Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιότητα Εθνικού Κτηματολογίου


Recommended Posts

προς parist45

συνάδελφε προσυπογράφω όσα γράφεις και πραγματικά με συγκίνησες γιατι και εγώ παρόλο που δεν βρίσκομαι σε ακριτική περιοχή όπως εσύ , διαπιστώνω τα ίδια πράγματα σχετικά με την επιβίωση των ανθρώπων στην περιφέρεια Όλα αυτά τα προβλήματα που εμφανίζονται σε κάθε τομέα της οικονομική ζωής της πατρίδας μας χωρίς να αποτελεί εξαίρεση και το εθνικό κτηματολόγια οφείλονται στο τρόπο ανάπτυξης της χώρας μας που γίνεται μόνο για τα μεγάλα αστικά κέντρα (κυρίως αθήνα) όπου συνεχώς αυξάνονται και οι αποφάσεις παίρνονται από εκεί από διάφορους καρεκλοκένταυρους που δεν τους ενδιαφέρει τι γίνεται παραπέρα Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές είναι αδιανόητο για μένα επιστήμονες που γεννήθηκαν στην περιφέρεια να φεύγουν από το τόπο καταγωγής τους (να μην δίνουν τον αγώνα της ανάπτυξης στο τόπο τους) και να πηγαίνουν στην Αθήνα για την <κονόμα> και τις περισσότερες ευκαιρίες και να γίνονται μέρος της παραπάνω λογικής που αναφέρει και ο parist45

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

τώρα μόλις έμαθα ότι έχει σταλεί επιστολή στον Υπουργό Δικαιοσύνης ,διαφάνειας καί ανθρωπίνων δικαιωμάτων αλλά καί στον ίδιο τον κ Πρωθυπουργό,απο την ΈΝΩΣΗ Ξενοδόχων Λεσβου,για τα προβλήματα του Εθνικού Κτηματολογίου στη Λεσβο καί ζητείται η παρέμβαση τους

Link to comment
Share on other sites

Ο arist43 έχει μεγάλω δίκαιο. Το πρόβλημα όμως δεν είναι μόνο στη Λέσβο. Ειπάρχει π α ν τ ο ύ, σε όλη την Ελλάδα. Στα Βασιλεικά Θεσ/νίκης το πρόβλημα είναι τεράστιο . Στο Ν. Σέρρων απερίγραπτο. Οι συνάδελφοι του δήμου Σερρών, από όσα γνωρίζω σύκωσαν τα χέρια. Γελάνε οι δικηγόροι, και έχουν δίκαιο. Κάνουν όμως χρυσές Δουλειές.

Περίπτωση στα Βασιλεικα: χωράφι περίπου 3500 μ2 το κατέχουν τα τελευταία 30 χρόνια δύο αδέλφια (περίπου από 12,5μ*94μ) ο καθένας. Το ένα τμήμα εχει μέσα ελιές 30 χρόνων (3 αράδεςπου φαίνονται στις αεροφώτο.) Στα τ.δ. των δηλώσεων ιδιοκτησίας που κατέθεσαν οι ιδιοκτήτες φαινόταν η πραγματική κατάσταση κ α θ α ρ ά. Το κτηματολόγιο τους έδωσε ότι ήθελε!!! Τον ιδιοκτήτη του χωραφιού χωρίς τα δένδρα τον έδωσε τμήμα στο δρόμο (35μ*47μ) και τον ιδιοκτήτη με τα δένδρα το τυφλό πίσω (35μ*47μ) Το κτημ. τα χώρισε με κάθετη γραμμή στη μέση. Τρέχουν τώρα οι ιδιοκτήτες να το φέρουν στην πραγματική τους θέση. Μας κατηγουρούν οι πολίτες ότι τα κάνουμε έτσι, για να έχουμε δουλειά. Ασχολήθηκα με πολλές περιπτώσεις και εβγαλα το συμπέρασμα πως αυτές οι δουλειές δεν έγιναν απο τοπογράφους κάθε βαθμίδας. Εγινε απο μαθητές,... υδραβληκούς... Το πρόβλημα θα γίνει έντονότερο όταν περάσει η πενταετία! ;

Link to comment
Share on other sites

αν περάσει η πενταετία απλά θα γίνει το μεγάλο μπαμ.καθόσον δεν θα μπορούν πλέον να γίνουν διορθώσεις και σύμφωνα με εκτιμήσεις μου τουλάχιστον το 70% ΔΕΝ θα έχει διορθωθεί.τότε να δούμε αν το κτηματολόγιο είναι ζωντανός οργανισμός η πυριδιταποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είχε γίνει από το κράτος και όχι από ιδιώτες .

 

Όπως οι παλιές διανομές και αναδασμοί που τόσο τις εκτιμάμε τώρα, με αυτά που βλέπουμε απτό κτηματολόγιο .

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές είναι αδιανόητο για μένα επιστήμονες που γεννήθηκαν στην περιφέρεια να φεύγουν από το τόπο καταγωγής τους (να μην δίνουν τον αγώνα της ανάπτυξης στο τόπο τους) και να πηγαίνουν στην Αθήνα για την <κονόμα> και τις περισσότερες ευκαιρίες και να γίνονται μέρος της παραπάνω λογικής που αναφέρει και ο parist45

 

Επειδή δεν καταφέρνουμε να ανταγωνιστούμε τους "συναδέλφους" που υπογράφουν εξαρτημένα τοπογραφικά έναντι ...160€+ΦΠΑ (όπως συμβαίνει στην πανέμορφη κατά τα άλλα, πόλη σου-πόσοι να είστε; 2-3; Να έρθει και 4ος τι θα γίνει; Θα φτάσει 10 ευρώ η τιμή και ένα καρτοκινητό δώρο; ), αναγκαστήκαμε να μείνουμε στην Αθήνα. Εγώ σου προτείνω πάντως να έρθεις να "κονομήσουμε" μαζί. Δουλεύοντας σαν ...ωρομίσθιοι, περιμένοντας επί μήνες πολλούς να πληρωθούμε και προσδοκώντας να αποκτήσουμε απλά την εμπειρία που ίσως χρειαστεί και αναγνωριστεί, αν ποτέ γίνουμε σοβαρό κράτος και σοβαρός κλάδος που θα διεκδικεί (και θα παίρνει) τα αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα απο thomas

Όπως οι παλιές διανομές και αναδασμοί που τόσο τις εκτιμάμε τώρα, με αυτά που βλέπουμε απτό κτηματολόγιο

 

και στην Μυτιλήνη στην αποτύπωση του 1920 και κάτι -που έγινε με την μέθοδο της μετροτραπέζης-δεν βρίσκεις λάθος.

στην αποτύπωση της δεκαετιας του 70 ,βρίσκεις αρκετα.

στο κτηματολόγιο του 21ου αιώνα τραβάς τα μαλιά σου

ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

εγώ το μόνο πού έχω να πώ είναι ότι κακώς σου αφαιρέσανε την υπογραφη που είχες

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε tpanag δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφού υπάρχουν τόσα προβλήματα λοιπόν και στην Αθήνα γιατί οδηγούνται όλοι εκεί ειδικά οι ΑΤΜ που η ειδικότητά μας σαν αγρονόμοι αφορά κυρίως την περιφέρεια. Εγώ είμαι ένας από αυτούς που το έκανα πράξη και έφυγα από την πρωτεύουσα όπου γεννήθηκα.Να ξέρεις ότι όπου οι μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων εργάζονται αυξάνει και η δουλειά (μέσω της ανάπτυξης) αν και δυστυχώς η υπεραξία από την ανάπτυξη καταλήγει στο κράτος των Αθηνών που την διαχειρίζεται αυτό και όχι η τοπική κοινωνία όπως έπρεπε να είναι.Αν και δεν δεν πρέπει να τα βλέπουμε όλα σαν χρήμα και κέρδος στην εργασίας μας σου αναφέρω ότι τουλάχιστον εγώ και οι περισσότεροι συνάδελφοι που δραστηριοποιούνται στην περιοχή μου, ακολουθούμε τον κώδικα δεοντολογίας και στις αμοιβές (η τιμή που ανάφερες δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση)Όμως π.χ. γνωρίζω (στην περιοχή μου) συνάδελφο Αρχιτέκτωνα που έδιωξε από το γραφείο του πελάτη που ήθελε να κάνει κτίριο που δεν ταίριαζε στην αρχιτεκτονική της περιοχής και έχω δουλέψει χωρίς να πληρωθώ άμεσα για μεροκαματιάρη κτηνοτρόφο προκειμένω να τον βοηθήσω στο να αναπτύξει την δουλειά τουΓια αυτό λοιπόν συνάδελφε θα σου έλεγα αν είναι έτσι τα πράγματα όπως μου τα λές να φύγεις και εσύ όπως πολλοί άλλοι Αθηναίοι Νομίζω το σύνθημα που είχα διαβάσει στην πανεπιστημίου σαν φοιτητής <εξω οι βλάχοι από την Αθήνα> αν γινόταν πράξη θα είχαμε μια άλλη καλύτερη Ελλάδα όμως κυρίως η άρχουσα τάξη και οι λίγες οικογένεις που ελέγχουν την Ελλάδα δεν το θέλουν εδώ και δεκαετίες γιατί θέλουν στρατιές Παναθηναικών ολυμπιακών Αεκ και υποταγμένων εργαζομένων.Πιστεύω ότ και το θέμα της μη δημιουργίας Εθνικού κτηματολογίου στην Ελλάδα αφενώς είναι ταμπέλα για το πόσο σοβαρό κράτος είμαστε και κυρίως θέμα πολιτικό Αμφιβάλλω σοβαρά στο αν ποτέ ολοκληρωθεί και στο αν τα λάθη και η προχειρότητα είναι εσκεμμένη για να μην γίνει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

αρχικα απο thomas

 

και στην Μυτιλήνη στην αποτύπωση του 1920 και κάτι -που έγινε με την μέθοδο της μετροτραπέζης-δεν βρίσκεις λάθος.

στην αποτύπωση της δεκαετιας του 70 ,βρίσκεις αρκετα.

στο κτηματολόγιο του 21ου αιώνα τραβάς τα μαλιά σου

ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

εγώ το μόνο πού έχω να πώ είναι ότι κακώς σου αφαιρέσανε την υπογραφη που είχες

 

Τα συστατικά για ένα άρτιο τοπογραφικό αποτέλεσμα είναι :

 

1) Τοπογράφοι που αγαπούν αυτό που κάνουν και όχι μάνατζερ-τοπογράφοι που πάνε στυγνά για το χρήμα.

2) Υπάλληλοι που έχουν άμεση σχέση με την τοπογραφία και όχι κάθε άσχετος.

3) Μετρήσεις στο πεδίο . Αν δε βγεις έξω να δεις τα όρια και να τα κουβεντιάσεις με τους ιδιοκτήτες να μπεις στη λογική τους, δουλειά δε γίνετε .

 

Τώρα αν το κράτος δίνει 5 δεκάρες και θέλει Κτηματολόγιο(για τα μάτια) , προφανώς και θα βρεθούνε και 5 Τοπογράφοι που θα φτιάξουν Κτηματολόγιο για 4 δεκάρες να βγει και κάτι παραπάνω.

 

Άρα το πρόβλημα είναι οι Κυβερνήσεις που απαξιώνουν το Κτηματολόγιο και δίνουν ψίχουλα για να συνταχθεί .

Link to comment
Share on other sites

.Αν και δεν δεν πρέπει να τα βλέπουμε όλα σαν χρήμα και κέρδος στην εργασίας μας σου αναφέρω ότι τουλάχιστον εγώ και οι περισσότεροι συνάδελφοι που δραστηριοποιούνται στην περιοχή μου, ακολουθούμε τον κώδικα δεοντολογίας και στις αμοιβές (η τιμή που ανάφερες δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση)

 

Προφανώς ο συγκεκριμένος έχει υιοθετήσει ...δικό του κώδικα δεοντολογίας που τιμολογεί την αποτύπωση 4 στρεμμάτων σε ΕΓΣΑ87 προς 165Ε+ΦΠΑ λοιπόν και ούτε καν απλά με 4 γραμμές σε ένα Α4... Θα στεναχωρηθώ πραγματικά αν αναγκαστώ να ανεβάσω σκαναρισμένη(-ες) Α.Π.Υ. με το ποσό που προανέφερα. Δε θα ήταν ίσως καν ηθικό αν και δέχομαι ανήθικη και ανεξήγητη επίθεση.

Κατά τα λοιπά, είναι επιλογή του καθενός το που θα ζήσει και θα ασκήσει το επάγγελμά του. Το ενδεχόμενο της επαρχίας το σκέφτηκα και το σκέφτομαι κι εγώ, αλλά θεωρώ ότι "μετρήματα" των 150-200-300 ευρώ σε συνδιασμό με αγώνα να ανταγωνιστεί τους ντόπιους "παμμηχανικούς" και τα κυκλώματα που έχουν αυτοί στήσει, δεν είναι το αντικείμενο ΑΤΜ. Προτιμώ λοιπόν προς το παρόν να πουλάω (όσο γίνεται ακριβότερα-και δόξα τω Θεώ τα καταφέρνω όχι άσχημα) το τομάρι μου, στα "μεγάλα" γραφεία μελετών, ασχολούμενος με κάτι πιο εξειδικευμένο από το μετράω-πάω πολεοδομία-σφραγίζω-παραδίδω τοπογραφικό όχι για να γίνω πλούσιος, αλλά για να συλλέξω την αναγκαία εμπειρία για το κάτι παραπάνω ...λίγο πριν τη σύνταξη έστω. Και ας με φαντάζονται ορισμένοι ως κουστουμαρισμένο εκπρόσωπο της Κτηματολόγιο Α.Ε. που προσπαθει "να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.