Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εχω ADSL, αλλά δεν λειτουργει το σταθερό!...


nikosxeng

Recommended Posts

Εχω ADSL, αλλά δεν λειτουργει το σταθερό!...

 

προχτές με την βροχή κοπήκανε

τα σταθερά σε όλο το χωριό σχεδόν.

και το adsl μαζί.

 

μετά ήρθε το adsl, μετά το σταθερό.

 

χτες πάλι κοπήκανε όλα

τώρα ήρθε το adsl, αλλά όχι το σταθερό.

 

όλα αυτά μου φαίνονται απίστευτα.

 

τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι περίεργο. Το είχα πάθει κι εγώ πριν μερικά χρόνια όταν ακόμα είχα shared llu ΟΤΕ με Vivodi adsl. Κάπου υπάρχει ένα σπλίτερ (όχι αυτό που έχεις στο σπίτι σου-στο Α/Κ του ΟΤΕ). Χωρίζει το χάλκινο ζεύγος σου σε 2 κλάδους εκ των οποίων ένας φέρνει το σήμα της adsl από το dslam και ο άλλος την τηλεφωνία. Προφανώς έχει βλάβη ο κλάδος της τηλεφωνίας μόνο, ενώ το adsl δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο tpanag μάλλον έχει χαλάσει σπλίτερ. Τι γραμμή έχεις? pstn? isdn? Είσαι στο ιδιωτικό δίκτυο 3ης εταιρίας? Αν ανηκεις στις 2 πρωτες περιπτωσεις εχεις σπλιτερ μεσα στο σπιτι σου, πιθανον να εχει χαλασει. Ρωτα τον τοπικο οτε τι γινεται, τιποτα γειτονες αν εχουν αυτοι τηλεφωνο ή μονο εσυ εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εεεε, μμμμ, δε λέω ότι δεν υπάρχουν σαϊνια εδώ μέσα αλλά δεν πας και από adslgr.com μεριά? Σε παλιά προβλήματα είχα βρει εκεί πολλούς ''ομοιοπαθούντες''.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σου πω τι έπαθα εγώ , έβαλα adsl με hol (το πακέτο Lite με επιδότηση 50%).Mπορούσα να τηλεφωνήσω από το σταθερό αλλά δεν μπορούσαν να με πάρουν τηλέφωνο.Όταν τηλεφωνούσα εγώ εμφάνιζε άλλο αριθμό τηλεφώνου.Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και έληξε το θέμα.Προφανώς κάποιος είχε μπερδέψει τα καλώδια σε κάποιο τηλεφωνικό κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σου πω τι έπαθα εγώ , έβαλα adsl με hol (το πακέτο Lite με επιδότηση 50%).Mπορούσα να τηλεφωνήσω από το σταθερό αλλά δεν μπορούσαν να με πάρουν τηλέφωνο.Όταν τηλεφωνούσα εγώ εμφάνιζε άλλο αριθμό τηλεφώνου.Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και έληξε το θέμα.Προφανώς κάποιος είχε μπερδέψει τα καλώδια σε κάποιο τηλεφωνικό κέντρο.

 

Μπα μάλλον όχι. Απλά δεν είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία της φορητότητάς σου με αποτέλεσμα να μην έχεις εισερχόμενες και όταν καλούσες έβγαινε υποθέτω προσωρινό νούμερο της hol που σου είχε αποδοθεί για να μη μείνεις εντελώς χωρίς τηλέφωνο, μέχρι να μεταφερθεί το δικό σου στη hol.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.