Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ακανόνιστες πλάκες ή laminate πάτωμα


antonis_n

Recommended Posts

Καλησπέρα

θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω.

Έχω στο σπίτι ένα υπόγειο (60 τμ) στρωμένο με τσιμεντοκονία την οποία την έχω περάσει από πάνω με αστάρι νέφτι και τσιμεντόχρωμα.

Σκέφτομαι τώρα να το στρώσω είτε με ακανόνιστες πλάκες (Καβάλας) είτε με laminate (ένα φτηνό που έχω βρει το LEROY MERLIN).

Με δεδομένο ότι ο χώρος θα χρησιμομοποιείται ως αποθήκη και χώρος αναψυχής, μπορείτε να μου δώσετε απαντήσεις στις ακόλουθες ερωτήσεις:

1. Υπάρχει πρόβλημα υγρασίας στην περίπτωση του laminate;

2. Που μπορώ να βρω πλάκες Καβάλας ή Καρύστου, σε τι τιμές και με τι κόστος τοποθέτησης; (ψάχνοντας στο internet δεν βρήκα και πολλά στοιχεία)

3. Η τοποθέτηση των πλακών μπορεί να γίνει από ερασιτέχνη (εμένα δηλαδή) με λίγες γνώσεις από οικοδομικά;

Οποιαδήποτε απάντηση θα μου ήταν πολύ χρήσιμη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

σε βάθος χρόνου και λαμβάνοντας υπ΄όψιν το γεγονός ότι στην αποθήκη θα αποθηκεύεις και βαριά αντικέιμενα οι πλάκες θα είναι πιο ανθεκτικές.

το θέμα της υγρασίας επηρεάζει περισοτερο το laminate αλλά δεν αφήνει και ανεπηρέαστες τισ πλάκες.

προσωπικά δεν μπορ'ω να ξέρω αν μπορείς να τοποθετήσεις τισ πλάκες μόνος σου ( και δεν μπορεις να θεωρηθείς ερασιτέχνης από την πρώτη φορά - περισοτερο αδαή σε αποκαλούσα) καθε τέχνη έχει τισ δυσκολιές τις,και σε αυτήν την περίπτωση μια απο τις σημαντικότερες (αλλά 'οχι η μοναδική) είναι να τοποθετήσεις τισ πλάκες "αλφάδι" = επίπεδες έτσι ώστε να μην εξέχουν και περπατώντας σκουντουφλάς πάνω τους.

περισότερο εύκολο θα σου φανεί να τοποθετήσεις το laminate παρά τισ πλάκες.

 

δεν αναφέρεις περιοχή που είσαι επομένως ειναι λιγο άτοπο να σε βοηθήσουμε ννα βρείς πλάκες γιατί η μεταφορά τους θα σε επιβαρύνει ανάλογα...

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, δεν αναφέρεις περιοχή οπότε θα είναι αδύνατον να σε συμβουλέψουμε που να πάς να βρείς τα υλικά. Πήγαινε στην κοντινότερη οικοδομή της περιοχής σου και ζήτα την διευθηνση μιας μάντρας υλικών, τον επιβλέποντα μηχανικό. Φυσικά θα στην δώσει.

Τώρα όσον αφορά την τοποθέτηση μόνος σου. Εσύ παίρνεις την απόφαση εσύ και την ευθήνη.

Οσον αφορά την συμπεριφορά στην υγρασία, λογικά, το laminate θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα. (Οσον αφορά το laminate merlin klp) Να ξέρεις ότι το φτηνό πράγμα, τελικά, το πληρώνεις πιο ακριβά.

Εγώ θα ήθελα να σε διαφωτίσω και για άλλα είδη πατώματος που υπάρχουν, όπως το βιομηχανικό μπετόν, όπου είναι και το οικονομικότερο και επίσης πλάκες που όταν πάς σε μια μάντρα με υλικά θα διαλέξεις μιά της επιλογής σου.

Link to comment
Share on other sites

το πιο φτηνό είναι το πλακάκι και έχει εξαιρετική αντοχή και μεγάλη ποικιλία

 

μόνη μου δε θα έκανα καμμία τοποθέτηση τα χρήματα που θα γλιτώσεις από την ερασιτεχνική τοποθέτηση θα τα πληρώσεις σε κακοτεχνίες

Link to comment
Share on other sites

εποξειδική βαφή σίγουρα είναι πολύ πιο εύκολη στην τοποθέτηση ,

αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα είναι τελείως διαφορετικό από πλακάκι ή πέτρα ή οτιδήποτε άλλο.

προσωπικά δεν θα το προτιμούσα για αισθητικούς και μόνο λόγους.

 

χάρης

 

συμφωνώ myri απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

το βιομηχανικό μπετόν είναι καλύτερο. Κόστος που δεν θα ξεπεράσει τα 5 ευρώ και εργατικά όσο το πλακάκι και λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.