Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από αρχιτέκτονας πολιτικός μηχανικός


ksan8ia_optasia

Recommended Posts

Γίνε Π.Μ. γιατί και Αρχιτεκτόνισσα να βγεις (με όλο το σεβασμό και ελπίζοντας να μη σε θίξω αλλά διακρίνω σε σένα πλείστες άλλες περιπτώσεις) την ίδια ακριβώς ποιότητα αρχιτεκτονικού έργου θα παράγεις.
συμφωνώ απόλυτα.

 

(αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σαν ιδανικό παράδειγμα politically correct μπηχτής προς όλες τις κατευθύνσεις :razz: )

 

@ksan8ia_optasia

μην το παιδεύεις.

αν δεν καταλαβαίνεις το νόημα και τον σκοπό της "καλλιτεχνίας" είσαι σε λάθος σχολή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ελληνική νομοθεσία επιτρέπει το συνθετικό κομμάτι ενός οικοδομικού έργου να το πιάνουν στα χέρια τους και οι Αρχιτέκτονες και οι Πολιτικοί Μ. αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν τις ίδιες γνώσεις και ότι έτσι πρέπει (μπες τον κόπο να δεις παλιές αντίστοιχες συζητήσεις για τα δικαιώματα ώστε να καταλάβεις τις νοοτροπίες). Γίνε Π.Μ. γιατί και Αρχιτεκτόνισσα να βγεις (με όλο το σεβασμό και ελπίζοντας να μη σε θίξω αλλά διακρίνω σε σένα πλείστες άλλες γνώριμες περιπτώσεις) την ίδια ακριβώς ποιότητα αρχιτεκτονικού έργου θα παράγεις. Τουλάχιστον ως Π.Μ. θα έχεις περισσότερες δυνατότητες να βγάλεις φράγκα (για τα προς το ζην μιλάμε).

 

υ.γ. και μη νομίζεις ότι το κάνω από αλτρουισμό ή ανταγωνιστικότητα - τα πράγματα θα ζορίσουν,οι Αρχιτέκτονες θα πρέπει να συσπειρωθούν και δε σε κόβω για άτομο που θα θες να ''αγωνιστείς'' - άσε να πάρει τη θέση σου κανένας που πραγματικά το θέλει (αν και αυτό έπρεπε να το πράξεις πριν τις εξετάσεις).

υ.γ.2 αυστηρός είμαι...μη με παρεξηγήσεις για τίποτα άλλο.

 

φίλε μου καθόλου δε με θίγεις και σε ευχαριστώ κιόλας....κι εγώ αυτό σκεφτόμουν ακριβώς, αν είναι να χτίζω σπίτια σαν αυτά των πολιτικών από έλλειψη έμπνευσης, όρεξης και φαντασίας....άσε καλύτερα, τι να παυδεύομαι!!;)και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις σελίδες όλοι οι συνάδελφοι σου μιλούν για τις διαφορές σε Α.Μ. και Π.Μ. Αλλά επικεντρώνονται μόνο στα κτιριακά έργα.

Επειδή ψάχνεις έναν λόγο για να αλλάξεις σχολή(ίσως να τον ξέρεις βαθιά μέσα σου) θα προσθέσω και γω μερικούς. Τα δικαιώματα του Π.Μ. είναι περισσότερα από κάθε άλλη ειδικότητα. Εκτός από τα κτιριακά υπάρχουν και ένα σωρό άλλα έργα όπου ο μελετητής είναι ο ΠΜ. Ενδεικτικά: υδρεύσεις-αποχετεύσεις, φράγματα, γέφυρες, βιολογικούς καθαρισμούς, συγκοινωνιακά, μεταφορές, δρόμους κ.α. Το μεγαλύτερο μέρος των έργων που γίνονται από τις άλλες ειδικότητες γίνονται και από τους Π.Μ. Είναι πολύ λίγα τα τεχνικά έργα που δεν κάνει ο Π.Μ. Αυτό ισχύει και για ιδιωτικά και για δημόσια, μελέτες και κατασκευές.

*** Μην ξεκινήσει πάλι συζήτηση εδώ για τα δικαιώματα και αν σωστά τα έχουν οι Π.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά ksan8ia_optasia; Τόσο τραγική είναι η κατάσταση;

Ευτυχώς όμως, που μέσα σε λίγες μέρες κατέληξες σ΄αυτό το βαθυστόχαστο συμπέρασμα (#22),

ώστε να μην κάνεις κάποιο μοιραίο λάθος.

 

Τω όντι αξιοθαύμαστη η ταχύτητα της αντίληψής σου.

Στις 4-11 ρωτούσες:

θέλω να μου δώσετε πληροφορίες για το επάγγελμα αφού βγω απ' τη σχολή ...πρακτικά δλδ τι κάνει στην καθημερινότητά του (επαγγελματικά πάντα) ένας αρχιτέκτονας

Ενώ στις 6-11 συνειδητοποίησες (ως εκ θαύματος, προφανώς) ότι:

έίχα εν ολίγοις τη λανθασμένη εντύπωση ότι ο αρχιτέκτονας κάνει τη δουλειά του μηχανικού...μα έλεος δεν ειναι καν μηχανικός!!!

 

 

φτιάχνω καπέλα, ράβω, κολλάω ξυλάκια balsa, κόβω, τρίβω με το γυαλόχαρτο και εννοείται συνέχεια ζωγραφίζω...

....δεν μπορω αλλες μακετες..!!!

Τόσες πολλές μακέτες έφτιαξες; Μήπως σου είχαν αναθέσει κατασκευή μακετών από το Λύκειο;

(Διόλου απίθανο, καθότι –μάλλον- βρισκόμαστε μπροστά στο παιδί – θαύμα).

 

 

Σε ένα μήνα –περίπου- (δηλώνεις πρωτοετής φοιτήτρια), πρόλαβες να διαπιστώσεις ότι:

ο αρχιτέκτονας κάνει τη δουλειά του μηχανικού...μα έλεος δεν ειναι καν μηχανικός!!!

και πως να είναι όταν σημείο κατατεθέν της σχολής είναι καθαρά η ΚΑΛΑΙΣΘΗΣΙΑ.

και το κυριότερο δεν καταλαβαίνω πώς μπορούν να κάνουν τα ίδια Α.Μ. και Π.Μ. εφόσον το αντικείμενο των δύο σχολών είναι παντελώς άσχετο! τα μαθηματικ, οι φυσικές και τα δομικά υλικά των αρχιτεκτόνων είναι υποτυπώδη ενώ στους μηχανικούς είναι το βασικό αντικείμενο. άλλωστε δεν ισχύει ότι ο μηχανικός μπορεί να ασχοληθεί και με άπειρες άλλες μελέτες πέραν των οικοδομικών.??? (κάτι που δεν μπορεί ο αρχιτέκτονας)

Τι μας λες βρε παιδί μου; Πώς τα κατάλαβες όλα (επιστημονικό και επαγγελματικό αντικείμενο,

σήμα κατατεθέν, διαφορές και ομοιότητες Π.Μ. και Α.Μ.), τόσο σύντομα;

 

Το αποκορύφωμα είναι η περισπούδαστη διαπίστωση της τελευταίας δημοσίευσής σου (οδηγός για όλους εμάς τους αδαείς) όπου αυτοί που χαρακτήριζες ως καλλιτέχνες και μη Μηχανικούς (πριν δύο μέρες) μεταμορφώθηκαν (πάλι ως εκ θαύματος) σε ιδανικούς σχεδιαστές – μελετητές γεμάτους έμπνευση, όρεξη και φαντασία.

 

 

Συνάδελφε που κρύβεσαι πίσω από αυτό το ευφάνταστο ψευδώνυμο, υποδυόμενος (ή υποδυόμενη)

την φοιτήτρια, μην παιδεύεσαι άδικα.

Όσους λογαριασμούς και να δημιουργήσεις, όποια ιδιότητα και να επικαλεστείς, οποιοδήποτε (δήθεν ειλικρινές) ερώτημα και να υποβάλλεις· δεν πρόκειται να προκαλέσεις καμμία –απολύτως- αναστάτωση στο forum.

 

Προφανώς είσαι –ήδη- μέλος με άλλο ψευδώνυμο. Είτε το πρόβλημά σου είναι ότι το forum είναι ανοιχτό,

είτε έχεις απωθημένα σχετικά με το τι μπορεί να κάνει η κάθε ειδικότητα· οι λύσεις είναι δύο.

Να προμηθευτείς αρκετά μπουκάλια ξύδι (ο σοφός λαός λέει ότι κάνει καλό στα νεύρα) ή να απευθυνθείς σε ειδικούς προς επίλυση των ψυχολογικών σου προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά ksan8ia_optasia; Τόσο τραγική είναι η κατάσταση;

Ευτυχώς όμως, που μέσα σε λίγες μέρες κατέληξες σ΄αυτό το βαθυστόχαστο συμπέρασμα (#22),

ώστε να μην κάνεις κάποιο μοιραίο λάθος.

 

Συνάδελφε που κρύβεσαι πίσω από αυτό το ευφάνταστο ψευδώνυμο, υποδυόμενος (ή υποδυόμενη)

την φοιτήτρια, μην παιδεύεσαι άδικα.

Όσους λογαριασμούς και να δημιουργήσεις, όποια ιδιότητα και να επικαλεστείς, οποιοδήποτε (δήθεν ειλικρινές) ερώτημα και να υποβάλλεις· δεν πρόκειται να προκαλέσεις καμμία –απολύτως- αναστάτωση στο forum.

 

Προφανώς είσαι –ήδη- μέλος με άλλο ψευδώνυμο. Είτε το πρόβλημά σου είναι ότι το forum είναι ανοιχτό,

είτε έχεις απωθημένα σχετικά με το τι μπορεί να κάνει η κάθε ειδικότητα· οι λύσεις είναι δύο.

Να προμηθευτείς αρκετά μπουκάλια ξύδι (ο σοφός λαός λέει ότι κάνει καλό στα νεύρα) ή να απευθυνθείς σε ειδικούς προς επίλυση των ψυχολογικών σου προβλημάτων.

 

 

ΠΡΩΤΟΝ: προς αποφυγη παρεξηγησεων που μπορουν να γινουν στο μελλον αφου θα συνεχισω να γραφω στο φόρουμ, όχι δεν κανω καμία φάρσα, είμαι όντως πρωτοετής φοιτήτρια αρχιτεκτονικής ΔΕΥΤΕΡΟΝ: ναι, με την ταχυτητα που αλλαζω αποφάσεις και απόψεις πλέον κι εγώ αρχίζω να πιστεύω σε πιθανά ψυχολογικά μου προβλήματα ΤΡΙΤΟΝ: πλεον μετά από όλα αυτά τα πισωγυρίσματα, τα σκαμπανεβάσματα κ.λπ. έχω καταλήξει να το ψάξω πολύ καλά τη φετινή χρονιά για τις δύο ειδικότητες, παρακολουθώντας κανονικότατα τα μαθήματά μου ΤΕΤΑΡΤΟΝ: βοήθεια ζητάω από ενήλικες επαγγελματίες, ώστε να μην προβώ σε λάθος που θα μετανιώνω ΠΕΜΠΤΟΝ: το nickname μου δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να προκαλεί χλευασμό, πρόκειται για πλάκα μεταξύ 18χρονων μαθητριών λυκείου, πού είναι το περίεργο, γιατί καλούμαι να είμαι συντηρητική από τόόόσο νωρίς?? ΕΚΤΟΝ: συγχωρεστε με ειλικρινά αν έθιξα ορισμένες ομάδες επαγγελματιών που παρακολουθουν το φόρουμ, ειλικρινά παρά τη θέλησή μου και χάριν της νεανικής παρόρμησης

 

οκ, εχετε δίκιο απολυτο!!! η λογική επιτάσσει να ξαναδώ τα πράματα πιο ήρεμα και να μην παίζω με το μέλλον μου επειδή ...ποιος ξέρει?? ίσως τον πρώτο μήνα να μου πεσαν όλα μαζί και να αντέδρασα υπερβολικά!!! ζητώ και πάλι συγγνώμη

 

 

Mην κάνετε παράθεση ολόκληρου του μηνύματος.

acnt

Link to comment
Share on other sites

οκ, εχετε δίκιο απολυτο!!! η λογική επιτάσσει να ξαναδώ τα πράματα πιο ήρεμα και να μην παίζω με το μέλλον μου επειδή ...ποιος ξέρει?? ίσως τον πρώτο μήνα να μου πεσαν όλα μαζί και να αντέδρασα υπερβολικά!!! ζητώ και πάλι συγγνώμη

Και εγώ στα δύο πρώτα χρόνια της σχολής μου είχα δυσανασχετήσει. Όλο μαθηματικά, φυσικές, χημείες, αγγλικά κ.α. τέτοια. Τα περισσότερα τα ήξερα από το σχολείο(μάλλον από το φροντιστήριο). Βαρετά μαθήματα που τελικά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει 10 χρόνια που είμαι στο επάγγελμα. Αλλά μετά αποζημιώθηκα. Και αυξήθηκε και ο βαθμός δυσκολίας. Ένιωσα ότι τελικά γίνομαι μηχανικός στο 4ο έτος. Τελικά τότε ένιωθα περισσότερο μηχανικός από τώρα που ασχολούμαι με ΓΟΚ, νομιμοποιήσεις, δημόσια έργα. Περισσότερο νομικός αισθάνομαι. Και παιδί για όλες τις δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.