Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική μελέτη Φέρουσας Τοιχοποιίας με το Pessos της 4Μ-VK


 

Recommended Posts

Καλησπέρα!Κατ΄αρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ για την υπέροχη δουλεία!Ειδικά για τους νέους μηχανικούς όπως εγώ που ουσιαστικά δεν έχουμε βοήθεια από πουθενα είναι πολύτιμη η κάθε είδους υποστήριξη.έκανα στατική μελέτη νέας κατασκευής από φέρουσα τοιχοποιία με το pessos της VK αλλά έχω κάποιες αποριες. υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει το πρόγραμμα?Επίσης ψαχνω τον ec6 και το εθνικό κείμενο εφαρμογης.

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

MARIE καλως όρισες στην παρέα.

 

Δυστυχώς, δεν έχω το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά επειδή έχω άλλα προγράμματα της 4M-VK μπορώ να σου διαβεβαιώσω ότι αν είσαι συνδρομητής ρωτάς ότι θέλεις την εταιρεία και παίρνεις απαντήσεις.

Αν δεν είσαι συνδρομητής γράψου στο forum της 4Μ (http://www.strad.gr ή http://www.4m.gr) και ρώτα εκεί ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

MARIE καλώς ήρθες στο forum και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

Τους Ευρωκώδικες θα τους βρεις στα downloads του forum και πιο συγκεκριμένα ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Όταν έχω χρόνο θα ψάξω για τους ευρωκώδικες. Αλλά για την φέρουσα τοιχοποιία ήθελα να ρωτήσω το εξής: το συγκεκριμένο πρόγραμμα επιλύει με πεπερασμένα. Έχω ένα Γ κτίριο σε κάτοψη 7.15χ8,60 με μια εσοχή 3,75χ4,30.στη διεύθυνση x που έχω και τα πιο πολλά ανοίγματα έχω πρόβλημα σε δυο τοίχους αστοχούν σε κάμψη. Ακόμα και αν αυξήσω πάχος αυτών αυξάνουν μεν οι αντοχές αλλά παράλληλα αυξάνουν τα εντατικά μεγέθη που παραλαμβάνουν οι τοίχοι. Τι θα μπορούσα να κάνω? Βελτίωση υπάρχει με την ενίσχυση με gunite πάχους 0,03μ.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΕ σε παρακαλώ μη γράφεις με κεφαλαία. Δεν επιτρέπονται από τους Κανόνες Συμμετοχής του οποίους σου συνιστώ να διαβάσεις.

Το παραπάνω μήνυμά σου το διόρθωσα, ελπίζω να μη χρειαστεί στο επόμενο.:D

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ανέβασε μια εικόνα.

 

Κατα τ' άλλα δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις οριζόντια και κατακόρυφα διαζώματα. Αλήθεια σε ποια σεισμική ζώνη ανήκει;

 

Υπάρχει και η λύση αύξησης της ποιότητας κονίας κλπ αλλά δεν είναι καλή ιδέα γιατί στην πράξη είναι δύσκολο να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη χαρή!

Γιάννη, στο πρόγραμμα αυτό δεν μπορείς να ορίσεις διαζώματα.Γενικά το πρόγραμμα θεωρεί βάσει του ec6 υποχρεωτικά οριζόντια διαζώματα και κάποια κατακόρυφα.τώρα αν βάλεις και κατακόρυφα π.χ. εκατέρωθεν των ανοιγμάτων απλά μπορείς να αυξήσεις το q από 1,5 σε 2.ανήκει σε περιοχή σεισμικότητας 2.Απλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρήσει κάποιος τα όσα ανέφερα-συμπερασματά μου- για τις φέρουσες τοιχοιίες γενικότερα και με το συγκεκριμένο πρόγραμμα ,και αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη χαρή!

Γιάννη, στο πρόγραμμα αυτό δεν μπορείς να ορίσεις διαζώματα.Γενικά το πρόγραμμα θεωρεί βάσει του ec6 υποχρεωτικά οριζόντια διαζώματα και κάποια κατακόρυφα.τώρα αν βάλεις και κατακόρυφα π.χ. εκατέρωθεν των ανοιγμάτων απλά μπορείς να αυξήσεις το q από 1,5 σε 2.ανήκει σε περιοχή σεισμικότητας 2.Απλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει παρατηρήσει κάποιος τα όσα ανέφερα-συμπερασματά μου- για τις φέρουσες τοιχοιίες γενικότερα και με το συγκεκριμένο πρόγραμμα ,και αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

 

Προσπάθησε να αυξήσεις το πλάτος των 2 πεσσών. Αλλά γίνε πιο συγκεκριμένη ... Σε τι κάμψη αστοχούν ; Κατακόρυφη (ρωγμές στα υπέρθυρα π.χ.) ή κάμψη πεσσών (οριζόντιες ρωγμές π.χ.) ;

Link to comment
Share on other sites

Το πλάτος των πεσσών δε μπορεί να αλλαχθεί λόγω ανοιγμάτων που επιβαλλει το αρχιτεκτονικό.οι πεσσοί στους οποίους χωρίζεται ο κάθε τοίχος αστοχούν λόγω υπέρβασης καμπτικής ροπής παράλληλα στον τοίχο.το πρόγραμμα συγκρίνει ροπές και τέμνουσες.Πως μπορώ να ανεβάσω εικόνα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εγγραφείς ΔΩΡΕΑΝ σ' ένα ιστότοπο όπου μοιράζεσαι φωτογραφίες (πχ. στο http://photobucket.com/).

Πήγαινε εκεί που γράφει "Join Νow". Ακολούθησε τα βήματα που σου λέει και δημιούργησε ένα "λογαριασμό".

Photobucket-.jpg

Στη συνέχεια μπαίνεις στο "λογαριασμό" που άνοιξες και ανεβάζεις τη φωτογραφία στο άλμπουμ σου.

Photobucket.jpg

Τέλος, αντιγράφεις το κείμενο που υπάρχει στο "IMG Code" μέσα στο κείμενο της απάντησης σου και αυτό ήταν.

Photobucket-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.