος συνιδιοκτήτης έχει πλέον από ένα όροφο.

 

Ο ένας συνιδιοκτήτης λοιπόν μου ζητά να αναλάβω επίσημα την επίβλεψη έως την αποπεράτωση για τον δικό του όροφο μόνο.

 

Ξέρετε αν γίνεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει, αλλά θα έλεγα όχι (ή αλλιώς, με τίποτα).

(Περίεργη απαίτηση -εκ μέρους του συνιδιοκτήτη- πάντως).

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, εφόσον έχει λήξει η αρχική άδεια θα πρέπει να βγει νέα για την αποπεράτωση των εργασιών. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να "αναστηθεί" η παλιά λόγω ολοκληρωμένου φέροντος οργανισμού.

 

Εφόσον υπάρχει ο φορέας και υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, ίσως να μπορεί να χωριστεί το έργο σε δύο άδειες αποπεράτωσης. Στην πολεοδομία ή στο γραφείο ΓΟΚ του ΤΕΕ θα μπορέσουν να το ξεδιαλύνουν αυτό καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτη ακριβως την περιπτωση δεν εχω ακουσει κατι, αλλα για παρομοια στην οποια ζητηθηκε απο γνωστο μου (μηχανικο) να επιβλεψει τα διαμερισματα / οροφους του ιδιοκτητη τα οποια του αντιστοιχουσαν απο την αντιπαροχη του οικοπεδου του, ειναι σιγουρο οτι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.