Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή bar στο προκήπιο


Recommended Posts

Γεια σας ,γεια σας,

Πελάτης μου ιδιοκτήτης cafe-bar σε κτιριο με ισόγειο και έναν όροφο,όπου και ο όροφος είναι δικός του,έχει πρόθεση να κατασκευάσει bar στο ανοιχτό προκήπιο του καταστήματος του.Σε μια πρώτη επαφή με την πολεοδόμια η απαντηση ήταν αρνητική.Διαβάζοντας το σχετικό άρθρο του ΓΟΚ(17 του 1985),δεν αναφέρει πουθενα για τι κατασκευές επιτρέπονται στα προκήπια,άλλα αναφέρεται μόνον στους ακαλύπτους χώρους.

Έχει κανεις σας απόψη για το τι γίνεται σε αυτές τις περιπτωσεις δηλ. αν επιτρέπεται και αν απαιτειται άδεια,τι είδους θα είναι αυτή,κ.τ.λ?

Στο αρθ.17 αναφέρει ότι επιτρέπονται στοιχεία προσωρινής παραμονής (πάγκοι, τραπέζια), άθλησης και παιχνιδότοπων.

Κάτι τέτοιο δεν μπορώ να ισχυριστώ και εγώ επί της ουσίας? Ότι δηλ. το bar είναι πάγκος με χρήση προσωρινής διαμονής?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο - 8 Κάλυψη του οικοπέδου

2. Ο υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου αφήνεται σε επαφή, με ένα ή περισσότερα όρια του οικοπέδου, έχει διαστάσεις τουλάχιστον Δ (όπως ορίζεται στο άρθρο 9, παρ.1) και πρέπει να είναι προσπελάσιμος από τους χώρους κοινής χρήσεως του κτιρίου.

Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου θεωρείται και η επιφάνεια του προκηπίου η επιφάνεια της στοάς όταν κατασκευάζεται χωρίς υποστηλώματα, σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 15, εφ όσον δεν κατασκευάζονται όροφοι πάνω από την επιφάνεια αυτή, καθώς και η επιφάνεια που προκύπτει από την τυχόν υποχώρηση του κτιρίου από την οικοδομική γραμμή, ανεξάρτητα από το βάθος της.

άρα το προκήπιο είναι ακάλυπτος χώρος

--------

και εγώ το bar ως στοιχείο προσωρινής παραμονής θα το έδειχνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.