Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιότητα Εθνικού Κτηματολογίου


Recommended Posts

απο tpanag

Δε θα ήταν ίσως καν ηθικό αν και δέχομαι ανήθικη και ανεξήγητη επίθεση
.

δεν σου έκανα προσωπικη επιθεση,δεν έχω τίποτα μαζί σου.

Απλά φασιστικές συμπεριφορές μου ανακατέβουν το στομάχι.και ο φασισμός δεν έχει πεθάνει-απλά έχει μεταμορφωθεί σε λαιτ-σφάξιμο με το βαμβάκι.

Καί το να κάνουμε ένα Κτηματολόγιο όπως να είναι "επειδή συμφερει οικονομικά τον κλάδο" και άσε τον αλλο να ξοδέψει 5000 ευρω να ξανααποκτήσει το ελαιόκτημα του

πού κανει 500,είναι ξεκάθαρα ΦΑΣΙΣΜΟΣ.

Και τα κ****** αυτά ,που αρθρογραφούν ε**** κιόλας περι αυτού ,θα με έχουν αντιμέτωπο τους.Αν δεν είσαι ένας απο αυτούς,δεν έχω πρόβλημα να σου ζητήσω συγνώμη.Αν είσαι όμως ,και λίγα σου είπα καί θα έχει συνέχεια.

Σημειωτέον οτι ασχολούμαι αποκλειστικά με διορθώσεις κτηματολογίου-δηλαδη αυτη η κατασταση με υπερσυμφέρει.Ομως προτιμώ να πουλώ σουβλάκια παρά να είμαι τσιμπούρι

που πίνω το αίμα.

Οι Τοπογραφοι της περιφερειας θελουμε να ζουμε απο την δουλεια μας αξιοπρεπώς,αλλα να κάνουμε εργο χρησιμο και παραγωγικό.ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ δεν θελουμε να είμαστε.

 

Παρακαλώ να εκφράζεστε ΚΟΣΜΙΑ,επίσης να χρησιμοποιείτε την επεξεργασία γιατί τα συνεχόμενα μηνύματα απαγορεύονται ,ευχαριατώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε tpanag δεν είχα πρόθεση τουλάχιστον εγώ να επιτεθώ σε συνάδελφο αφού τιμώ την εργασία κάθε συναδέλφου όπου και αυτή αν γίνεται την οποία θεωρώ σημαντική Τις απόψεις μου καταθέτω και γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να εφαρμοστούν.Οσο αναφορά

τις αποδείξεις έχω ξαναγράψει ότι κάνω αγώνα να κόψω το πλήρες ποσό της αμοιβής όταν πρόκειται για ιδιώτη αφού δεν πληρώνουν το ΦΠΑ για αυτό πιστεύω ότι πρέπει να κατοχυρωθεί στα τοπογραφικά για συμβόλαιογραφικές πράξεις η αμοιβή μεσω τραπέζης και με το ΤΕΕ .Αυτό πιστεύω ότι συμβαίνει σε πολλούς συναδέλφους Πάντως αυτή η αμοιβή (160 +ΦΠΑ) δεν ισχύει όμως φυσικά δεν μπορεί η αμοιβή να ξεπερνά τις οικονομικές δυνατότητες ενός μισθωτού και να προκαλεί το κοινό αίσθημα Συμφωνώ μαζί σου ότι χρειάζονται κοινοί αγώνες για την κατοχύρωση των δικαιωμάτων μας.Απλώς και εγώ όπως πολλοί συνάδελφοι οργιζόμαστε για την κατάσταση της χωρας μας όσο αναφορά την έλλειψη κτηματολογίου στην Ελλάδα , που το πρώτο που κάνει ένα κράτος μόλις ιδρυθεί είναι κτηματολόγιο και εδώ επειδή τα συμφέροντα δεν θέλουν (η Εκκλησία είναι ο αργηγός) να έχουν περάσει 186 χρόνια υπάρξης του Ελληνικού κράτους και να μην υπάρχει στοιχειωδώς πέρα από τις περιοχές που κατέχονταν από άλλο έθνος και εκεί έχει εγκαταληφθεί εδώ και χρόνια (Κω - Ρόδος κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Tωρα πως με την μετροτραπαιζα αποτύπωσαν την Μυτιληνη ολοσωστα το 1923 και το

2000 και κάτι τέθηκε προς χρήσι κάτι πού σε κάνει να τραβάς τα μαλιά σου,αυτό μάλλον

θα το εξηγήσει η ιστορία της τοπογραφίας στο μέλλον.Αλήθεια οι νεώτεροι γνωρίζουν την μετροτράπεζα?

 

απο tpanag

για να συλλέξω την αναγκαία εμπειρία για το κάτι παραπάνω ...λίγο πριν τη σύνταξη έστω.

για να δης πάντως οτι δεν έχω κάτι προσωπικό αφενός καί λόγω της εμπειρίας που θα

έχεις αποκτήσει,σε προσκαλώ να προλογήσεις το βιβλίο που ετοιμάζω,με τίτλο "ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΤΟΥ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ"

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στούς συναδέλφους.Από τόσους που μπήκαν στο θέμα αυτό ,4-5 μόνο μας ενημέρωσαν γιά την ποιότητα του κτηματολογίου στην περιοχή τους

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 44 ποστς θα μπω και γω να πω την άποψή μου και να μεταφέρω την εμπειρία μου.

Κατ' αρχή αγαπητέ συνάδελφε parist43, θα απαιτήσω να είσαι κοσμιότερος στις εκφράσεις σου προς τους συναδέλφους. Αν έβλεπα πρώτος το ποστ που έφαγες κίτρινη κάρτα να είσαι σίγουρος ότι από μένα θα ήταν κόκκινη.

Θα ήθελα να σου πω ότι ΔΕΝ είναι δίκαιο να τσουβαλιάζεις όλες τις εταιρίες και όλους τους συναδέλφους που δούλεψαν στην πρώτη προσπάθεια να στηθεί το Εθνικό Κτηματολόγιο. Αν η συγκεκριμένη εταιρία τα έκανε @@@@@ στο νησί σου, δε σημαίνει ότι έτσι είναι παντού στην Ελλάδα.

Θα μεταφέρω την εμπειρία μου που απέκτησα ως νέος 5ετούς εμπειρίας τοπογράφος τη περίοδο 1999~2001 σε περιοχή που δεν θα ονομάσω γιατί πολλοί θα καταλάβουν και την ταυτότητά μου.

Στη μελέτη των συγκεκριμένων ΟΤΑ συμμετείχαν 2 εταιρείες.

Φίλε parist, αρνούμαι να με ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ εμμέσως και μένα και την εταιρεία που δούλευα γιατί η δουλειά που παραδώσαμε ήταν κατά 95% ΣΩΣΤΗ, βάζοντάς μας στο τσουβάλι με τα μπάζα!!!. Γιατί ήταν μια δουλειά που έγινε με ευσυνειδησία, συνέπεια, τηρώντας τις αρχές της ειδικότητας και τις προδιαγραφές που είχαν τεθεί!!!

Δε θα ξεχάσω όταν άρχισα την κτηματογράφηση χειμώνα του 1999 σε ένα ορεινό χωριουδάκι με μεγάλη όμως κτηματική περιφέρεια, να γυρνάω στις 5μμ (από το πρωί στις 7:30) περπατώντας με το συνάδελφο εμπειροτέχνη (ναι τον αποκαλώ συνάδελφο και του το αποδίδω 100% γι αυτά που περάσαμε και για τη δουλειά που έκανε μετέπειτα... ανώτερη των μηχανικών που αναφέρεις) και τον παλαιό αγροφύλακα που χρησιμοποιούσαμε (επ αμοιβής φυσικά) ως οριοδείκτη.... μέσα στις ΛΑΣΠΕΣ, το χιόνι και τη βροχή εννίοτε με τον ορθοφωτοχάρτη πάνω στον ταμπλά.... κλείνοντας τα πολύγωνα των γεωτεμαχίων και αναγράφοντας μέσα το νούμερο της πρόχειρης κτηματογράφησης. Δεν θα ξεχάσω που πολλές φορές δεν μπορούσα να γράψω εγώ το νούμερο και ο συνάδελφος το όνοματεπώνυμο του φερόμενου ιδιοκτήτη από το κρύο!!!! Δε θα ξεχάσω που πολλές φορές το τζίν που έβγαζα το βράδυ ... το πρωί ήταν ΠΗΛΙΝΟ από την στερεοποίηση της λάσπης στα πατζάκια ως το γόνατο!!!.

Δε θα ξεχάσω τις αμέτρητες αυτοψίες (>5000) που διενέργησα κατά τις περιόδους συλλογής δηλώσεων και αναρτήσεων με τις ενστάσεις. Είχα φθάσει σε σημείο να ανοίγω την ορθοφωτο στη μέση του ελαιώνα και μέσα σε 2' να έχω εντοπίσει την ΑΚΡΙΒΗ ΘΕΣΗ μου κάνοντας image matching αυτού που έβλεπα στη φωτό με το περιβάλλον μου. Και φίλε parist .... ΠΕΡΠΑΤΑΓΑ την περίμετρο των ελαιοχωραφων σημειώνοντας την στην ορθοφώτο. Ή την αποτύπωση - διόρθωση των φ/γ διαγραμμάτων στα γεωτεμάχια με υλοποιημένα όρια, ένα ολόκληρο χειμώνα με κορδελλομετρήσεις......

Λάθη σίγουρα έγιναν τα περισσότερα από τις συναδέλφους (ΑΤΜ και όχι αποφοίτους λυκείου) στο γραφείο όταν με κρύο ή με ζέστη αυτές μέσα στις συνθήκες a/c, μερικές φορές με... ελαφρά τη καρδία ... τράβαγαν την γραμμή του ορίου που εμενα μου είχε βγεί η ψυχή να σκαρφαλώσω (καπνιστής γαρ) .... μια σειρά ελιές παραμέσα γιατί δεν μπήκαν ποτέ στο κόπο να τους βγούν τα μάτια να μετρήσουν σε πόσες σειρές ελιές είχα κόψει το όριο!!!

Λάθη γίνανε τουλάχιστο στη αρχή γιατί η ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΑ των ιδιοκτητών τους έκανε να μου δείχνουν κατιτίς παραπάνω λες και εγώ θα τους κατωχύρωνα την επιθυμητή καταπάτηση! Στη πορεία έμαθα να ξεχωρίζω και τα όρια από τη διαφορετική άρωση αλλά και από το πως ήταν κλαδεμένα διαφορετικά όμορα χωράφια.... και τους έριχνα "πόρτα" έως ότου συμμορφώθηκαν γιατι αυτά συζητιούνταν στα καφενεία το βράδυ.....

Δε μπορώ όμως και να ξεχάσω την άλλη συννανάδοχο εταιρία που ΔΕ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΚΟΠΟ (ούτε και στα έξοδα) να στείλει ούτε τοπογράφους για κτηματογράφηση ούτε για τη συλλογή των δηλώσεων, την οποία την ανέθεσε σε ντόπιους που είχε προσλάβει. Απόφοιτους λυκείου φυσικά...... Και φυσικά το αποτέλεσμα που παρέδωσε αυτή η εταιρία .... ήταν ανάλογο με αυτό στο δικό σας νησί. Εγώ πολλές φορές τότε γ..σταύριζα και έλεγα πως αν το είχα αναλάβει με τα μέσα και τις γνώσεις που είχα τότε (όχι τις τωρινές) θα ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙ ΠΑΠΑΔΕΣ!!!.

Κι όμως φίλε parist αυτή η εταιρία που ομολογουμένως και από μέσα στην Κτηματολόγιο ΑΕ αλλά και από άλλους μελετητές έκανε α@@@##@ δουλειά ... (η αξία της μελέτης που παρέδωσε ήταν όση και του χαρτιού που ξοδεύτηκε κατ' εμέ) ..... επειδή έχει ΓΕΡΟ ΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ και πλακώνει τις αγωγές και τις ενστάσεις....... συνεχίζει να πέρνει δουλειές.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΜΗ ΤΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΖΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

απο GRTOPO :Φίλε parist, αρνούμαι να με ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ εμμέσως και μένα και την εταιρεία που δούλευα γιατί η δουλειά που παραδώσαμε ήταν κατά 95% ΣΩΣΤΗ, βάζοντάς μας στο τσουβάλι με τα μπάζα!!!. Γιατί ήταν μια δουλειά που έγινε με ευσυνειδησία, συνέπεια, τηρώντας τις αρχές της ειδικότητας και τις προδιαγραφές που είχαν τεθεί!!!

Συμφωνώ και επαυξάνω και σου δίνω συγχαρητήρια.

Δεν νομίζω ότι αναφέρθηκα σε όλο το Κτηματολόγιο της Ελλαδας.Γιαυτό το λόγο άνοιξα αυτό το post ,για να φανή επιτέλους τι συμβαίνει σε όλη την Ελλάδα και όσοι έκαναν καλά την δουλειά τους να πάρουν συγχαρητήρια.Αν πάλι κάπου γενίκευσα τοτε ζητάω

δημόσια ΣΥΓΝΩΜΗ ,αλλά μόνο από όσους έκαναν καλά την δουλειά τους.

Επίσης δεδομένου ότι 1)τα λάθη είναι ανθρώπινα .2)το ότι εδώ

έχουμε να κάνουμε με συναδέλφους 3)τα λάθη οπως αναφέρθηκε συμφέρουν τον κλαδο

θα ειχα πολύ πιο ήπιους τόνους .Αυτό όμως που με εξοργίζει είναι ότι παρόλο που κάποιοι γνωρίζουν την πραγματική κατάσταση,επιμένουν και μάλιστα αρθρογραφόντας δημόσια,ζητώντας να συνεχιστεί αυτή η απαράδεκτη κατάσταση και αδιαφορώντας για τίς

τραγικές κοινωνικές συνέπειες των αποτυχημένων εγχειρημάτων .

Επίσης απαράδεκτη είναι η στάση της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε. ,που χωρίς να ελέγξει εξονυχιστικά και ουσιαστικά τίς μελέτες ,τίς βάζει σε εφαρμογή φέρνοντας κυριολεκτικά τον όλεθρο.

Και πάλι συγχαρητήρια καί παρακαλούντε ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι να στείλουν

ανταποκρίσεις απο την περιφέρεια τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενημερωτικά για το Εθνικο Κτηματολόγιο στην Λεσβο

αποσμασμα απο Εφημεριδα ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ Λεσβου 16-12-2009

Ο Βουλευτής Λέσβου Σπύρος Γαληνός, με ερώτησή του στη Βουλή προς την αρμόδια Υπουργό ζητούσε τη λήψη άμεσων μέτρων, ώστε να προστατευθούν οι πολίτες, που ενώ αποδεδειγμένα δήλωσαν στο Εθνικό Κτηματολόγιο τα πραγματικά στοιχεία των ιδιοκτησιών τους, αυτά καταχωρήθηκαν λανθασμένα.

Όπως ενημερώθηκε από την αρμόδια Υπουργό Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής Τίνα Μπιρμπίλη, ήδη διερευνώνται οι συνθήκες και τα στοιχεία που υποβλήθηκαν κατά την κτηματογράφηση, οι τίτλοι που προσκομίσθηκαν και κάθε άλλο στοιχείο, ώστε να εξετασθεί η δυνατότητα διοικητικής αποκατάστασης των σφαλμάτων της κτηματογράφησης και να αποφευχθεί η τακτοποίηση μέσω της δικαστικής οδού

Σημείωση προσωπικη :Ο Βουλευτής Λέσβου Σπύρος Γαληνός ανηκει στην ΝΔ

Βεβαια κατα την προσωπική μου αποψη τίποτα δεν προκειτε να αλάξει-το δούλεμα που πεφτει είναι χοντρό,ειδικα δε στο θεμα του Κτηματολογίου το σημερινό κυβερνητικό κομα θα πρεπει να ντρέπεται-γιατι ερωτησεις στην βουλη δεν κατεθεσε οταν ήταν αντιπολίτευση-αντίθετα οταν κυβερνηση ηταν η ΝΔ ερωτήσεις (προς τιμή τους)

εκαναν o τοτε βουλευτής της ΝΔ Γιανης Γιανέλης και

ο βουλευτης του ΚΚΕ Σταυρος Σκοπελίτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.