Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριοθετηση ιδιοκτησιων


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.. Είμαι πολιτικός μηχανικός και θα ήθελα τη γνώμη ενός συναδέλφου τοπογράφου για ένα θέμα αντιδικίας με τον ιδιοκτήτη γειτονικού κτήματος που έχω σε έναν οικισμό . Συγκεκριμένα το κτήμα μου ευρίσκεται σε υψηλότερη στάθμη από του γείτονα . αυτός ισχυρίζεται ότι η περίφραξη πρέπει να μπει στο ανώτερο σημείο του κεκλιμένου πρανούς ,εγώ ισχυρίζομαι ότι πρέπει να μπει στην βάση του.

Το ερώτημα δε είναι : υπάρχει κάποιος κανονισμός που να διευκρινίζει σε ποιον ιδιοκτήτη ανήκει το πρανές ? (δεν υπάρχουν τοπογραφικά και τα συμβόλαια που είναι παλιά δεν περιγράφουν τις διαστάσεις).

:(

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει διανομή ο οικισμός που δεν το βλέπω .

Τα όρια σου ξεκινούν από εκεί που τελειώνει ο δρόμος .

Από το πόδι του πρανούς (χαμηλότερη στάθμη δηλαδή) και εκεί φράζεις κιόλας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε catfox

σε αυτές τις περιπτώσεις οι παλαιότεροι τοπογράφοι έλεγαν 'ό όχθος δηλ. το πρανές' ανήκει στον ψηλότερο

άλλωστε λειτουργεί και κατα κάποιο τρόπο σαν φυσική αντιστήριξη

αυτά όταν δεν υπάρχουν διαγράμματα για επανεφαρμογή προφανώς και σημαντικές αποκλίσεις στα εμβαδά

τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για μικρό πρανές (πχ μέχρι 2μ ύψος) είναι η βάση όπως σωστά ειπώθηκε.αν είναι μεγαλύτερο (πχ 10μ) συνηθίζεται τα 2/3 να ανήκουν στον πάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.