Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση σε άδεια του '82 που είναι στα μπετά


Recommended Posts

Λοιπόν. Έχω ένα κτίριο ως κατάστημα με άδεια του 82(γοκ 73).

Μετά από 10 χρόνια, το 92,( με ΓΟΚ 85 δηλαδη) γίνεται σε αυτό προσθήκη κατ'επέκταση και καθ'ύψος με 40% ημιυπαίθριοι (όλα και τα 40% ημιυπαίθριοι).

Στο κτίριο έχει γίνει μόνο ο σκελετός.

Ερώτηση:

Μπορώ εγώ σήμερα να κάνω σήμερα

α) παράταση ισχύς με αλλαγη μηχανικου (ο πρώτος δε ζει)

β) αλλαγή χρήσης από καταστημα σε κατοικίες

γ) νεα διαρρύθμιση και ανα διάταξη των ημιυπαιθρίων( και τα 40%);;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να το θέτεις έτσι, προφανώς η άδεια δεν είχε αναθεωρηθεί επ' αόριστο μετά το τέλος του φέροντα οργανισμού της προσθήκης, άρα δεν μπορεί να αναθεωρηθεί τώρα.

 

Η μοναδική περίπτωση που δέχονται οι πολεοδομίες είναι να αποδείξεις ότι την πρώτη τετραετία της προσθήκης είχε ολοκληρωθεί ο φέροντας οργανισμός άρα θα μπορούσε να ισχύει επ' αόριστο. Αυτό γίνεται προσκομίζοντας την κατάσταση ενσήμων από το ΙΚΑ ώστε να ελέγξουν αν τα ένσημα του φέροντος κολληθήκανε όντως αυτό το διάστημα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

edit: προφανώς αν μια άδεια ισχύει επ' αόριστο μπορεί να ανθεωρηθεί για τους λόγους που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το α) και το β) γίνεται στο γ) έχω την εντύπωση ότι μπορείς να κάνεις αλλαγή διαρρύθμισης χωρίς να πειράξεις το περίγραμμα της οικοδομής δηλαδή να μην αλλάξεις θέση και διαστάσεις στους Η/Χ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.