Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρή απόσταση συνδετήρων


 

Recommended Posts

στον ΕΚΟΣ 18.4.7 λέει για περιοχή αναμονών , υπερκάλυψης στύλων με αυξ.απαιτήσεις πλαστιμότητας , η max απόσταση συνδετήρων είναι μεταξύ άλλων 4*Φmin (διαμήκης οπλισμός).Δηλ. για ένα διόροφο που έχω με οπλισμό στύλων 16άρια, πρέπει για μήκος lo υπερκάλυψης να βάλω max απόσταση συνδετήρων 4*1.6=6.4! cm, (και 20ρια να βάλω πάω σε 8cm.) γενικά μου φαίνεται πολύ λίγο (το 6.4cm σε σχέση με το κλασσικό 10άρι cm), εσείς χρησιμοποιείτε - υπολογίζετε - αναγράφετε αυτές τις τιμές στις λεπτομέρειες στύλων;

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφεις πάντα. Προσπάθησε βέβαια να χρησιμοποιήσεις 18/20 μπας και σωθεί λίγο η κατάσταση ή να μην έχεις αναμονές στο ισόγειο. Εγώ ενιαία σίδερα , δηλαδή από το υπόγειο μέχρι τον πρώτο όροφο δε μπόρεσα να βάλω. Αν έχει κάποιος συνάδελφος τον τρόπο ή/και φωτογραφίες θα βοηθούσε πολύ εμάς τους αρχάριους, αλλά και το συνάδελφο να γλυτώσει τους πυκνούς συνδετήρες.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα στεφανε έχει αναλυθει διεξοδικά στο παρελθόν ενδεικτικά το παρακάτω link.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=9258&page=2

 

επαναλαμβάνω την προσωπική μου άποψη μου στην οποία με τον ένα ή άλλο τρόπο συμφωνούν και άλλοι αγαπητοί ενεργοί συνάδελφοι ότι για ν'αποφύγεις τα 4Φ εντός των 60εκ, θες 60εκ+47.3Φ αναμονών δηλαδή περίπου 63.8Φ-71.3Φ. εγώ βάζω 1.50μ για ευκολία

 

@Αλέξανδρος

Εγώ ενιαία σίδερα , δηλαδή από το υπόγειο μέχρι τον πρώτο όροφο δε μπόρεσα να βάλω.
και για ποιο λόγο να το κάνεις? μακάρι να έπεφτε και όλη η οικοδομή κουστούμι. σε παραπέμπω στο παραπάνω link επίσης
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα διαβάσω και το post, μια διευκρίνηση: τα 4Φ τα ζητάει μέσα στο lo,πρέπει να πάω lo +..ή lcr+.. για να αποφύγω τα 4Φ

Link to comment
Share on other sites

τα 4Φ τα ζητάει μέσα στο lo,πρέπει να πάω lo +..ή lcr+.. για να αποφύγω τα 4Φ

 

με 1,50μ είσαι χωρίς πρόβλημα στο 99% των περιπτώσεων, εκτός ίσως κάποιων επιμήκων στύλων πλέον που βγαίνουν κοντοί που όμως τείνουν σε τοίχωμα με μηχανισμό αστοχίας όπως περιγράφω στα άνω λινκ. τελοσπάντων τότε βλέπεις και κάνεις αλλά και τότε η έννοια της κρίσιμης περιοχής σε σχέση με τα 4Φ είναι μάλλον διαφορετική.

 

διαχρονικά με το θέμα έχω ασχοληθεί πάρα πολύ και δεν μπορώ να παραβλέψω την επιεικότερη αντιμετώπιση στις αποστάσεις στην Ε39/99 αλλά και κει συνήθως κάτω από 10εκ (ειδικά με το εξασφαλισμένο άνω/κάτω όριο αστοχίας/διαρροής ελέγχεται περισσότερο πλέον το θέμα)

 

άλλωστε η πυκνότητα αυτών των μικρών αποστάσεων σκοπό πλέον έχει πρωτίστως όχι να παραλάβει την τέμνουσα αλλά να εμποδίσει τον λυγισμό εκτός του διαμήκους οπλισμού

Link to comment
Share on other sites

πάντως τα μήκη αναμονών στον πίνακα του Ιγνατάκη (μιας και χρησιμοποιούμε το manual πολλοί και πολύ τελικά) αφορούν ότι έχει εξασφαλιστει η απαίτηση των 4Φ εντός κρίσιμης.

 

άποψη μου είναι ότι οι αναμονές είναι (αυτά τα μήκη + 60εκ) ή 75Φ ή 1.50m

Link to comment
Share on other sites

.... Αν έχει κάποιος συνάδελφος τον τρόπο ή/και φωτογραφίες θα βοηθούσε πολύ εμάς τους αρχάριους, αλλά και το συνάδελφο να γλυτώσει τους πυκνούς συνδετήρες.

 

Διευκρινίζω ότι δεν είναι δική μου δουλειά.

 

 

22.jpg

 

33.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραία δουλειά με επιμονή στην λέπτομέρεια όπως άγκιστρα στην κορυφή, πυκνοι συνδετήρες στους κόμβους και επειδή η τοποθέτηση έγινε απουσία ξυλοτύπου σημαίνει ότι είναι για προσθήκη που θα κάνει στο μέλλον.

 

τουλάχιστον όταν θα ρίξει τον όροφο δεν θα'χει πρόβλημα αναμονών αφού θα κόψει όση θέλει

 

 

edit: η 2η φώτο ανατρέπει τα δεδομένα. απλά μια υπέροχη δουλειά.η κυρία από απέναντι στο μπαλκόνι που βλέπει σκέφτεται να περάσει σκοινί να κρεμάσει μπουγάδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.