Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία υπόγειας εισόδου-εξόδου χώρων στάθμευσης


Recommended Posts

Σε ανηφορικό οικόπεδο με υψομετρική διαφορα 10μ από τον δρόμο ως το τέρμα του οικοπέδου θέλω να κάνω δύο κτίσματα (μεζονέτες) σε δύο στάθμες (+3 και +6 μ. από τον δρόμο)

 

Στο δεύτερο οικόπεδο (το μέσα) ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει υπόγεια την πρόσβασή του στο παρκινγκ του προκειμένου να μην χάσει κήπο και να μην έχει ορυγμα (το πάρκινγκ θα είναι υπόγειο και εντός του περιγράμματος του κτιρίου).

 

Το οικόπεδο είναι στους Θρακομακεδόνες Αττικής και έχει ειδικούς όρους δόμησης ένας εκ των οποίων λέει ότι το υπόγειο δεν μπορεί να εξέρχεται του περιγράμματος του κτιρίου.

 

Το Αρθρο 17 παρ. 6. του ΓΟΚ λέει:

 

Αρθρο 17 παρ. 6.

Σε περιπτώσεις ανηφορικών οικοπέδων, προκειμένου να αποφευχθεί η δημιουργία ορυγμάτων, επιτρέπεται, ύστερα από έγκριση της Ε.Π.Α.Ε., η κατασκευή ενός χώρου στάθμευσης ή εισόδου-εξόδου χώρων στάθμευσης κάτω από την επιφάνεια των προκηπίων. Ο χώρος πάνω από τις κατασκευές αυτές πρέπει να φυτεύεται.

 

Η ερώτηση λοιπόν είναι αν μπορεί να γίνει αυτή η υπόγεια είσοδος έξοδος η οποία θα φτάνει στο υπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τον ΓΟΚ γίνεται

 

αναρωτιέμαι πως ερμηνεύει τους ειδικούς όρους δόμησης η αρμόδια Πολεοδομία

οπότε κάνεις ερώτηση με την επλίδα να υπάρχει καμμία εγγύκλιος για σίγουρα

 

δες και τι έχουν κάνει οι γείτονες

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης έχουν αλλάξει εδώ και λίγο καιρό και δεν έχω δει αντίστοιχη πρόσφατη περίπτωση .

 

Οι γείτονες έχουν κάνει τοιχία στην πρόσοψη 3μ. και από εκεί κάτω έχουν γκαράζ (αλλά αυτοί έχουν χτίσει πιο παλιά) .

Βέβαια έχουν και στην πρόσοψη 3μ. υψομετρική διαφορά από τον δρόμο.

Εγώ δεν έχω ξεκινάω από το +0.5μ. και φτάνω +10.8μ.

 

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.