Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησικτησία και παρέκκλιση


Recommended Posts

Πολλοί ιδιοκτήτες (κυρίως σε οικισμούς και εκτός σχεδίου), οι οποίοι δε διαθέτουν συμβόλαια, ζητούν τοπογραφικό για τις ιδιοκτησίες τους ώστε να συντάξουν συμβόλαια, επικαλούμενοι συνήθως χρησικτησία.

Όταν δε διαθέτουν το εμβαδό που απαιτεί ο κανόνας αλλά αυτό της παρέκκλισης και θέλουν να κάνουν συμβόλαια, βάσει χρησικτησίας, πόσα χρόνια πριν την ημερομηνία της παρέκκλισης πρέπει να δηλώσουν ότι κατέχουν την ιδιοκτησία τους?

Ρωτάω γιατί έχω μια περίπτωση εντός οικισμού, όπου 2 αδέρφια που συνορεύουν μεταξύ τους έχουν ο ένας 2500 μ2 και ο άλλος 500 μ2.

Η αρτιότητα είναι στα 700 μ2, πρόσωπο σε δημοτικο δρόμο 4μ διαθέτουν, αλλά δεν έχουν συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις τα τοπογραφικα χωρις δηλωση αρτιοτητας και να τους κανεις τη δηλωση αφου ξεκαθαριστει η χρησικτησια.

Συνηθως υπολογιζεται 20ετη χρησικτησια.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ 30ΕΤΗ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

@koulosb

συνάδελφε η δήλωση αρτιότητας είναι υποχρεωτική για τοπογραφικό που προορίζεται για συμβόλαιογραφική χρήση.

 

πάντως εγώ σε ένα τοπογραφικό που είχε πέσει στα χέρια μου, η δήλωση αρτιότητας στηρίχθηκε σε μια ένορκη βεβαίωση που αφορούσε ότι το κατείχε προ της ημ/νιας παρέκκλισης και την οποία μνημόνευε ο τοπογράφος στο τοπογραφικό διάγραμμα.

ποιά είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.