Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Αναπαλαίωση παλαιού πέτρινου σπιτιού


pnum12

Recommended Posts

γεια σας είμαι ο παύλος, καινούργιο μέλος , ιδιώτης, έχω ένα σπίτι στην κεφαλονιά το οποίο είναι περίπου 200 ετών όλο πέτρα και στα παράθυρα και στις πόρτες άνωθεν έχει ξύλα (πρέκια νομίζω λέγονται). Δεν έπαθε ζημιές από το σεισμό του 1953 αλλά ο ένας τοίχος έχει κάνει μια ελαφριά κοιλιά.Μέχρι πρόσφατα κατοικούσαμε μέσα, αλλά αποφασίσαμε να του κάνουμε αναπαλαίωση.εδώ άρχισαν οι μπελάδες, ο ένας έτσι, ο άλλος αλλιώς.επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες για διευκόλυνση.τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να κρατήσω τους πέτρινους τοίχους;

θα ήθελα κάποιες πληροφορίες αν κάποιος από εσάς έχει ασχοληθεί με πέτρινα σπίτια

υπάρχει κάποιος καλός μάστορας πέτρας που να μπορεί να χτίσει σπίτι;

post-22953-131887228735_thumb.jpg

post-22953-131887228748_thumb.jpg

post-22953-13188722876_thumb.jpg

post-22953-131887228773_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για αυτό που θέλετε να κάνετε, απαιτείται οικοδομική άδεια.

Αυτό σημαίνει πως πρέπει να πάτε σε έναν μηχανικό ο οποίος και θα σας κατατοπίσει ακριβώς στο τι πρέπει να γίνει.

 

Χονδρικά μπορώ να σας πω ότι απαιτεί καθαίρεση των σοβάδων, αμμοβολή ή υδροβολή της πέτρας, αρμολόγηση κλπ κλπ κλπ

Για περισσότερες πληροφορίες ένας μηχανικός της περιοχής του έργου θα σας κατατοπίσει εκτενέστερα και περισσότερα υπεύθυνα.

 

υ.γ. Αν σας απαντήσω πως γνωρίζω τον κ. Χατζή που όμως ζει και δουλεύει στην περιοχή της Κατερίνης θα σας βοηθούσα?

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε αρκετοί που ασχολούμαστε με τέτοιου είδους κατασκευές, αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς ζητάτε. Να σας πούμε χονδρικά τι απαιτείται για να τους κρατήσετε ; Όπως είπε και ο erling, δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο νόημα γιατί απαιτούνται πολύ συγκεκριμένα (και μάλλον εξειδικευμένα σε σχέση με τις απλές επισκευές σπιτιών) βήματα για να το πραγματοποιήσετε αυτό. Γιατί δεν απευθύνεστε σε κάποιον μηχανικό της περιοχής σας ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.