Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές για στεγασμένη πέργκολα


Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

Μου έτυχε μια ιδιαίτερη περίπτωση οικοδομικής άδειας. Ο πελάτης θέλει να κατασκευάσει ξύλινη πέργκολα εμβαδού 100 τ.μ. η οποία θα είναι στεγασμένη με κεραμοσκεπή. Την κατασκευή αυτή την υπολογίζω και στην δόμηση και στην κάλυψη γιατί θα έχει κύρια χρήση (καφετέρια).

Εφτασε λοιπόν η ώρα των φορολογικών και δημιουργείται η εξής απορία, ως τι κατηγορία θα την περάσω στον συμβατικό προυπολογισμό??? (η.χ. , στέγαστρο, κατάστημα ????)

 

Θέτω υπόψιν ότι η πολεοδομία μου ζητάει από μελέτες μόνο αρχιτεκτονικά, στατικά και περιβ. χώρο.

Αν σε κάποιον έχει τύχει κάτι παρόμοιο και μπορούσε να βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Strudel,

Κυρία χρηση σε στέγαστρό νοείται??

Τα στεγαστρα δεν αφορουν βοηθητικές χρήσεις (παρκίνγκ, αποθήκευση)?

Νομίζω ότι πρέπει να το αντιμετωπίσεις σαν κανονική άδεια ανέγερσης καταστήματος (πως θα πάρει αδεια λειτουργίας αλλιώς?), με την μόνη διαφορά, οτι η μελετη των στατικών σου θα δειχνει αντι οπλ.σκυρόδεμα ξυλινη κατασκευή! Με θεμελίωση από σκυρόδεμα, συνδετήρια, λεπτομέρειες ξυλινων συνδέσεων, ανεμοπιέσεις, χίονια υφαρπαγές και όλα κομπλέ!

Και προσόχη γιατι έχω ακούσει ότι είναι αυστηρός ο έλεγχος των στατικών εκεί που είσαι στο Κανταχαρ!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.